Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber Üretken Yapay Zeka Uygulamaları İçin OpenAI Güncellemeleri API, GPT-3.5 ve GPT-4

Üretken Yapay Zeka Uygulamaları İçin OpenAI Güncellemeleri API, GPT-3.5 ve GPT-4

- Advertisement -

OpenAI, işyerinde yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için öncü üretken yapay zeka modelleri GPT-3.5 Turbo ve GPT-4’te bir dizi güncelleme duyurdu.

Yeni işlev çağırma yeteneğinin devrim niteliğinde tanıtımı, iyileştirilmiş yönlendirilebilirlik, GPT-3.5 Turbo için genişletilmiş bağlam ve gözden geçirilmiş bir fiyatlandırma yapısını içeren bu geliştirmeler, geliştiricilere sofistike, yüksek performanslı AI uygulamaları oluşturmak için genişletilmiş bir araç kutusu sağlamayı amaçlamaktadır. modern çalışma ortamlarının karmaşıklığı.

GPT-3.5 Turbo ve GPT-4’teki İyileştirmeler

OpenAI tarafından GPT-3.5 Turbo ve GPT-4 modellerine duyurulan en son güncellemeler aşağıdadır. Güncellemeler, Sohbet Tamamlama API’sinde yeni bir işlev çağırma özelliği, iyileştirilmiş yönlendirilebilirlik, GPT-3.5 Turbo için genişletilmiş bağlam ve daha düşük fiyatlandırma içerir.

İşlev Çağırma Yeteneği

OpenAI, geliştirici geri bildirimlerine ve özellik isteklerine dayanarak, geliştiricilere işlevleri güncellenen modellere açıklama ve yapay zekanın bu işlevler için bağımsız değişkenler içeren bir JSON nesnesini akıllı bir şekilde üretmesini sağlama yeteneği verdi. Bu geliştirme, modelden daha iyi yapılandırılmış veri alımını destekleyen harici araçlar ve API’ler ile GPT’nin yeteneklerinin daha güvenilir bir şekilde bağlanmasını sağlar.

Yeni işlev çağırma yetenekleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalara izin verir:

  • Harici araçları çağırarak soruları cevaplayan chatbotların oluşturulması,
  • Doğal dil sorgularının işlev çağrılarına, API çağrılarına veya veritabanı sorgularına dönüştürülmesi,
  • Yapılandırılmış verilerin metinden çıkarılması.
  • Yeni API parametreleri, geliştiricilere modele işlevleri tanımlama ve modelden isteğe bağlı olarak belirli bir işlevi çağırmasını isteme olanağı sağlar.

İşlev çağırmanın tanıtılması, geliştiriciler için yeni olanaklar açar. GPT modellerini diğer API’ler veya harici araçlarla daha sorunsuz bir şekilde entegre edebilirler.

Örneğin, bir iş yeri uygulaması bu özelliği kullanarak bir kullanıcının doğal dil sorgusunu bir CRM veya ERP sistemine yönelik bir işlev çağrısına dönüştürerek uygulamayı daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirebilir.

OpenAI, güvenilmeyen verilerle ilişkili potansiyel güvenlik sorunlarına karşı dikkatli olmaya devam ederken, geliştiricilerin uygulamalarını yalnızca güvenilir araçlardan bilgi alarak ve etkili eylemler gerçekleştirmeden önce kullanıcı doğrulama adımlarını dahil ederek korumalarını önerir.

Model İyileştirmeleri

Yeni GPT-4 ve GPT-3.5 Turbo modelleri, geliştirilmiş yönlendirilebilirlik ve genişletilmiş bağlam içerir.

Geliştiriciler, daha hedefli iş raporları oluşturmak veya müşteri hizmetleri sohbet robotlarında bağlama duyarlı yanıtlar oluşturmak gibi bir kuruluşun veya görevin belirli gereksinimleriyle daha yakından uyumlu yapay zeka uygulamaları tasarlamak için artırılmış yönlendirilebilirlikten yararlanabilir.

GPT-3.5 Turbo-16k’nın piyasaya sürülmesi, tek bir istekte 20 sayfaya kadar metni destekleyerek standart GPT-3.5 Turbo’nun dört katı bağlam uzunluğu sağlayabilir. Bu genişletilmiş bağlam kapasitesi, yapay zekanın çok daha büyük metin gövdelerini anlamasını ve yanıtlar oluşturmasını sağlar.

Örneğin, belgelerin uzun olma eğiliminde olduğu yasal veya akademik işyerlerinde bu özellik, modelin büyük miktarda metni anlama ve özetleme yeteneğini büyük ölçüde geliştirerek bilgi çıkarmayı daha verimli hale getirebilir. Benzer şekilde, proje yönetimi uygulamaları için yapay zekanın tüm proje planlarını tek seferde işlemesine ve anlamasına olanak tanıyarak daha içgörülü proje analitiği ve tahminleri oluşturmaya yardımcı olabilir.

Daha Düşük Fiyatlandırma

Sistem verimliliğindeki iyileştirmelerin ardından OpenAI, maliyet tasarruflarını geliştiricilere aktarıyor.

Popüler gömme modeli text-embedding-ada-002’yi kullanma ücreti %75 oranında düşürüldü. Ayrıca, GPT-3.5 Turbo modeli için girdi jetonlarında %25’lik bir maliyet düşüşü var.

Geliştirilmiş işlevsellik ile bağlantılı olarak, bunlar fiyat indirimleri geliştiricilerin uygulamalarında bu modelleri kullanmalarını ve denemelerini kolaylaştırmalıdır.

GPT Modellerinin Sürekli Geliştirilmesi

OpenAI, geliştirici geri bildirimlerine dayanarak platformunu sürekli olarak geliştirmeye kararlı görünüyor.

Üretken yapay zeka modellerindeki en son geliştirmelerle OpenAI, geliştiricilere iş yeri için yenilikçi ve iyileştirilmiş yapay zeka uygulamaları oluşturma konusunda yeni olanaklar sunuyor.

En son API güncellemeleri ve GPT modelleri, geliştiricilere iş yeri ortamlarında yaygın olarak bulunan görevlerin karmaşıklığını ve özgünlüğünü ele almaya daha uygun yapay zeka uygulamaları oluşturma konusunda daha fazla yetenek sağlar.

BENZER YAZILAR

GECE UÇUŞU

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON DERSİKİTAP ÖZET FORMUKİTABIN ADI : GECE UÇUŞUKİTABIN YAZARI : ANDRE GIDE (Çeviren Feridun M. AKSIN )YAYIN EVİ VE ADRESİ :...

CMD

CMD dosyası nedir? Bir CMD dosyası, çeşitli görevleri yürütmek için çalıştırılan düz metin biçiminde bir veya birden çok komut içeren bir komut dosyasından oluşur. Bu, genellikle...

Yaklaşan Dimensity 9200’ün Immoralis-G715 GPU’su, En Son Grafik Performans Testinde Apple’ın A16 Bionic’ini Yendi

MediaTek'in, A16 Bionic'i yendiği en son GPU performans testine göre bir akıllı telefon SoC'sinin güç merkezini hazırladığı bildiriliyor. Daha önce Dimensity 9200'ün nasıl olduğundan...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...