Webmaster

Google, Önerilen ‘Bağlantı Vergisi’ Yasası Üzerinden Kaliforniya’daki Haber Bağlantılarını Sınırlıyor

Google duyurdu eyaletteki kullanıcıların bir kısmının Kaliforniya haber sitelerine erişimini azaltmayı planladığını söyledi.

Karar, Google’ın Kaliforniya Gazeteciliği Koruma Yasası’nın (CJPA) potansiyel geçişine hazırlanırken geldi. Google gibi çevrimiçi platformların, içeriklerine bağlantı verdikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmasını zorunlu kılıyor.

Kaliforniya Gazeteciliğini Koruma Yasası Nedir?

Kaliforniya Eyalet Yasama Meclisi’nde uygulamaya konulan CJPA, Google’ın “bağlantı vergisi” olarak adlandırdığı vergiyi oluşturarak yerel gazeteciliği desteklemeyi amaçlıyor.

Kanun kabul edildiği takdirde, Google gibi şirketlerin okuyucularını haber makalelerine gönderirken medya kuruluşlarına ödeme yapmasına zorlanacak.

Ancak Google, bu yaklaşımın revize edilmesi gerektiğine ve haber endüstrisine fayda sağlamak yerine zarar verebileceğine inanıyor.

Google’ın Küresel Haber Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Jaffer Zaidi bir blog yazısında şunları söyledi:

“Bu, bu tasarı için lobi faaliyeti yürüten medya holdingleri ve hedge fonlarının lehine olacaktır ve yerel California gazetelerini satın almaya devam etmek, gazetecileri ellerinden almak ve çekirdek bir ekiple çalışan daha fazla hayalet gazete oluşturmak için CJPA’nın fonlarını kullanabilir. yalnızca düşük maliyetli ve genellikle düşük kaliteli içerik üretmek.

Google’ın Yanıtı

CJPA’nın hizmetleri üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için Google, Kaliforniya’daki kullanıcıların belirli bir yüzdesiyle bir test yürütüyor.

Bu test sırasında Google, önerilen mevzuatın kapsayabileceği Kaliforniya haber sitelerine olan bağlantıları kaldıracaktır.

Zeydi şöyle diyor:

“Olası CJPA sonuçlarına hazırlanmak için Kaliforniya kullanıcılarının küçük bir yüzdesi için kısa vadeli bir teste başlıyoruz. Test süreci, mevzuatın ürün deneyimimiz üzerindeki etkisini ölçmek için potansiyel olarak CJPA kapsamına giren Kaliforniya haber web sitelerine olan bağlantıların kaldırılmasını içeriyor.”

Google, Arama Sorgularının Yalnızca %2’sinin Haberlerle İlgili Olduğunu İddia Ediyor

Zaidi, insanların değişen haber tüketim alışkanlıklarına ve bunun Google arama sorguları üzerindeki etkisine dikkat çekti (vurgu benimki):

“İnsanların kısa videolar, güncel haber bültenleri, sosyal medya ve seçilmiş podcast’ler gibi kaynaklardan haber aldığı ve birçoğunun bu haberlerden tamamen kaçındığı iyi biliniyor. Bu trendler doğrultusunda, Google Arama’daki sorguların yalnızca %2’si haberlerle ilgili.”

Haber sorgularının düşük yüzdesine rağmen Google, haber yayıncılarının platformlarında görünürlük kazanmalarına yardımcı olmaya devam etmek istiyor.

Ancak Zaidi, “Şu anda inşa edilmiş olan CJPA bu yatırımlara son verecektir” diyor.

Farklı Bir Yaklaşım Çağrısı

Google, mevcut haliyle CJPA’nın Kaliforniya’daki haberleri baltaladığını ve tüm tarafları daha kötü durumda bırakabileceğini savunuyor.

Şirket, milletvekillerini daha küçük yerel yayın kuruluşlarına zarar vermeden haber sektörünü destekleyen alternatif yaklaşımları değerlendirmeye çağırıyor.

Google, son yirmi yılda haber yayıncılarının yenilik yapmasına yardımcı olmak için pek çok şey yapıldığını ileri sürüyor:

“ABD dahil 26 ülkede faaliyet gösteren ve 2.500’den fazla yayının katıldığı Google Haberler Vitrini’ni kullanıma sunduk. Google Haber Girişimi aracılığıyla, yalnızca Kaliforniya’daki 200 haber kuruluşu ve 6.000 gazeteci dahil olmak üzere dünya çapında 7.000’den fazla haber yayıncısıyla ortaklık kurduk.”

Zaidi, Kaliforniya’da sağlıklı bir haber endüstrisinin eyalet hükümetinin desteğine ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

Yasama süreci devam ederken Google, haberlere bağlantı vermeye devam etmesine olanak tanıyacak alternatif yolları araştırmak için Kaliforniyalı yayıncılar ve yasa koyucularla işbirliği yapmaya hazır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu