Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber Google, Fiyat Şişirme ve Mağduru Suçlayan Reklamları Yasakladı

Google, Fiyat Şişirme ve Mağduru Suçlayan Reklamları Yasakladı

- Advertisement -

Google Dünyadaki hassas olaylar sırasında veya bunlarla ilgili olarak yayınlanan reklamlara daha iyi yanıt vermeyi amaçlayan, reklamlara yönelik uygunsuz içerikle ilgili politikasında yapılan bir güncelleme.

Yeni politika, Şubat 2024’te yürürlüğe girecek ve belirli istismar amaçlı veya duyarsız reklamların yasaklanması amacıyla nelerin “hassas olay” teşkil ettiğini daha net bir şekilde tanımlayacak.

Hassas Olayların Tanımlanması

Güncellenen politikaya göre hassas olay, Google’ın öne çıkan ve para kazandıran özelliklerdeki duyarsız içeriği azaltırken yüksek kaliteli, alakalı bilgiler sağlama yeteneği açısından önemli bir risk oluşturan, öngörülemeyen veya beklenmedik bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Hassas olaylar; sivil acil durumlar, doğal afetler, halk sağlığı krizleri, terörizm, çatışma veya kitlesel şiddet gibi büyük sosyal, kültürel veya politik etkiye sahip olayları içerir.

Bu tür etkinlikler sırasında Google, yanlış bilgi, sahtekarlık, şişirme ve diğer yağmacı uygulamalarla ilgili riskleri gidermek için gerekli önlemleri alabilir.

Yasaklanan İstismar Uygulamaları

Güncellenen politikada aşağıdaki yasaklanmış reklam örnekleri sunulmaktadır:

  • Fiyat Oymacılığı: Kriz sırasında fiyatları yapay olarak artıran veya hayati önem taşıyan malzemelere erişimi yasaklayan ürün veya hizmet reklamları.
  • Yanlış Yönlendirilmiş Trafik: Reklamverenlerin, içeriklerine ek, ilgisiz trafik çekmek amacıyla hassas bir olayla ilgili anahtar kelimeler kullanması yasaktır.
  • Kurbanı suçlama: Bazı mağdurların desteği hak etmediğini iddia eden reklamlar yasaklanacak.

Google’ın Sorumlu Reklamcılık Taahhüdü

Google’ın reklamlara yönelik uygunsuz içerik politikasında yaptığı güncelleme, dünyadaki önemli olaylar sırasında bir denge kurmayı amaçlıyor.

Şirket bir yandan bilgiye zamanında erişim sağlamayı ve çevrimiçi içerik ve hizmetleri destekleyen gelir akışlarını sürdürmeyi amaçlıyor. Ancak Google, reklam platformlarında yanlış bilgi ve istismarın sınırlandırılmasına yönelik artan taleplerle karşı karşıyadır.

Hassas olaylarla ilgili genişletilmiş kısıtlamalar, Google’ın bu sorunları çözmeye yönelik çabalarının devam ettiğini göstermektedir.

Reklamverenler ve yayıncılar açısından, değişen politikalara uyumlu kalabilmek için yakından dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanıcılar açısından ise kuralların zararlı reklamları en önemli anlarda ne kadar etkili bir şekilde engellediği görülecek.

BENZER YAZILAR

CPC

.cpc dosyası nedir? CPC (Kartezyen Algısal Sıkıştırma), dosyaları için .cpc uzantısını kullanan tescilli bir görüntü dosyası biçimidir. CPC, yüksek sıkıştırmalı siyah beyaz arşiv taramaları için...

AîrPods ve AîrPods Pro

AîrPods ve AîrPods Pro Apple, son iki yılda bir AîrPods modelini satmaktan dörde çıktı. Şu anda üç kulaklık satın alabilirsiniz - 2. nesil AîrPods, 3. nesil AîrPods...

Impact Printer Nedir?

Impact Printer Nedir? Darbeli yazıcı, bir mürekkep şeridine metal veya plastik bir kafa vurarak çalışan bir yazıcı türüdür. Mürekkep şeridi kağıda bastırılarak sayfa uygun karakter,...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...