Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber Google, Birleşik Krallık'ta Yapay Zekadan Kaynaklanan 400 Milyar Sterlinlik Ekonomik Artış Tahmin...

Google, Birleşik Krallık’ta Yapay Zekadan Kaynaklanan 400 Milyar Sterlinlik Ekonomik Artış Tahmin Ediyor

- Advertisement -

Google tarafından yaptırılan yeni bir rapor, yapay zeka teknolojilerinin 2030 yılına kadar Birleşik Krallık ekonomisine 400 milyar sterlinin üzerinde katkı sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Public First adlı danışmanlık şirketi tarafından derlenen rapor, Google’ın araçlarının ve hizmetlerinin üretkenlik kazanımlarını nasıl sağladığını, engelli kişilerin işlere erişimini nasıl artırdığını ve insanlara dijital beceri eğitimi sağladığını analiz etti.

Yapay Zekadan Üretkenlik Kazanımı

Analiz, Google ve diğerlerinin yapay zeka yeniliklerinin ortalama Birleşik Krallık çalışanını yılda 100 saatten fazla kurtarabileceğini buldu; bu, Google Arama’nın ortaya çıkışından bu yana en büyük kazanç.

Bu araçlar, çalışanları serbest bırakarak daha fazla görev ve iş akışının otomatikleştirilmesine yardımcı olur. Ancak birçok iş yapay zeka tarafından ortadan kaldırılmayacak, dönüştürülecek.

AI, pratisyen hekimler ve öğretmenler için idari işlerde yılda 700.000 saatten fazla tasarruf sağlayabilir. İş yükündeki bu azalma, personel eksikliklerini azaltabilir ve kamu sektörü kaynaklarının başka amaçlar için 8 milyar £’dan fazlasını serbest bırakabilir.

Yapay Zeka Yoluyla Erişilebilirliği İyileştirme

Yapay zeka destekli yardımcı teknolojiler, Birleşik Krallık’ta 1 milyondan fazla engelli kişinin işgücüne katılmasına veya yeniden katılmasına yardımcı olarak ekonomiye yılda 30 milyar £ katkıda bulunabilir. Şu anda, engelli kişilerin istihdam edilme olasılığı üçte bir oranında daha az.

Yardımcı teknolojiler arasında ses tabanlı arayüzler, tahmini metin ve çeviri araçları bulunur. Bilgi işlemi daha erişilebilir hale getirebilirler.

Örneğin, AI araçları, insanların başkalarıyla bağlantı kurma ve bağımsızlığını yeniden kazanma becerilerini geliştirebilecek altyazıları otomatik olarak oluşturabilir.

AI ile Dijital Beceri Eğitimi

Yapay zeka eğitmenleri ve kodlama asistanları, Birleşik Krallık üretkenliğini yılda 4,8 milyar sterlin artırarak önemli dijital becerilerin öğrenimini kolaylaştırabilir.

İşletmelerin yaklaşık %35’i güçlü dijital becerilere sahip adaylar bulmak için yardıma ihtiyaç duyarken, işsizlerin %39’u dijital okuryazarlık eksikliğinin iş bulmanın önünde bir engel olduğunu söylüyor.

2015’ten bu yana Google, programları aracılığıyla Birleşik Krallık’ta 1 milyondan fazla kişiye dijital beceriler konusunda eğitim verdi.

İngiliz Yapay Zekası İçin Yeni Bir Sosyal İnovasyon Fonu

Google.org’un AI ile ilgili Sosyal İnovasyon Fonu, topluluklarına fayda sağlamak için AI kullanan Birleşik Krallık merkezli sosyal girişimcilere 1 milyon £ değerinde finansman tahsis edecek.

Seçilen girişimciler, Google for Startups Accelerator ekibinden nakit hibe, mentorluk ve hızlandırma desteği alacak.

Analiz

Google’ın raporunda öngörülen üretkenlik kazanımlarının ve maliyet tasarruflarının çoğu, planlama, veri girişi ve müşteri hizmetleri sorguları gibi rutin görevlerin otomatikleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Akıl yürütme, problem çözme ve yaratıcılığı içeren üst düzey işleri otomatikleştirmek daha zordur ve insan yargısı gerektirir.

Rapor işgücüne odaklanıyor ancak yapay zekanın belirli meslekleri, beceri düzeylerini veya demografik grupları nasıl farklı şekilde etkileyebileceğini yakından incelemiyor.

Google’ın sosyal inovasyon fonu, topluluklara yardım etmeyi amaçlayan AI projelerine hibe ve destek sağlayacak. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, büyük teknoloji şirketlerinin, yanlış bilgilerin yayılması veya iş güvencesizliği gibi, teknolojilerinin kötüleştirebileceği veya büyüyebileceği toplumsal sorunları ele almak için daha fazlasını yapması gerektiğini savunuyor.

Fon olumlu bir değişime yol açabilse de, Google’ın AI ile ilgili daha geniş sorumlulukları tartışmalı olmaya devam ediyor.

Kaynak: Google

BENZER YAZILAR

Türkçe “Off” – Feyza HEPÇİLİNGİRLER

"Başta internet olmak üzere, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, küreselleşme sürecinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesi; tüm toplumları etkilemekte ve kültürel kimliğin, öz benliğin en...

CryptBot Kötü Amaçlı Yazılım Distribütörlerine Karşı Yasal Bir Zafer

Teknoloji devi yakın zamanda kötü şöhretli CryptBot kötü amaçlı yazılımının dağıtıcılarına karşı yasal bir zafer kazandığını duyurduğu için Google, siber suçla mücadele çabalarını artırıyor. Siber...

Samsung SDI’nin 2022’deki pil harcaması geçen yılı aşacak

Resim: Samsung SDI   Samsung SDI’nin pil üretim kapasitesini genişletmek için bu yıl yaptığı harcamanın 2021’dekini geçmesi bekleniyor. Güney Koreli pil üreticisinin özellikle silindir pil üretim kapasitesini...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...