Güvenlik

IP gözetleme kameraları Wi-Fi sıkışmasından nasıl korunuruz

Suçluların tespit edilmekten kaçınmak için kamera kablolarını kestiği günler geride kaldı: İnternete bağlı uygun fiyatlı kameraların çoğalmasıyla hırsızlar Wi-Fi engellemeye başvurmak zorunda kaldı.

Sinyalin engellenmesi cihazın kör olmasına neden olur ve ev ve işyerini durdurur. Bu, internet protokolü (IP) kameralarının gözetim pazarının %40’ını oluşturduğunu dikkate almakla ilgilidir.

Gelin neler olduğunu inceleyelim ve kullanıcıların, teknolojiden anlayan hırsızlara karşı kameralarının çevrimiçi kalmasını nasıl sağlayabileceklerini düşünelim.

Analogdan dijitale: gözetimin kısa tarihi

Gözetleme, kapalı devre televizyon (CCTV) kameralarından bu yana uzun bir yol kat etti. Eskiden analog sistemler doğrudan kasete kayıt yapıyordu. Sahtekarlığa yol açacak sinyaller ya da kafa karıştıracak kablosuz sistemler yoktu.

Birkaç on yıl ileri sardığımızda dünya dijitalleşti ve güvenlik kameraları çok daha uygun fiyatlı ve ulaşılabilir hale geldi. Bu cihazlar teknik bilgi birikimi veya maliyetli kurulum gerektirmez. Bunun yerine genellikle internet üzerinden bağlanan ucuz kameralardır. Sonuç olarak, birkaç bulut depolama aboneliği ve iyi konumlandırılmış cihazlarla evler ve işletmeler 7/24 “görebilir”.

Help Net Security için IoT’de de bir video devrimi var ve karışıma daha fazla kamera ekleniyor. Günümüzde kamera özellikli bir cihaz bulmak için akıllı ev veya ofiste çok uzaklara bakmanıza gerek yok.

Akıllı fırınlardan kapı zillerine kadar cihazlar giderek daha fazla ikincil özellik olarak görmeyi sunuyor. Ne yazık ki, kamera özellikli bu cihazlar, teknik kabiliyetleri artan hırsızlar nedeniyle artık risk altında.

Hırsızlar gözetleme sinyallerini nasıl taklit ediyor?

Hırsızların IP kameraların zayıf noktalarından yararlanması an meselesiydi.

Bağlı güvenlik kameralarını devre dışı bırakmak için Wi-Fi bozucu kullanan bir dizi soygun. Bu bozucular kablosuz trafiği aşırı yükleyerek gerçek trafiğin (video beslemesi) geçememesiyle cihazların kafasını karıştırır. Daha sonra, işleyen bir kamerası olmayan suç çetesi, evleri neredeyse hiç görünmeden soydu.

Bu hikayede alarm zilleri çalan birkaç unsur var. Öncelikle bu olayla ilgili ilk rapor değil. İnternete baktığınızda, güvenlik kameralarının ve kamera özellikli cihazların sinyal bozucu saldırılara maruz kaldığı bu on yılın başından bu yana hikayeler bulacaksınız.

İkincisi, sinyal bozucular ucuzdur ve büyük dijital distribütörlerde 50 dolardan başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Evet, bunlar teknik olarak yasa dışıdır ancak bu suçluları durdurmaz.

Üçüncüsü, giriş seviyesi kameraların çoğu (benim tahminime göre %99,9) bu saldırıya açık. IP kameraların güzelliği basitliklerindedir ancak bu örnekte aynı zamanda zayıflıkları da vardır. Analog yedekleme veya ikincil iletim seçenekleri yoktur. Wi-Fi sinyali engellenirse kamera kullanılamaz.

Bu kamera özelleştirmeleriyle mücadele edin

Bu tehdide yanıt vermek ve kameralarını korumak artık kullanıcılara kalmış. Neyse ki, nispeten basit birkaç özelleştirmeyle mücadele etmek mümkün.

Öncelikle, Ethernet üzerinden güç sağlayan bazı kameraları güvenlik karışımınıza entegre etmeye çalışın. Adından da anlaşılacağı gibi bu tür kameralar, ethernet kablolaması yoluyla güç alır ve böylece video beslemesini doğrudan kaynağa gönderir. Kablosuz iletişim olmadığında, kablosuz kimlik sahtekarlığı olasılığı da yoktur.

Bu tür bir çözüm, SIM kartlarla mobil ağlar üzerinden iletişim kuran kameralarla da mümkündür. Mobil sinyal çok daha güçlüdür ve bu nedenle sıkışması Wi-Fi’den daha zordur. Ancak uyaralım, bu seçenek muhtemelen Ethernet üzerinden güçten daha pahalıdır.

Elbette, video gözetim evriminde akılda tutulması gereken bir unsur, büyük video dosyalarıyla uğraşırken bulut depolama maliyetlerinin hızla kontrolden çıkabilmesidir. Gecikme de bir sorun olabilir. Ethernet üzerinden güç, yerel ve doğrudan kayıt yapabildiğinden, gelişmiş gizlilik, daha düşük depolama maliyetleri ve daha hızlı veri aktarım hızları sunabildiğinden her iki sorunu da çözer.

Son olarak akıllı evinizi kameralarınızın durumunu sürekli kontrol edecek şekilde ayarlayın. Bu, bağlantının düzenli aralıklarla “canlı” olup olmadığını kontrol eden bulut tabanlı bir IoT kurulumuyla mümkündür. Kameranın bağlantısı kesilirse bir sonraki durum kontrolü başarısız olur ve kullanıcılar anında bildirim alıp inceleme yapabilir. Kameralarınızın saldırı altında olduğunu bilmek ve hızlı tepki vermek, suçluları yakalayıp yakalamamak arasındaki farkı oluşturabilir.

Bu tür gözetim sahtekarlığı ilgi kazandıkça, bir adım önde olmak ev ve iş kullanıcılarının sorumluluğundadır. Hırsızların görüşünüzü engellemesine izin vermeyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu