Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Haber Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.

Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.

- Advertisement -

Microsoft, bu sonbaharın Windows 11 güncelleme şu anda 190’dan fazla ülkede yayılıyor ve işte yeni güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey.

Windows 11 2022 Güncellemesi şu anda indirilebilir ve güncellenmiş bir Başlat Menüsü, daha hızlı ve daha doğru arama, Dosya Gezgini sekmeleri, yeni bir Odaklanma özelliği ve çok daha fazlasını içerir.

Microsoft bir blog yazısında duyurudu, bu güncellemenin geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana Windows 11 için ilk büyük güncelleme olduğunu ve şirketin PC’yi daha güvenli ve kullanımı kolay hale getireceğini, üretkenliği güçlendireceğini ve daha fazla esneklik sağlayacağını vaat ettiğini söylüyor.

Windows 11 2022 Güncellemesini bugün nasıl indirebilirim?

Windows Update ayarlarını (Ayarlar > Windows Update) açıp Güncellemeleri kontrol et’i seçin. Microsoft, yeni Windows 11 güncellemesine güncelleme hakkında faydalı bir video sağladı. Windows 11 güncellemesini ve doğrudan uyumlu Windows 10 bilgisayarlardan indirebilirsiniz.

Yeni Windows 11 özellikleri

Güncellemeyi duyuran blog gönderisinde Microsoft, ihtiyacınız olan her şeye hızlı ve kolay bir şekilde erişilebilmesini sağlamaya odaklandığını söylüyor.

Şunları içerir:

“Başlat menüsündeki güncellemeler, daha hızlı ve daha doğru arama, Hızlı Ayarlar, Widget’lar panonuzdaki gelişmiş yerel ve güncel olaylar kapsamı ve sizden 1 numaralı soru, Dosya Gezgini’ndeki sekmeler Tüm bunlar yardımcı olur Windows ihtiyaçlarınızı tahmin eder ve size zaman kazandırır.”

Bugün kullanıma sunulan yeni özelliklere daha yakından bakalım…

Dosya Gezgini’ndeki Sekmeler

Apple bir süredir alıntı yapmak için Finder sekmeleri sunuyor, bu yüzden Windows’un takip etme zamanı geldi. Sekmeli arayüz (ana resim), kullanıcıların dosyaları hızlı erişim için sabitlemelerine olanak tanırken, aynı zamanda One Drive’da paylaşılan dosyalardan iş arkadaşlarınızın eylemleriyle ilgili bilgileri bir bakışta görebilecekler.

Başlat Menüsü tweaks

Kullanıcılar artık Windows 11 güncellemesinde Başlat menüsüne daha fazla öğe sabitleyebilirken, daha fazla öneri görmek de mümkün olacak.

Oturumlara Odaklanın ve Rahatsız Etmeyin

Microsoft, yeni Odak Oturumları ve Rahatsız Etmeyin araçlarıyla tüm gürültüyü kapatmayı kolaylaştırıyor. Bildirimleri susturur, görev çubuğu rozetlerini kapatır ve daha fazlasını yapar. Odak ayrıca saate entegre edilmiştir, böylece görevleri tamamlamak için zamanlayıcılar ayarlayabilir ve düzenli molalar vermeyi unutmayın.

Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.
Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.

Yeni video düzenleme uygulaması

Windows 11 2022 Güncellemesi şimdi, Windows Movie Maker günlerinde büyük bir gelişme gibi görünen Clipchamp video düzenleme uygulamasını içeriyor.

Microsoft şunları ekledi: “Yaratıcı ekonomi büyümeye devam ettikçe, insanlar Windows’ta video da dahil olmak üzere daha yaratıcı içerik üretiyorlar. Bu güncellemeyle, Clipchamp’ı şablonlar, efektler ve daha fazlasıyla video düzenlemeyi sizin için eğlenceli ve basit hale getirmek için Windows 11’de bir gelen kutusu uygulaması olarak karşılamaktan heyecan duyuyoruz.”

Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.
Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.

Daha iyi Snap düzenleri

Microsoft, Snap mizanpajları çoklu görev özelliğini geliştiriyor. “Yeni güncellemeyle, daha iyi dokunmatik gezinme ve Microsoft Edge’de birden çok tarayıcı sekmesi yakalama yeteneği ile Snap düzenlerini daha çok yönlü hale getiriyoruz” diyor.

Windows Studio güncellemeleri

Yeni Windows Studio, yeni kamera ve ses efektleri sağlamak için web kameranızla birlikte çalışır. Sese Odaklanma, arka plan gürültüsünü engellemenize yardımcı olur ve Arka Plan Bulanıklığı size o güzel bokeh efektini verir. Yeni bir Göz Teması özelliği, günün onuncu toplantınız olduğunda bile dikkat ediyormuş gibi görünmenize yardımcı olabilir.

Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.
Windows 11 ilk büyük güncellemeyi alıyor – işte yenilikler ve nasıl indirileceği.

Erişilebilirlik özellikleri

Erişilebilirlik, bu güncellemede büyük bir önem taşıyor; Microsoft, “Windows 11’de herhangi bir ses içeriğinden otomatik olarak altyazı oluşturabilen” sistem genelinde canlı altyazıların yanı sıra, ses denetimleriyle PC’nin tam kontrolünü sağlayan ses erişimini de sunuyor. Okurken veya internette gezinirken Ekran Okuyucusu uygulaması için yeni bir Doğal Sesler özelliği de var.

BENZER YAZILAR

NTP Nedir?

NTP Nedir? “Ağ Zaman Protokolü” anlamına gelir. NTP, bilgisayar saatlerini birden fazla sistem arasında senkronize etmek için kullanılan bir protokoldür. Yerel alan ağları ve İnternet...

Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1, Uygun Fiyatlı Telefonlar İçin Bazı Premium Özellikler Sunuyor

Qualcomm'un geçen yıl amiral gemisi akıllı telefon yonga setleri için yeni adlandırma şemasını benimsemesinin üzerinden bir yıl geçti ve insanların yonga setlerini tanımasını kolaylaştırdı. Snapdragon...

Superscalar Nedir?

Superscalar Nedir? Bir süper skala CPU, saat döngüsü başına birden fazla talimat yürütebilir. İşlem hızları saniye başına saat çevrimi (megahertz) cinsinden ölçüldüğünden, bir süper skalar...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...