Cuma, Aralık 2, 2022
Ana Sayfa Webmaster Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

- Advertisement -

Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?
Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

Birisi Google’a bir sorgu girdiğinde, arama motoru, arayan kişinin tam olarak ne aradığını bulmak için karmaşık bir denklem uygular.

Bu tahmin algoritmasına her türlü faktör dahildir, ancak önemli olanlardan biri de arama yapan kişinin konumudur. Google, verdiği vurgu konusunda çok net Bölgesel arama.

Ve eğer bir mahalle annesiyseniz ve küçük bir coğrafi bölgeye hizmet veriyorsanız bu harika.

Ancak birden fazla konumunuz varsa ne olur? Ya da ulusal hatta uluslararası ölçekte faaliyet gösteriyorsanız? Hala arama yapan için yerel olan rakipler kadar üst sıralarda yer alabilir misiniz?

Bu soruların cevapları ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Arama Sonuçları Neden Konuma Göre Değişiyor?

Google faktörlerinin nedeni yer Bunu düşündüğünüzde sıralaması oldukça açıktır: Çoğu durumda yerel, daha alakalı anlamına gelir.

Örneğin, bir mocha latte için can atıyorsanız, sizi ülkenin diğer ucundaki bir kafeye yönlendiren bir Google araması pek yardımcı olmaz; şehrin diğer tarafından alınan bir sonuç bile hemen köşedeki kadar kullanışlı değil.

Google’ın konum belirleme yetenekleri çok doğrudur ve nerede olduğunuzu tahmin etmek için çeşitli kaynaklar kullanır. Neyin mevcut olduğuna bağlı olarak, dikkate alır:

  • Cihaz konumunuz (Wi-Fi konumu, cep telefonu nirengi veya konumunuzu çevredeki herhangi bir yere tam olarak belirleyebilen GPS aracılığıyla) 20 metre).
  • Etiketlenmiş yerleriniz (yani, Google Haritalar’daki işaretçilerin yanında görünen adlar).
  • Google hesabınıza bağlı ev adresi.
  • Google ürünlerinde önceki etkinlik.
  • IP adresiniz.

Bunlar birlikte çalışarak Google’ın nerede olduğunuzu ve yerel arama alanınızda neler olduğunu belirlemesine olanak tanır. Bu da sizin ve bir blok ötede yaşayan birinin aynı sorgu için farklı arama sonuçları alabileceğiniz anlamına gelir.

Şimdi bunu düşün %25 insan ilk arama sonucunu tıklıyor ve büyük çoğunluğu asla ilk sayfadan çıkamıyor ve yerel olarak sıralamanın neden önemli olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz.

Bunu başarmak için, özellikle işiniz fiziksel trafiğe bağlıysa, yerel arama motoru optimizasyonunuz yerinde olmalıdır.

Ama sizinkinin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız? Sıralamanızı kontrol etmek için arabanıza atlayabilir ve çeşitli yerlerde arama yaparak şehrin (veya ülkenin) her yerini gezebilirsiniz, ancak bu sonsuza kadar sürer.

Neyse ki Google, masanızın rahatlığından ayrılmadan nasıl sıraladığınızı görmenizi sağlar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aramanıza Yerel Bir Parametre Ekleyin

Google, kontrol etmek için kullanışlı bir yol sağlar. Yerel harita paketi ile. Aramanızı Google’da yapın, ardından arama çubuğundaki URL’nin sonuna “&near=cityname” ekleyin.

Örneğin, Tokat’ta şubeleri olan bir kafe için SEO yaptığınızı, ancak İzmir’de yaşadığınızı düşünelim. Bu hayali işe “Sürprizler” diyelim.

Jitters’ın Bursa’daki rekabete nasıl ayak uydurduğunu görmek istiyorsunuz, bu yüzden Google’a gidip şunu yazın [coffee shops near me].

Sonuçlar sayfası açıldığında, uzun URL’nin sonuna gidin ve “&near=Seattle” ekleyin.

Enter’a basın ve işte: 1.800 mil öteden yerel bir arama yaptınız.

Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?
Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

Bölgesel Ayarlarınızı Değiştirin

Belirli bir konum için arama sonuçlarının daha üst düzey bir görünümünü arıyorsanız, bölgesel ayarlarınızı manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Bu, IP adresinizden veya diğer kaynaklardan sonuçlar sağlamak yerine, size ülke düzeyinde arama sonuçları verir.

Bunu gerçekleştirmek için tıklayın Ayarlar Google.com’un sağ alt köşesindeki Arama Ayarları. Bu sizi Arama Ayarları sayfasına gönderecektir (tabii ki).

Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?
Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

Aşağıya kaydırdığınızda Bölge Ayarlarının bir listesini göreceksiniz.

Arama için kullanmak istediğiniz bölgeyi seçin ve ayarları kaydedin. Artık seçtiğiniz ülkeden arama sonuçlarını göreceksiniz.

Kahve dükkanı örneğimize devam edersek, diyelim ki Ahmet Van’da bir yer açtı. Bölgeniz olarak “Portekiz”i seçecek ve yeni Portekiz fasulye fabrikasının sıralamasını kontrol edeceksiniz.

Not: Daha önce bahsedilen yerel parametreyi arama URL’sine eklemezseniz, mevcut konumunuza göre sonuçları görmeye devam edeceksiniz.

Google Haritalar’da İş ve Ev Konumlarınızı Yönetin

Google’ın yerel aramasıyla ilgili harika şeylerden biri, makine öğrenme yetenekler.

Eviniz ve işiniz de dahil olmak üzere sık ziyaret ettiğiniz yerleri otomatik olarak tanımlar. Ve işe gidip gelme alışkanlıklarınızı anladığı için size çok zaman kazandırabilir ve size daha alakalı aramalar sağlayabilir.

Tabii ki, mükemmel değil. Bazen kraker fabrikasındaki o işi aylar önce bıraktığının farkına varmaz. Fakat iş ve ev konumlarınızı ayarlama işi gerçekten çok kolay.

Google Haritalar’ı açın, ve tıklayın Menü’den sonra Yerleriniz ve Konumları Seç. İş veya Ev ve adresi girin. Kaydet ve hepiniz hazırsınız.

Artık değiştiriciyi ekleyerek her iki konumdan da yerel aramalar yapabilirsiniz. [near home] veya [near work] sorgunuza.

Google Hesabı Etkinlik Kontrollerinizde Konum Geçmişini Silin

Bazı insanlar bunu biraz Büyük Kardeşimsi buluyor, ancak Google, arama motorundan belirli bir ürünü aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda bile konumunuzu takip ediyor.

Bunu yapar çünkü sezin konum geçmişi doğruluğu geliştirmesine yardımcı olmak için.

Örneğin, bir dövüş sanatları spor salonunu tekrar tekrar ziyaret ettiğinizi belirtiyorsa, karton kutularla ilgili bloglardan ziyade boksörlük siteleriyle boksla ilgili sorulara yanıt verme olasılığı daha yüksektir.

Bu, birçok yönden faydalıdır, ancak farklı konumlardan arama sonuçlarını inceleme sürecini karmaşıklaştırabilir.

2020’de Google, 18 ay sonra kullanıcıların konum geçmişini sil ancak o kadar bekleyemiyorsanız, silmek veya hizmeti kapatmak kolaydır.

Konum Geçmişini Google hesabınızdan ” bölümünden açıp kapatabilirsiniz.

Konum geçmişini bir cihazda kullanmak ancak diğerinde kullanmak istemiyorsanız, bunu bu sayfadan değiştirebilirsiniz. Konum geçmişinizin tamamını veya bir kısmını tarayıcınızdan veya Google Haritalar’dan manuel olarak silebilirsiniz.

Bu bilgileri silerseniz, bulunduğunuz yerlere dayalı öneriler, trafik raporları ve otomatik olarak oluşturulan Google Fotoğraf albümleri gibi bazı kişiselleştirilmiş bilgileri kaybedeceğinizi bilmelisiniz.

Google Chrome Geliştirici Araçları ile Konumunuzu Geçersiz Kılın

Teknoloji konusunda daha bilgiliyseniz, Chrome tarayıcısındaki geliştirici araçlarını kullanarak konumunuzu geçersiz kılarak arama motoru sonuçlarını da kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için açın Geliştirme Araçları ve ardından bir komut istemi açın. Sensörleri Göster ve enter’a basın.

“Coğrafi Konumlar” listesinden önceden ayarlanmış şehirlerden birini seçin veya “Özel Konum”u seçin. İkincisini seçerseniz, kesin konumlandırma için boylam ve enlem koordinatlarını girebilirsiniz.

Bir kullanıcının konumu bilinmediğinde sitenizin nasıl çalıştığını görmek için “Konum Kullanılamıyor”u da seçebilirsiniz.

Cihazınızdaki Konum Ayarlarını Değiştirin

Bazı mobil cihazlar, kullanıcıların Ayarlar sekmesi altında konumlarını değiştirmelerine izin verir. Diğerleri biraz daha akıllı olmanızı gerektirir.

Farklı bir konumdan arama sonuçlarını kontrol etmenin en kolay yolu, GPS değiştiren bir uygulama kullanmaktır.

Bunların birçoğu hem App Store’da hem de Google Play’de mevcuttur. Çoğu, GPS konumunuzu değiştirmek için bir şebeke operatörü kullanarak çalışır, böylece seçtiğiniz konumdan arama yapmanızı sağlar.

Google Ads Önizleme ve Teşhis Aracıyla Deneme

Google’ın Reklam Önizleme ve Teşhis aracı, ücretli reklamlarınızın yerel aramalarda nasıl göründüğünü görmenin harika bir yoludur, ancak bunu, farklı konumlardan Google aramalarını görüntülemek için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Aracı açın ve seçin Konum açılır menüde. Şimdi istediğiniz konumu girin. Ülkeye, şehre veya posta koduna göre görüntüleyebilir, böylece ihtiyaçlarınıza bağlı olarak üst düzey veya kesin bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ayrıca, masaüstünde olduğu gibi mobilde de iyi performans gösterip göstermediğinizi kontrol etmek için cihazın türünü değiştirebilirsiniz.

Konumunuzu Değiştirmek İçin Bir VPN Kullanın

Konum verilerini arama denkleminden çıkarmanın başka bir yolu, cihazınızdaki konum ayarını değiştirmektir.

Bunu yapmanın en yaygın ve basit yollarından biri sanal özel ağdır (VPN).

Korsanlar tarafından uzun süredir kullanılan (sanal tür, kabadayılar değil), VPN’ler IP adresinizi başka bir yerde bulunan güvenli sunucular üzerinden yönlendirerek maskeler. (Lütfen dikkat: Search Engine Journal hiçbir şekilde fikri mülkiyet hırsızlığını veya yasaları çiğnemeyi tasvip etmez, bu nedenle kefalet parasına ihtiyacınız varsa bizi aramayın).

VPN’lerin, sizi bilgisayar korsanlarından korumak, verilerinizi güvenceye almak ve ülkenizdeki belirli videoları kısıtlayan rahatsız edici YouTube engelleyicilerini atlatmak da dahil olmak üzere, elbette meşru kullanımları vardır. Ayrıca, farklı bir konumdan arama sonuçları almanın mükemmel bir yoludur.

Bunu yapmanın dezavantajı, çoğu VPN’nin aralarından seçim yapabileceğiniz yalnızca bir avuç IP konumuna sahip olmasıdır. Bu nedenle, kahve dükkanınızın Vancouver tabanlı aramalarda tam olarak nasıl sıralandığını görmek istiyorsanız, şansınız kalmamış olabilir.

Yerel Sıralama Kontrol Araçları ile Otomatikleştirin

İki lokasyonlu bir işletme için kendi başınıza oldukça yönetilebilir. Peki ya bizim sahte kahve şirketimiz Jitters’ı küresel hale getirmek isteyen bir şirket tarafından satın alınırsa?

Şirketin dünya çapındaki 315 lokasyonunun her birinde yerel aramaları yönetmeye çalışırken kendinizi deli edeceksiniz. Endişelenmenize gerek yok – sadece bu sorunu çözmek için platformlar var.

Sıralama kontrol araçları olarak adlandırılan bu araçlar, yerel aramaları otomatikleştirebilir ve SEO çabalarınızın en iyi nerede uygulanabileceğine karar verebilmeniz için raporlar oluşturabilir.

Bunlardan bazılarına aşina olabilirsiniz:

Konum Her Şeydir

Google sonuçları, farklı cihazlarda farklı konumlardaki farklı kişiler için farklıdır. Bu da arama motoru optimizasyonu için herkese uyan tek bir yaklaşım benimsemenin inanılmaz derecede zor olduğu anlamına geliyor.

Google’ın yerel aramaya verdiği önemle, ister tek bir konumu yönetiyor olun, ister uzaktan SEO yapıyor veya birden fazla konuma sahip bir işletme için bir web sitesi yönetiyor olun, mahalledeki insanlara görünmeniz çok önemlidir.

Neyse ki, yerel arama yapanların arama motoru sonuç sayfalarında neler aldığını görmek için aslında o mahallede olmanız gerekmiyor. Nasıl olduğunuzu görmenin birkaç yolu var.

İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu düşündüğünüz önemli değil, SEO’nuzu belirli bir alandaki müşterileri hedeflemek için ayarlama yeteneği, ihmal etmeyi göze alamayacağınız bir şeydir.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

Artan Yoğunluklar ve 64-Bit DRAM ile Kapasiteyi ve Performansı İkiye Katlama

Samsung GDDR6 DRAM'e kıyasla performans ve kapasiteyi ikiye katlayan, GDDR6W olarak bilinen yeni nesil grafik belleği. Yeni Nesil Grafik Çözümleri İçin Samsung GDDR6W Bellek Tanıtıldı:...

Sapphire Rapids-WS CPU Desteği, 16 “8-Kanallı” DDR5 DIMM, Çok sayıda PCIe Gen5 Yuvası

Supermicro'nun Intel'in Sapphire Rapids-WS Xeon İş İstasyonu CPU'ları için yaklaşmakta olan W790 anakartı sızdı. İlk W790 Anakart Kırma Kapağı, 16 DDR5 DIMM Yuvalı Supermicro E-ATX...

CSOT, T5 LCD fabrikasında ekipman kurulumunu daha da geciktiriyor

Koreli kit üreticilerinin kazançları zarar görecek Çinli ekran devi CSOT, Gen 6 likit kristal ekran (LCD) panel üretimine ayrılmış T5 fabrikasında ekipman kurulumunu ertelemeye devam...

Hyundai, 2023’te CATL’nin CTP teknolojisini yaygın olarak kullanacak

Hyundai Motor, CATL'nin cell to pack teknolojisini gelecek yıl yeni elektrikli araçlarında uygulamayı planlıyor. Kaynaklar, pil hücrelerini doğrudan modülsüz paketlere koyan teknolojinin, ilk olarak Kia...

Recent Comments