Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber Yeni Konum Verisi Kontrolleri ve Ziyaretleri Silme Yeteneği

Yeni Konum Verisi Kontrolleri ve Ziyaretleri Silme Yeteneği

- Advertisement -

Kullanıcı gizliliğini artırmaya yönelik bir hamle olarak, Google Haritalar Kullanıcılara konum verilerinin depolanması ve son etkinlikler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için güncellemeler başlattı.

Bu güncellemelerle kullanıcılar Konum Geçmişlerini daha hassas bir şekilde yönetebilecekler. Ancak değişiklikler, pazarlamacıların konum hedefleme için kullandığı analitik verilerini etkileyebilir.

Yerel Cihazda Zaman Çizelgesi Depolaması

İlk olarak, kullanıcıların bulundukları yerleri hatırlamalarına yardımcı olan Google Haritalar’daki Zaman Çizelgesi özelliği, gizlilik odaklı önemli bir güncelleme alıyor.

Konum Geçmişi açık olan kullanıcılar, yakında Zaman Çizelgelerinin bulut sunucuları yerine doğrudan cihazlarında depolanacağını görecektir.

Bu depolama kararı, kullanıcılara konum verileri üzerinde ekstra özerklik ve bu verilerin gizli kalacağına dair güvence sağlar.

Telefon değiştirenler veya cihaz kaybından endişe edenler için Zaman Çizelgesini buluta yedekleme seçeneği vardır.

Pazarlamacılar Üzerindeki Etki

Cihazdaki depolama ve silme araçları, reklam hedefleme için kullanılabilen kullanıcı konum verilerinin miktarını sınırlayabilir ve bu durum, büyük ölçüde konuma dayalı hedeflemeye dayanan kampanyaları etkileyebilir.

Güncellenmiş Konum Geçmişi Kontrolleri

Google Haritalar kullanıcıları Konum Geçmişi için otomatik silme işlevini etkinleştirdiğinde, varsayılan olarak üç aylık bir yaşam döngüsüne sahip olacaktır. Daha önce bu varsayılan ayar 18 ay olarak belirlenmişti.

Kullanıcılar, konum verilerini daha uzun süre tutmak veya konum izlemeyi kapatmak için bu seçeneği özelleştirebilir.

Pazarlamacılar Üzerindeki Etki

Kullanıcılar konum verilerini paylaşma konusunda daha dikkatli olabilir, bu da arama davranışında değişikliklere yol açabilir ve potansiyel olarak konuma dayalı anahtar kelimelerin ve reklam metninin etkinliğini etkileyebilir.

Konum paylaşımına yönelik etkinleştirme özelliklerini veya şeffaf veri kullanım politikalarını vurgulamak gibi, kullanıcı gizliliğini ve kontrolünü vurgulayan reklamlar kullanıcılarda daha iyi yankı uyandırabilir.

Konum Geçmişindeki Son Etkinliği Sil

Önümüzdeki haftalarda, belirli yerlere ilişkin konum bilgilerinin doğrudan Haritalar uygulamasında yönetilmesine yönelik destek sunulacak.

Yeni Konum Verisi Kontrolleri ve Ziyaretleri Silme Yeteneği
Yeni Konum Verisi Kontrolleri ve Ziyaretleri Silme Yeteneği

Kolaylığa ek olarak, Google Haritalar’da kullanıcının mevcut konumunu simgeleyen mavi nokta, artık konum ayarlarına hızlı erişim noktası görevi görecek.

Basit bir dokunuşla Konum Geçmişi’nin mi yoksa Zaman Çizelgesi’nin mi etkin olduğunu ve Haritalar’ın cihazın konum verilerine erişip erişemediğini görebilirsiniz.

Bu özellik, tatil için alışveriş yapmak veya kullanıcıların dijital izlerini takip etmelerine olanak tanıyarak bir sürpriz planlamak için değerli olabilir.

Pazarlamacılar Üzerindeki Etki

Google Haritalar’da yapılan değişiklikler daha az konum verisiyle sonuçlanırsa, kullanıcının ilgi alanlarına ve çevrimiçi davranışına dayalı içeriğe dayalı hedefleme daha önemli hale gelebilir.

BENZER YAZILAR

Outbox Nedir?

Outbox Nedir? Giden kutusu, giden e-posta mesajlarının geçici olarak saklandığı yerdir. Bir mesaj oluştururken, çoğu posta programı otomatik olarak mesajınızın bir taslağını giden kutusuna kaydeder....

SFA, gelecek yıla kadar pil kaplayıcı geliştirmeyi hedefliyor

SFA CEO’su Kim Young-min Resim: SFA   CEO, geleneksel versiyonlardan çok daha küçük ekipman, diyor SFA, pil üretiminde kullanılan geleneksel versiyonlardan çok daha küçük bir kaplayıcı geliştirmeyi...

Sessiz Ev- O. Pamuk

Sessiz EvYüzyılın başında, siyasetle uğraştığı için İstanbul’dan uzaklaştırılan, sürgüne gönderilen dede, Cennethisar’da bir konağa yerleşmiş Bütün yaşamını Doğu ile batı arasındaki uçurumu bir çırpıda...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...