Webmaster

Google Güncelleme Döngüleri (Beta) Yapılandırılmış Veri Dokümantasyonu

Google, nitelikli konular için zengin sonuçlar gösteren Yapılandırılmış Veri Karuselleri (beta) için yapılandırılmış veri belgelerini güncelledi. Yeni belgeler belirli gereksinimleri açıklığa kavuşturuyor ve zengin sonuç özelliklerinin tek bir coğrafi alanla sınırlı olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Yapılandırılmış Veri Karuselleri (beta)

Atlı Karınca Yapılandırılmış Verileri (beta), seyahat, yerel ve alışverişle ilgili bilgileri toplayan web yayıncılarının sayfalarına, içeriklerini yatay olarak kaydırılabilir bir şekilde arama sonuçlarında belirgin bir şekilde görüntüleyen yeni bir atlı karınca zengin sonucuna uygun olmalarını sağlayan yapılandırılmış veriler eklemelerine olanak tanır. liste (atlıkarınca).

Bu beta zengin sonuç özelliği, ItemList yapılandırılmış verilerini kullanır ve LocalBusiness, Product ve Event Schema.org yapılandırılmış veri özellikleriyle ilgili içeriği görüntüleyen web sayfaları için kullanılabilir. Döngüdeki her kutucuk, fiyat, derecelendirme, tarihler ve görseller gibi ilgili bilgileri zengin ve etkileşimli bir biçimde görüntüler.

Özet Sayfasına Daha Güçlü Vurgu

Güncellenen belgeler, beta atlıkarınca yapılandırılmış verilerinin, daha ayrıntılı bilgi içeren sayfalara bağlantı veren bir özet sayfasında uygulanması gerektiğini ve ayrıntıları içeren bağlantılı sayfaların bu özel yapılandırılmış verilere sahip olmasına gerek olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. .

Eski belgeler aşağıdaki talimatları içeriyordu:

“Her öğenin tam metni de dahil olmak üzere tüm liste bilgilerini içeren tek bir sayfaya (tek, hepsi bir arada sayfa listesi olarak da bilinir) işaretleme ekleyin. Örneğin, bir konumdaki en iyi otellerin listesi, hepsi tek bir sayfada yer alıyor.”

Yeni belgeler artık bunu şu şekilde açıklıyor:

“Listedeki her varlık hakkında bazı bilgiler içeren tek bir özet sayfası seçin. Örneğin, her otel hakkında daha fazla bilgi için sitenizdeki belirli ayrıntı sayfalarına bağlantı veren, “Paris’teki en iyi otelleri” listeleyen bir kategori sayfası.”

Daha açıklayıcı olması açısından bir örnek de eklenmiştir:

“Örneğin, hem yerel etkinlikleri hem de yerel işletmeleri listeleyen bir “İsviçre’de yapılacaklar” makaleniz varsa.

Gerekli özellikleri bu özet sayfasına ekleyin. Bu beta özelliğe hak kazanmak için ayrıntı sayfalarına işaretleme eklemenize gerek yok.”

Tamamen yeni bir paragraf da var:

“Sitenizde bir özet sayfası ve birden fazla detay sayfası bulunmalıdır. Şu anda bu özellik, “ayrıntıların” aynı sayfadaki bağlantı noktaları olduğu hepsi bir arada sayfa gibi diğer senaryoları destekleyecek şekilde tasarlanmamıştır.

İşaretlemenin, en az üç varlık hakkında bilgi içeren ve daha sonra bu varlıklar hakkında daha fazla bilgi için sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı veren liste benzeri bir sayfa olan bir özet veya kategori sayfasında olması gerekir. Ayrıntı sayfalarına işaretleme eklemeniz gerekmese de, özet sayfanızın işaretlemesine ayrıntı sayfası URL’lerini eklemeniz gerekir.”

Son olarak, yapılandırılmış verilerin bağımsız bir özet sayfası için olduğunu daha açık hale getiren kısa bir paragrafta düzenleme yapılmıştır.

Bu önceki versiyon:

“Öğe ayrıntı sayfasının standart URL’si (örneğin, o sayfadaki otel veya tatil listesi). Listedeki tüm URL’ler benzersiz olmalı, ancak aynı alan adında (mevcut sayfayla aynı alan adı veya alt veya süper alan adı) yayında olmalıdır.”

Bu yeni versiyondur (yeni ifadeler italiktir):

“Öğe ayrıntı sayfasının standart URL’si (örneğin, özette başvurulan tek bir otel veya tatil kaydının bağımsız sayfası sayfa). Listedeki tüm URL’ler benzersiz olmalı, ancak aynı alan adında (aynı alan adı veya alt veya süper alan adı) üzerinde yayınlanmalıdır.”

Coğrafi Uygunluğa İlişkin Açıklama

Google’ın değişikliklere ilişkin değişiklik günlüğü dokümantasyonu, değişikliklerin, yapılandırılmış verilerin özet sayfalarında kullanılmak üzere olduğunu açıklığa kavuşturmayı amaçladığını belirtmektedir. Ancak yeni belgelerin, yeni zengin sonuç özelliklerinin nerede mevcut olduğu hakkında daha fazla bilgi içerdiğini de gözden kaçırıyor.

Değişiklik günlüğü şunu söylüyor:

“Beta atlıkarınca özelliğinin, web sitelerindeki diğer ayrıntı sayfalarına bağlantı veren bir özet sayfasına sahip siteler için olduğu açıklandı. İşaretlemenin özet sayfasında olması gerekir ve bu özelliğe hak kazanabilmeniz için ayrıntı sayfalarına işaretleme eklemenize gerek yoktur.”

Ancak bu değişiklik günlüğü yanlıştır çünkü bu zengin sonuçlar özelliğinin coğrafi olarak sınırlı olduğunu açıklayan ek bir paragrafın varlığını atlamaktadır.

Önceki sürümde hangi ülkelerin beta zengin sonuçlara uygun olduğu hakkında hiçbir şey söylenmiyordu. Bu bilgi, yeni özelliğin ilk duyurusunda yer alıyordu ancak yeni özelliğin belgelerinde yer almıyordu.

Yeni belgelerde, ihmali düzelten şu ek içerik bulunmaktadır:

“Özellik kullanılabilirliği
Bu özellik beta aşamasındadır ve biz bu özelliği geliştirirken gereksinimlerde veya yönergelerde değişiklikler görebilirsiniz. İşletmeniz AEA’da bulunuyorsa veya AEA’daki kullanıcılara hizmet veriyorsa ve daha fazla bilgi edinmek ve bu yeni deneyimlere ilginizi belirtmek istiyorsanız ilgili formu doldurarak başlayabilirsiniz (uçuş sorguları için uçuş sorguları için ilgi formunu kullanın) ).

Bu özellik şu anda yalnızca Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkelerinde hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilmektedir. Seyahat, yerel ve alışveriş sorguları için kullanılabilir. Alışveriş sorguları için ilk olarak Almanya, Fransa, Çekya ve Birleşik Krallık’ta test ediliyor.”

Google’ın orijinal Carousels (beta) belgelerinde özelliğin kullanılabilirliği hakkında önemli bilgileri dışarıda bırakması ve ardından değişiklik günlüğü belgelerinde bu özelliğin tekrar eklendiğinden bahsetmemesi ilginçtir.

Bu önemli bir bilgidir ve bunun yeni güncellenen belgelere eklenmesi değişiklik günlüğünde belirtilmiş olmalıdır.

Yeni güncellenen belgeleri ve yönergeleri okuyun:

Yapılandırılmış veri karuselleri (beta)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu