Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber Google'ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

- Advertisement -

Dünya Günü’nde sadece dünyamızı etkileyen iklim değişikliği ve doğal afetleri düşünmüyoruz, aynı zamanda meydana geldiklerinde bizi güvende tutmaya yardımcı olan teknolojileri de tanıyoruz.

Bu tür teknolojilere bir örnek, Google’ın çevresel kriz bildirimleridir.

Her yıl sayısız insan sel, orman yangını ve deprem gibi doğal afetlerin yıkıcı etkilerini yaşamakta ve can ve mal kaybına yol açmaktadır.

Google, dünya çapındaki bu sorunu çözmek için, etkilenen bölgelerdekilere hızlı ve kesin ayrıntılar sunan çevresel kriz bildirimleri oluşturdu.

Google Arama ve Haritalar aracılığıyla bulunabilen bu bildirimler, bireylerin ve toplulukların kriz zamanlarında gerekli önlemleri almalarına ve bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olur.

Bu makalede, Google’ın sel tahminleri, orman yangınlarının haritasını çıkarma ve depremleri algılama gibi çevresel kriz bildirimlerini ve bu yeniliklerin daha güvenli ve güçlü topluluklar oluşturmaya nasıl yardımcı olduğunu inceliyoruz.

Google’ın Çevresel SOS Uyarılarına Genel Bakış

Google’ın SOS uyarıları, insanlara acil durumlarda olan bitenin özetleri, ilgili haberler, acil durum telefon numaraları ve web siteleri dahil olmak üzere yetkili bilgilere hızlı erişim sağlar.

Yıllar geçtikçe SOS uyarıları, doğal afetler hakkında görsel bilgileri içerecek şekilde geliştirilmiştir.

Google Haritalar’daki yeni bir navigasyon uyarı sistemi de insanların felaketin gidişatını tahmin etmesine ve anlamasına olanak tanıyor.

Örneğin, bir kasırgadan önceki günlerde, etkilenen bölgenin yakınında bulunan kişiler, Google Haritalar’da onları bir kasırga tahmin konisine yönlendiren bir kriz bildirim kartı göreceklerdir.

Bildirim, fırtınanın tahmini yörüngesini ve belirli alanlar üzerindeki etkisinin zamanlamasını gösterir.

Benzer şekilde, kriz kartı bir depremden sonra bir deprem sarsıntı haritasını gösterecektir.

Bir sarsıntı haritası, depremin merkez üssünü, çevredeki alanlardaki sarsıntının büyüklüğünü ve yoğunluğunu görselleştirerek, kullanıcıların depremin erişimini ve etkisini değerlendirmesine yardımcı olur.

Küresel sellere bağlı ölümlerin yüzde 20’sinden fazlasının meydana geldiği Hindistan’daki insanlar, farklı bölgelerdeki sellerin olasılığını ve şiddetini gösteren sel tahminlerine erişebilir.

Google’ın aşağıdaki çevresel kriz türleri için uyarıları vardır:

  • Seller
  • orman yangınları
  • depremler
  • kasırgalar
  • Aşırı Isı

Her bir uyarı türü hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Seller

Taşkınlar, dünyanın dört bir yanındaki toplulukları ve ekonomileri önemli ölçüde etkileyen, en sık görülen ve zarar veren doğal afetler arasındadır.

Google, sellerin etkisini azaltmak için gerçek zamanlı taşkın tahmin modelleri yerel yönetimlerle işbirliği yapmak.

Bu modeller, sellerin ne zaman ve nerede olacağını ve ne kadar şiddetli olacağını tahmin ederek insanların olası sellere karşı daha hazırlıklı olmalarını sağlıyor.

Google’ın sel tahmin teknolojisi fizik odaklı modelleme ve makine öğrenimine dayanmaktadır.

Su altında kalacak bölgeleri ve suyun derinliğini belirleyen kesin tahminler ve taşkın modelleri üretmek için uydu görüntülerinden, ölçüm göstergelerinden ve yükseklik haritalarından alınan verileri kullanır.

Google, tahmine ek olarak, insanların tahmini bir sele göre konumlarını hızlı bir şekilde görmelerine olanak tanıyan etkileşimli haritalar sunar.

Google’ın hayırsever kolu olan Google.org, internete bağlı cihazlara erişimi olmayabilecek kişilere sel uyarısı bilgileri sağlamak için yerel ağlar oluşturma konusunda Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nu desteklemek için çalışıyor.

Orman yangınları

Google'ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi
Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Orman yangınları, topluluklar için önemli bir tehdit oluşturuyor ve erken teşhis, hasarın en aza indirilmesi için kritik öneme sahip.

Google, NOAA’nın uydularından alınan verileri ve Google Earth Engine’in bilgi işlem gücünü kullanarak etkin orman yangınlarını algılayabilir ve Google Arama ve Haritalar’da yaklaşık sınırlar oluşturabilir.

Google’ın orman yangını sınır haritaları kızılötesi teknolojisi ve optik görüntüler kullanılarak oluşturulan , yerel makamlardan alınan güvenlik bilgileriyle birlikte sunulur.

Bu bilgiler, orman yangınlarından etkilenenler için çok önemli olan barınaklara ve tahliye prosedürlerine ilişkin ayrıntıları içerir.

Depremler

Google'ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi
Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Depremler, beklenmedik ve tahmin edilmesi zor doğaları nedeniyle özellikle zordur.

Google, bu sorunun üstesinden gelmek için ShakeAlert ile iş birliği yaptı. Deprem bildirimleri doğrudan Kaliforniya, Washington ve Oregon’daki Android cihazlara.

En iyi sismologlar tarafından oluşturulan ShakeAlert, depremleri belirlemek ve erken uyarılar vermek için 700’den fazla sismometreden alınan verileri kullanır.

Geleneksel sismometrelere dünyanın pek çok yerinde ulaşılamadığını anlayan Google, Android Telefonları mini sismometrelere dönüştüren ve dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturan Android Deprem Uyarı Sistemini tasarladı.

Bir deprem tespit edildiğinde sistem, etkilenen bölgelerdeki Android kullanıcılarını uyararak gerekli önlemleri almalarını ve güvenlik bulmalarını sağlar.

Kasırgalar

Google'ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi
Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Bir kasırgaya giden günlerde, Google Arama ve Haritalar, tahmin konileri yetkili kaynaklardan. Bu koniler, fırtınanın tahmini yörüngesini göstererek kullanıcıların kasırganın potansiyel etkisini anlamalarına yardımcı olur.

Google Haritalar ayrıca, bir kullanıcının rotasının fırtına aktivitesinden etkilenmesi durumunda belirgin uyarılar sağlar ve bu tür olaylar sırasında güvenli navigasyon sağlamak için yol koşulları güncel tutulur.

Aşırı Isı

Google'ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi
Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Toplulukların artan sıcaklıklara uyum sağlamasına yardımcı olmak için Google, girişimler kentsel ısı azaltımı için aşırı sıcaklık uyarılarına ve yapay zeka destekli araçlara odaklandı.

İnsanlar aşırı sıcakla ilgili bilgi aradıklarında, Google Arama, bir sıcak hava dalgasının ne zaman başlayacağı ve biteceğiyle ilgili ayrıntılar sağlayan yeni aşırı sıcak uyarıları gösterecek.

Google’ın uyarıları, soğukkanlı kalmayla ilgili ipuçlarını ve dikkat edilmesi gereken ilgili sağlık sorunlarını da içerir.

Bu bilgiler, Arama sonuçlarında belirgin bir şekilde görüntülenir ve uyarılar, Küresel Isı Sağlık Bilgi Ağı (GHHIN) ile işbirliği içinde geliştirilir.

BENZER YAZILAR

Apple’ı iPhone’larda USB-C’yi Kabul Etmeye Zorladıktan Sonra, Yeni AB Yasası Diğer Uygulama Mağazalarına, Yan Yüklemeye ve Daha Fazlasına İzin Verebilir

AB, bu yılın başlarında bir Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) kabul etti ve Kasım ayının başında yürürlüğe girecek olan ve Apple'ı diğer mağazalara ve iPhone...

Aynalar Koridorunda Aşk..!

Binlerce aşk romanı yazılmış, ama aşkın romanı yazılmamıştı. Psikiyatrist doktor Mustafa Ulusoy, aşkın romanını yazdı: Aynalar Koridorunda Aşk...Bu kitapta aşk adına bugüne dek yazılanların...

Yeni Araştırma, Futbol Kalecilerinin Dünyayı Temelde Farklı Şekilde Değerlendirdiğini Ortaya Çıkarıyor

Çalışmanın Dublin City Üniversitesi'ndeki ilk yazarı, aynı zamanda emekli bir profesyonel kaleci ve eski İrlanda milli takımının oğlu olan Michael Quinn, "Diğer futbolcuların aksine,...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...