Webmaster

SEO ve Erişilebilirliğin Kesişimi: Tüm Kullanıcılar İçin Optimizasyon

Web sitenizin mümkün olduğunca geniş bir hedef kitleye ulaşmasını sağlamak yalnızca arama görünürlüğünüzü artırmakla ilgili değildir; aynı zamanda sitenizin engellerine bakılmaksızın herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamakla da ilgilidir.

Bu yazıda web erişilebilirliği ile web erişilebilirliği arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. SEO performansı ve sitenizin tüm kullanıcıları barındırabilmesini sağlamak için bazı en iyi uygulamaları açıklayın.

Web Erişilebilirliği Nedir?

Web erişilebilirliği Web sitelerinin ve çevrimiçi uygulamaların, engelli kişiler de dahil olmak üzere herkes için kullanılabilir hale getirilmesi uygulamasını ifade eder.

Amaç, işitsel, görsel, bilişsel, fiziksel ve nörolojik rahatsızlıklar gibi tipik olarak web’e erişimi etkileyecek engelleri olan kişiler için kesintisiz bir çevrimiçi kullanıcı deneyimi sağlamaktır.

Web erişilebilirliği aşağıdakiler tarafından yönlendirilir: Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG).

Uluslararası kabul görmüş bu yönergeler, tüm kullanıcılar için daha kapsayıcı bir internet deneyimi yaratmak amacıyla web içeriğini daha erişilebilir hale getirmek için bir çerçeve sağlar.

WCAG, web erişilebilirliği için gerekli olan dört temel prensibi özetlemektedir (genellikle POUR kısaltmasıyla özetlenmektedir).

Bu ilkeler web sitelerinin:

  • algılanabilir: İçerik ve kullanıcı arayüzü bileşenleri her kullanıcının algılayabileceği şekilde sunulmalıdır.
  • Çalıştırılabilir: Tüm kullanıcılar arayüz bileşenleri ve gezinme öğeleriyle etkileşime girebilmelidir.
  • Anlaşılabilir: Kullanıcılar sayfadaki bilgileri anlayabilmelidir
  • güçlü: Çeşitli kullanıcılar ve yardımcı teknolojiler (ekran okuyucular ve metinden konuşmaya yazılımlar gibi) sayfadaki içeriği yorumlayabilmelidir.

Web Erişilebilirliği SEO’yu Nasıl Etkiler?

Web erişilebilirliği ve SEO, web sitesi yönetiminin farklı yönleri gibi görünebilir.

Sonuçta, kişi çevrimiçi içerik oluşturmaya odaklanıyor engelli insanlar için kullanılabilir, diğeri ise bir web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltmeye odaklanır.

Ancak bu iki alanın önemli bir örtüşmesi vardır.

Web erişilebilirliğindeki iyileştirmeler, SEO üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olumlu bir etkiye sahip olabilir:

  • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak: Google, web sayfalarını arama sonuçlarında nereye sıralayacağına karar verirken kullanıcı deneyimini dikkate alır. Web erişilebilirliği, herkes için web kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçladığından, erişilebilirlik için en iyi uygulamaları uygulamak, dolaylı olarak daha iyi arama görünürlüğüne katkıda bulunabilir.
  • İçeriğin okunabilirliğini ve yapısını geliştirme: İyi web sitesi erişilebilirliği, içeriğin açık, mantıklı ve düzenli bir şekilde sunulmasını gerektirir; bunların tümü SEO’nun en iyi uygulamalarına karşılık gelir. Yapılandırılmış başlıklar (H1, H2, H3 etiketleri), açıklayıcı bağlantı metni ve okunması kolay yazı tipleri, hem insan kullanıcıların hem de arama motoru botlarının sitenizde daha iyi gezinmesine ve sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.
  • Görüntü görünürlüğünü iyileştirme: Resimleri tanımlamak için alt niteliklerini kullanmak, sitenizi yalnızca görme engelli kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının multimedya içeriğinizi daha iyi anlamasına ve dizine eklemesine de olanak tanır.

Web Sitenizi Daha Erişilebilir Hale Getirmek İçin 5 SEO İpucu

Artık web erişilebilirliği ile SEO arasındaki bağlantıyı anladığınıza göre, sitenizin kullanılabilirliğini artıracak en iyi uygulamalardan bazılarına göz atalım.

Semantik HTML’yi kullanın

Uygulaması anlamsal HTML Etiketleri (“

” veya “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu