Webmaster

Google, Temel Güncelleme Sırasında Dizin Seçimini Açıklıyor

Google’dan Gary Illyes, farklı sistemlerin birlikte ancak bağımsız olarak nasıl çalıştığına dair daha net bir resim sağlayan standartlaştırma, indeksleme ve temel algoritma güncellemeleri hakkındaki bir soruyu yanıtladı.

David Minchala adlı bir arama pazarlamacısı, temel algoritma güncellemesi sırasında Google’ın kanonikleştirme süreçlerinin hâlâ çalışıp çalışmadığını, ancak daha yavaş bir şekilde çalışıp çalışmadığını sordu. Bu sorunun cevabı ilginçtir çünkü bu arka uç süreçlerin nasıl işlediğini daha iyi anlamanın bir yolunu sunar.

David’in sorusunda, bir fikri veya ifadeyi olası bir gerçek olarak değerlendirilmek üzere öne sürmek anlamına gelen “pozisyon” sözcüğü kullanıldı.

Soru:

“Varsayın: çekirdek algoritma güncellemeleri sırasında (ve belki herhangi bir büyük güncelleme?), standartlaştırma gibi indeksleme hizmetleri (yani indekslenecek URL’yi seçmek ve diğer bilinen yinelenen URL’lerden gelen tüm sinyalleri birleştirmek) hala çalışıyor ancak daha yavaş. Belki çok daha yavaş.

Yorum yapma şansınız var mı Gary Illyes veya John Mueller? Kayıt Dışı Arama için de iyi bir konu olabilir: Google’ın temel güncellemeleri kullanıma sunması için teknik talepler nelerdir ve bu, tarama ve dizine ekleme gibi “normal” hizmetleri nasıl etkileyebilir?

Google’dan Gary Illyes, iki şeyin nasıl çalıştığını açıklamak için bir benzetme kullanarak öne sürülen ifadenin yanlış olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Gary özellikle dizin seçim sürecinden (dizine neyin gireceğini Google’ın seçtiği yer) ve kanonikleştirmeden (kopyalar olduğunda web sayfasını hangi URL’nin temsil edeceğinin seçilmesi) bahseder.

Açıkladı:

“Bu varsayım yanlış. bu sistemler “temel güncellemelerden” bağımsızdır.

Temel güncellemeleri pişirme malzemeleriyle oynamak gibi düşünün: kızartmanıza koyduğunuz tuz veya mesaj miktarını değiştirirseniz sonucu kökten değiştirebilirsiniz.

bu bağlamda indeks seçimi ve kanonikleştirme daha çok tuz madenlerinde veya mesaj fabrikalarında olup bitenlerle ilgilidir; henüz yemek pişirmeyle pek alakası yok.”

Google İndeksleme Motoru

Yani başka bir deyişle, çekirdek güncellemede yaşananlar, dizin seçimi ve kanonikleştirme süreçlerinden bağımsız olarak gerçekleşir. Gary Illyes’in önerdiği gibi konuya bu şekilde bakmak, Google’ın arama sistemlerinin nasıl çalıştığını açıklayan birçok patentiyle uyumludur. Bir arama motorundan bahsederken, patentler onları bir motorlar koleksiyonu olarak tanımlar ve indekslemeden bahsederken “indeksleme motoru” ifadesini kullanır.

Örneğin, bir patent örneğinde bir indeksleme motoru, bir sıralama motoru ve bir puan değiştirme motoru bulunmaktadır. Veriler, işlevine göre işlendiği her motora girip çıkar.

Bir Google Patentinden Ekran Görüntüsü

Dizin oluşturma motoru içeren bir arama sistemini gösteren akış şemasıBir arama sistemini gösteren akış şeması. Bir sorgu girişi, arama sonuçları çıktısı, indeks veritabanı gibi bileşenler, indeksleme motoru, sıralama motoru ve puan değiştirme veritabanı içerir.

Yukarıdaki ekran görüntüsü, bir arama motorunun ne olduğunu ve farklı parçaların birlikte ve ayrı ayrı nasıl çalıştığını anlamanızı kolaylaştırır.

LinkedIn tartışmasını okuyun Burada.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu