Webmaster

Farklı Konumlar İçin Google Arama Sonuçlarını ve Sıralamalarını Nasıl Görebilirsiniz?

Bir işletme sahibi veya dijital pazarlamacı olarak, yerel arama sıralaması Google’da, yakındaki müşterileri çekmek ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak için çok önemlidir.

Pek çok tüketicinin yerel ürün ve hizmetleri bulmak için arama motorlarını kullandığı göz önüne alındığında, yerel aramayı optimize etmek başarılı bir çalışmanın önemli bir bileşeni haline geldi.

Bu makalede, Google’daki yerel sıralamanızı kontrol etmek ve işletmenizin hedef pazarınızda rekabetçi kalmasını sağlamak için çeşitli yöntemleri inceleyeceğiz.

Arama Sonuçları Neden Konuma Göre Değişiyor?

Google öncelik Kullanıcılara konumlarına göre en yararlı bilgileri sağlamak için arama sonuçlarında verir.

Arama motoru, bir kullanıcının konumunu belirlemek için aşağıdakiler dahil çeşitli faktörleri kullanır:

 • Cihaz konumu (Wi-Fi, cep telefonu üçgenlemesi veya GPS yoluyla).
 • Google Haritalar’da etiketli yerler.
 • Kullanıcının Google hesabına bağlı ev adresi.
 • Google ürünlerinde önceki etkinlik.
 • IP adresi.

Google, konumunuzu belirlemek ve bölgenizle alakalı arama sonuçları sağlamak için bu faktörleri kullanır. Bu, aynı şeyi arasanız bile sizin ve komşunuzun farklı arama sonuçları görebileceğiniz anlamına gelir.

Çoğu kişi arama sonuçlarının yalnızca ilk sayfasına baktığından, iyi sıralama Özellikle işletmeniz fiziksel konumunuzu ziyaret eden müşterilere bağlıysa, yerel aramalarda yer almak çok önemlidir.

Web sitenizi optimize etme İşletmenizin yerel aramalarda görünmesini sağlamak için çok önemlidir. Ama işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız?

Çeşitli yerlerde ne kadar iyi sıralamaya sahip olduğunuzu kontrol etmek için farklı yerlere seyahat etmek çok zaman alıcı olacaktır.

Neyse ki Google, ofisinizden ayrılmadan yerel sıralamalarınızı kontrol etmenin bir yolunu sunuyor. İşte bunun nasıl yapılacağına dair bir rehber:

Aramanıza Yerel Bir Parametre Ekleyin

Google’ın kullanışlı bir arama parametresi özelliği var Bu, fiziksel olarak orada olmasanız bile belirli bir bölgedeki yerel işletmeleri aramanıza olanak tanır. Bunu yapmak için arama URL’sinin sonuna “&yakın=şehiradı” ekleyin.

Örneğin, Kansas City’de olduğunuzu ve “Jitters” adlı bir kahve dükkanı zincirinin Seattle’daki rakipleriyle nasıl karşılaştırıldığını görmek istediğinizi varsayalım. Google’da “yakınımdaki kafeler” diye arama yaparak başlayabilirsiniz.

Arama sonuçları göründüğünde tarayıcınızın adres çubuğundaki URL’ye bakın. Oldukça uzun olacak ama endişelenmeyin. URL’nin en sonuna gidin ve “&near=Seattle” (tırnak işaretleri olmadan) ekleyin.

Enter tuşuna bastığınızda Google size arama sonuçlarını sanki Seattle’daymışsınız gibi gösterecektir. Bu şekilde Seattle’daki yerel Jitters rekabetini oraya kendiniz gitmeden hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

aramak [coffee shops near me]GoogleAramadan ekran görüntüsü [coffee shops near me]Google, Mart 2024

Bölgesel Ayarlarınızı Değiştirin

Arama sonuçlarını ülke düzeyinde görüntülemek için Google’daki bölgesel ayarları manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Bu, IP adresinizden veya diğer kaynaklardan sonuçlar sağlamak yerine size ülke düzeyinde arama sonuçları sağlar.

Bunu yapmak için Google.com’un sağ alt köşesindeki Ayarlar’ı tıklayın ve Arama Ayarları’nı seçin. Bu sizi Arama Ayarları sayfasına gönderecektir (tabii ki).

Arama ayarları: GoogleGoogle.com’dan ekran görüntüsü, Mart 2024.

Aşağıya doğru kaydırdığınızda Bölge Ayarlarının bir listesini göreceksiniz.

Arama için kullanmak istediğiniz bölgeyi seçin ve ayarları kaydedin. Artık seçtiğiniz ülkeye ait arama sonuçlarını göreceksiniz.

Kahve dükkanı örneğimize devam edersek, Jitters’ın Lizbon’da yeni bir mekan açtığını varsayalım. Sen seçeceksin Portekiz Bölgeniz olarak yeni Portekiz fasulye imalathanesinin sıralamasını kontrol etmenize olanak tanır.

Not: Daha önce tartışılan yerel parametreyi arama URL’sine eklemezseniz, mevcut konumunuza dayalı sonuçları görmeye devam edersiniz.

Google Haritalar’da İş ve Ev Konumlarınızı Yönetin

Google’ın yerel araması faydalıdır çünkü eviniz ve iş yeriniz gibi sık ziyaret ettiğiniz yerleri belirlemek için makine öğrenimini kullanır.

İşe gidip gelme şeklinizi öğrenir, bu da size zaman kazandırabilir ve size daha alakalı arama sonuçları sağlayabilir.

Yine de zorlayıcı olabilir. Bazen Google, bir süre önce bıraktığınız bir işte çalıştığınızı düşünebilir. Ancak ev ve iş konumlarınızı manuel olarak ayarlamak kolaydır.

Google Haritalar’da ev ve iş konumlarınızı ayarlayabilir ve değiştirebilirsiniz. Bu, aşağıdaki gibi ifadeleri kullanarak bir şeyler aramanıza olanak tanır: [near home] veya [near work].

Artık arama yaptığınızda ekleyebilirsiniz [near home] veya [near work] bu konumlardan herhangi birine yakın şeyler bulmak için.

Google Hesabı Etkinlik Kontrollerinizde Konum Geçmişini Silin

Konum hizmetleri açıksa Google’ın uygulamaları ve cihazları genellikle arka planda nereye gittiğinizi izler.

Örneğin, Google sık sık dövüş sanatları spor salonuna gittiğinizi görürse, “boks” ile ilgili bir şey aradığınızda muhtemelen karton kutuları değil sporu kastettiğinizi tahmin edecektir.

Bu geçmişi manuel olarak silebilir veya izlemeyi kapatabilirsiniz.

Şuraya git: Konum Geçmişi Google hesabınızın bir parçasıdır ve tek tıklamayla açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca hangi cihazları izlemesini istediğinizi de seçebilirsiniz. Konum geçmişinizin tamamını veya bir kısmını silmek istiyorsanız bunu tarayıcınızdan veya Google Haritalar’dan yapabilirsiniz.

Bu bilgiyi silmenin, bulunduğunuz yere dayalı öneriler, trafik güncellemeleri ve otomatik olarak oluşturulan Google Fotoğraf albümleri gibi bazı kişiselleştirilmiş özellikleri kaybedeceğiniz anlamına geldiğini unutmayın.

Google Chrome Geliştirici Araçları ile Konumunuzu Geçersiz Kıl

Teknolojiyle ilgili yolunuzu biliyorsanız, şunları da kullanabilirsiniz: geliştirici araçları Google’ı başka bir yerde olduğunuzu düşünmesi için kandırmak için Chrome tarayıcısında, arama sonuçlarının farklı yerlerden nasıl göründüğünü görmenizi sağlar.

Cihazınızdaki Konum Ayarlarını Değiştirin

Bazı akıllı telefonlarda ve tabletlerde sanal konumunuzu değiştirmenize olanak tanıyan bir ayar bulunur.

Bu seçeneğe sahip olmayan cihazlar için, telefonunuzu başka bir yerde olduğunuzu düşünmesi için kandırmanın başka yolları da vardır.

En basit yöntem, GPS konumunuzu değiştirmek için bir uygulama indirmektir. Bu uygulamalar iPhone’lar (App Store’dan) ve Android cihazlar (Google Play’den) için mevcuttur.

Bu uygulamaların çoğu farklı bir ağ sağlayıcısına bağlanarak çalışır ve cihazınızın seçtiğiniz konumda olduğuna inanmasını sağlar.

Bu şekilde, arama yaptığınızda sonuçlar gerçek fiziksel konumunuza değil, seçtiğiniz yeni konuma göre belirlenir.

Google Ads Önizleme ve Teşhis Aracıyla Denemeler Yapın

Google, Reklam Önizleme ve Teşhis adlı kullanışlı bir araç sunuyor Bu, insanlar kendi yerel bölgelerinde işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri aradığında ücretli reklamlarınızın nasıl göründüğünü görmenize olanak tanır.

Ancak hepsi bu kadar değil; bu aracın, çeşitli konumlardan Google aramalarını simüle etmenize olanak tanıyan başka bir harika özelliği daha var.

Bu özelliği kullanmak için aracı açın ve Konum Aşağıya doğru açılan menü. Üzerine tıkladığınızda herhangi bir konumu, tüm ülkeyi, belirli bir şehri ve hatta kesin bir posta kodunu girebilirsiniz.

Bu şekilde, reklamlarınızın farklı yerlerde nasıl performans gösterdiğine dair geniş bir genel bakış veya ayrıntılı bir bakış elde edebilirsiniz.

Bu aracın bir diğer harika özelliği de masaüstü ve mobil görünümler arasında geçiş yapmasıdır.

Bu, reklamlarınızın her iki cihazda da iyi görünmesini ve iyi performans göstermesini sağlamanıza yardımcı olur; bu, giderek daha fazla kişinin web’e göz atmak için akıllı telefonlarını kullanması nedeniyle çok önemlidir.

Yerel Arama Sonuçlarını Görüntüleyin

Tek yapmanız gereken, kontrol etmek istediğiniz anahtar kelimeleri girmek, bölgeyi ve dili seçmek ve bir adres sağlamaktır. Web sitesi adresi koordinatlara dönüştürecek ve tüm bilgileri Google’a gönderecektir.

Daha sonra, sanki oradan kendiniz arama yapıyormuşsunuz gibi, o konuma ilişkin Google arama sonuçlarını gösteren yeni bir sekme açılır.

Valentin.app’i kullanmak için başka hiçbir araca veya veriye ihtiyacınız yoktur.

Konumunuzu Değiştirmek İçin VPN Kullanın

Cihazınızın konum ayarlarını değiştirerek konum verilerini arama sonuçlarınızdan kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmanın en yaygın ve en kolay yolu sanal özel ağ (VP) kullanmaktır.

VPN’ler, bağlantınız internete bağlanmadan önce cihazınızı uzak bir sunucuya bağlar. Cihazınızı maskeleyerek sinir bozucu konuma dayalı kısıtlamaları aşmanıza ve etkinliğinizi İSS’lerden ve genel ağlardan gizlemenize yardımcı olabilirler.

Ayrıca sanki farklı bir konumdaymışsınız gibi arama sonuçlarını almanın harika bir yoludur.

Tek dezavantajı, çoğu VPN’in seçilebilecek sınırlı IP konumlarına sahip olmasıdır. Kafenizin Vancouver’da yapılan aramalarda tam olarak nasıl sıralandığını görmek istiyorsanız şansınız olmayabilir.

Yerel Sıralama Kontrol Araçlarıyla Otomatikleştirin

Yalnızca birkaç konumunuz olduğunda işletmenizin yerel arama sonuçlarında nasıl göründüğüne dikkat etmek oldukça basittir.

Ancak hayali kahve dükkanımız Jitters’ın, markayı uluslararası alanda genişletmek isteyen daha büyük bir şirket tarafından satın alındığını hayal edin.

Aniden, dünya çapındaki 315 konumun tamamı için yerel arama sonuçlarını izlemek gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıya kalırsınız.

Bunu manuel olarak halletmeye çalışmak bir kabus olurdu! Neyse ki bu durum için özel olarak tasarlanmış araçlar var.

Sıralama denetleyicileri olarak bilinen bu araçlar, otomatik olarak yerel aramalar gerçekleştirebilir ve sizin için raporlar oluşturabilir.

Bu bilgiler parmaklarınızın ucunda olduğundan, maksimum etki için SEO çalışmalarınızı nereye odaklayacağınızı hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bunlardan aşina olabileceğiniz bazıları şunlardır:

Konum Herşeydir

Google arama sonuçları, kimin arama yaptığına, bulunduğu yere ve kullandığı cihaza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bu da standart bir yaklaşıma sahip olmayı zorlaştırıyor.

Google yerel arama sonuçlarına öncelik verdiğinden, işletmenizin bölgenizdeki insanlara görünmesini sağlamak çok önemlidir. İster tek bir lokasyonla ilgileniyor olun ister birkaç şubesi olan bir işletmenin web sitesini yönetiyor olun, bu durum geçerlidir.

İyi haber şu ki, yerel kullanıcıların arama sonuçlarında ne gördüklerini kontrol etmek için o bölgede fiziksel olarak bulunmanıza gerek yok.

Sıralamalarınızı çeşitli konumlardan kontrol etmek için her birinin artıları ve eksileri olan birkaç farklı yöntem vardır.

Hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu düşünürseniz düşünün, SEO’nuzu belirli bir bölgedeki müşterilere odaklanacak şekilde ayarlama yeteneğini göz ardı edemezsiniz.


SSS

Yerel arama sıralaması işletmeler için neden önemlidir?

İşletmenizin yerel arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olması çok önemlidir çünkü bu, bölgenizdeki potansiyel müşterilerin sizi ne kadar kolay bulabileceğini önemli ölçüde etkiler.

Çoğu kişi yakındaki ürün ve hizmetleri aramak için arama motorlarını kullanır. Dolayısıyla işletmeniz yerel arama sonuçlarının en üstünde yer alırsa, insanların mağazanıza gelme, alışveriş yapma ve topluluk içinde markanızın farkına varma olasılığınız artar.

İşletmenizi yerel SEO için optimize ettiğinizde, açıkça sunduğunuz ürünleri arayan müşterileri çekme şansınız artar; bu da genellikle daha fazla satış ve yatırımınızın geri dönüşünün daha iyi olması anlamına gelir.

Google, yerel arama alaka düzeyi için hangi faktörleri dikkate alır?

Google, arama yapan kişinin konumunu belirlemek için birden fazla yöntem kullanır; örneğin:

 • Cihazınızın konumunu Wi-Fi, cep telefonu baz istasyonları veya GPS aracılığıyla belirlemek.
 • Ev veya iş adresiniz gibi Google Haritalar’da etiketlediğiniz yerleri kontrol etmek.
 • Google Hesabınıza bağlı ev adresine bakıyorsunuz.

Google ayrıca tercihlerinizi daha iyi anlamak için çeşitli Google hizmetlerindeki önceki etkileşimlerinizi ve etkinliklerinizi de dikkate alır. Ayrıca IP adresiniz coğrafi konumunuz hakkında genel bir fikir sağlar.

Tüm bu faktörleri birleştirerek Google şunları yapabilir:

 • Konuma göre sizinle en alakalı arama sonuçlarını sunun.
 • İhtiyaçlarınıza ve yakınlığınıza göre kişiselleştirilmiş öneriler sunun.
 • Mümkün olan en yararlı ve yerelleştirilmiş bilgileri aldığınızdan emin olun

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu