Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin

Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin

- Advertisement -
- Advertisement -

B2B olası satış pazarlamacıları: Google Discovery reklamlarını henüz denediniz mi?

Google Discovery reklamları:

“…YouTube’daki yayınlara göz atarken, Gmail Promosyonları ve Sosyal sekmelerini kontrol ederken ve en sevdikleri konuları yakalamak için Keşfet’te gezinirken 2,9 milyar kişiye ulaşmanıza yardımcı olur.”

Keşif Reklamları Nelerdir?

Arama Ağı reklamlarından farklı olarak, Keşif reklamları görsel, duyarlı ve dinamiktir. Biçim ve tam düzen, diğer faktörlerin yanı sıra reklamın nerede göründüğüne bağlı olacaktır.

Birçok Google ürünü gibi, ilk incelemede Discovery reklamları, olası satış yaratma/B2B reklamverenlerinden ziyade e-ticarete yönelik görünüyor.

içindeki tüm örnekler Google’ın yardım bölümü alışveriş veya e-ticaret odaklıdır.

Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin
Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin

Sonuç olarak, B2B reklamverenleri Discovery reklamlarını denemekten çekinebilir.

Olma!

Discovery reklamlarının her ikisini de yönlendirmenin etkili bir yolu olduğunu bulduk B2B reklamverenleri için farkındalık ve potansiyel müşteriler.

Potansiyel Müşteri Oluşturma İçin Discovery Reklamları Nasıl Başarılı Bir Şekilde Kullanılır?

Discovery reklamları, dönüşüm hunisinin ortasında kullanmak için etkili bir araçtır.

Discovery reklam biçimi, Google Görüntülü Reklam Ağı (huninin üst kısmı) ve Arama (huninin alt kısmı) arasında yer alır.

Olası satış yaratma için Discovery reklamlarını kullanmanın en iyi zamanı, muhtemelen kullanıcıların bilmediği yeni bir ürünün reklamını yaptığınız için, Arama’dan istediğiniz olası satış hacmini alamadığınız zamandır.

Discovery reklamlar, dönüşümler için optimizasyon yaparken farkındalık yaratmanın ikili avantajına sahiptir.

Reklamlar, YouTube ve Gmail’de arama sonuçları sayfasının ötesinde göründüğü için, karar verme yolculuğunda daha erken olabilecek kullanıcılara ulaşacak ve onların ürününüzden haberdar olmalarına yardımcı olacaksınız.

Yeniden Hedefleme ile Birleştirin

Potansiyel müşteri yaratmaya yönelik dönüşüm hunisinin üst ve orta kısımlarındaki çoğu taktikte olduğu gibi, en iyi sonuçları elde etmek için Discovery reklamlarını yeniden hedeflemeyle birlikte kullanmak önemlidir.

Hatta Discovery kampanyalarınızda yeniden hedefleme hedef kitlelerini bile kullanabilirsiniz. Bir dakika içinde daha fazlası.

Arama Kampanyalarını Tamamlayın

Discovery’yi Arama Ağı reklamlarıyla birlikte kullandığınızdan da emin olmak istersiniz.

Discovery reklamları, bir anahtar kelime kullanılarak anahtar kelimeye göre hedeflenebildiğinden, Arama Ağı kampanyalarınızda aynı anahtar kelimeler için teklif verdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Discovery özel segmentlerimizi oluşturmak için genellikle mevcut Arama kampanyalarından anahtar kelimeler kullanırız.

Ancak yepyeni bir kampanya başlatıyorsanız, bunun tersi de olabilir; Önce özel bir segment oluşturacak, ardından bu anahtar kelimeleri yeni bir Arama Ağı kampanyasında kullanacaksınız.

Hedef Rakip Anahtar Kelimeler

Discovery reklamlarının bir başka harika kullanımı, rakip anahtar kelimeleri hedeflemektir.

Düşük kalite puanı nedeniyle pahalı olma eğiliminde olan Arama’da rakip hedeflemenin aksine, Discovery’de rakip hedefleme, ücretli sosyal medyada olduğu gibi daha fazla çalışır.

Rakip anahtar kelimeleri, Google’a reklamınızla ilgilenecek kullanıcıların türünü bildirmek için bir sinyal görevi görür.

Discovery reklamlarıyla başarılı olası satış elde etmek için dönüşümleri doğru ölçmek çok önemlidir.

Bu, herhangi bir Google Ads kampanyası için geçerlidir, ancak özellikle Discovery gibi dönüşüm hunisinin üst kısmındaki reklam türleri için geçerlidir.

Mikro Dönüşümleri Ayarlayın

Bazı B2B reklamverenleri için gerçek olası satış hacmi, Discovery’nin verimli çalışması için çok düşük olabilir.

Bu durumda, kurmak isteyeceksiniz mikro dönüşümler – bir kullanıcının meşgul olduğunu ve elini kaldırdığını gösteren öncü olmayan eylemler.

Video görüntüleme veya e-kitap indirme gibi işlemler mikro dönüşümler olarak kabul edilebilir.

Mikro dönüşümler, ulaşmak istediğiniz kullanıcı türüyle ilgili olarak Discovery reklam kampanyanıza yeterli sinyal hacmi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Potansiyel Müşteri Kaynaklarını Google Ads’e Bağlayın

Başka bir öneri, potansiyel müşteri kaynaklarını Google Ads’e bağlamaktır.

Genellikle, Google Ads’de ölçülen dönüşümler nitelikli potansiyel müşteriler değildir; form doldurma veya varlık indirme gibi bir potansiyel müşteriyi belirten bir eylemdir.

Bu ilk temaslar, olası satışların nitelikli ve puanlandığı bir müşteri adayı sistemine girer. Bunlara genellikle “pazarlama nitelikli müşteri adayları” (MQL’ler) denir.

Bazı şirketler ayrıca “satış nitelikli müşteri adayları” (SQL’ler) veya “reklam için nitelikli müşteri adayları” (AQL’ler) kullanır.

Ne kullanırsanız kullanın, bir kullanıcının formu başarıyla doldurması ile CRM’de lider olması arasında bir ara adım vardır.

Neyse ki Google Ads, reklamverenlerin CRM sistemlerinden nitelikli potansiyel müşterilerle ilgili verileri içe aktarmasına olanak tanır. Salesforce ve HubSpot gibi en popüler CRM’ler, Desteklenmektedir.

Yeterli potansiyel müşteri hacminiz varsa, CRM verilerinizi birincil dönüşümünüz olarak kullanabilirsiniz. Veya gerçekten nitelikli müşteri adayları aldığınızdan emin olmak için verileri referans olarak kullanabilirsiniz.

Genellikle, reklamverenler potansiyel müşteri formu varlıklarından (eski adıyla potansiyel müşteri uzantıları) yüksek miktarda düşük kaliteli potansiyel müşteri görür. CRM’nizden verileri içe aktarmak, bu form doldurmalarından kaçının nitelikli müşteri adayı olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

Başarı İçin Discovery Reklamları Ayarlama

Doğru kampanya kurulumu, başarılı Discovery reklam kampanyalarının anahtarıdır.

Hedeflemenizi Seçin

Discovery reklamların birkaç farklı hedefleme seçenekleri, anahtar kelime, hedef kitle, pazar içi veya konu hedeflemeye göre hedefleyebilirsiniz.

Her hedefleme seçeneği için ayrı reklam grupları oluşturmanın en iyisi olduğunu gördük; bu, her bir seçeneğin nasıl performans gösterdiğini ve performansa göre nasıl optimize edildiğini görmenizi sağlar.

Alakalı yeniden hedefleme kitleleri için reklam grupları eklediğinizden emin olun.

Yeniden hedefleme hedef kitleniz yeterince büyükse, Discovery bu kullanıcılara onları dönüştürmeye teşvik edebilecek alakalı bir teklifle ulaşmanın oldukça etkili bir yoludur.

KPI’ları Dikkatlice Oluşturun

Discovery kampanyaları maksimum dönüşüm teklif stratejisini kullanırken, onları Arama Ağı kampanyalarınızla aynı temel performans göstergelerinde (KPI’lar) tutmak istemeyeceksiniz.

Discovery kampanyalarının yalnızca Arama’da yayınlanmadığını, YouTube arama sonuçlarında ve Gmail’de göründüğünü unutmayın.

Bu kanallardaki kullanıcılar bir tür arama yapıyor olsa da amaç, google.com’da arama yapanlarla aynı değildir.

Discovery kullanıcılarının dönüşüm hunisinin daha yukarılarında olduğunu göreceksiniz, bu nedenle işlem başına tıklamalarınız (EBM) büyük olasılıkla Arama’dakinden daha yüksek olacaktır.

Reklamlarınız İçin Mevcut Tüm Varlıkları Kullanın

Başlıklar ve açıklamalar sağlamanın yanı sıra Discovery reklamlarınız için resimler eklemek isteyeceksiniz.

Önerilen tüm boyutları/en boy oranlarını sağlayın, çünkü bu, reklamlarınızın mümkün olduğunca çok sayıda yerleşimde görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Google, reklam dağıtımını en üst düzeye çıkarmak için reklamverenlerin en az üç başlık, açıklama ve resim (dikey, kare ve yatay biçimlerde) kullanmasını önerir.

Daha fazla Google Discovery en iyi uygulaması bulun burada.

Birkaç Vaka Çalışması

B2B müşterilerimiz için verimli bir maliyetle potansiyel müşteriler elde etmek için Discovery kampanyalarını başarıyla kullandık.

Teknoloji müşterilerimizden biri için, verimliliği korurken ölçeği artırma hedefiyle Discovery kampanyaları başlattık.

Yeni kampanya türlerini SEM stratejimize nasıl dahil edebileceğimizi ve mevcut tam dönüşüm hunisi yaklaşımımıza nasıl uyacağını görmek istedik.

Her biri farklı reklam grupları halinde oluşturulmuş ayrı kitle listeleri ile başlattık. Eski hedef kitlelerimizden yararlandık ve ürün bazlı listelerden faydalandık.

Sonuç?

Discovery kampanyaları, SEM kampanyalarına kıyasla %690 daha fazla gösterim elde etti. Daha da iyisi Discovery, tıklama başına maliyeti %93, ziyaret başına maliyeti ise %70 oranında düşürdü.

Müşteri bu sonuçlardan çok memnun kaldı ve tüm ürün yelpazesinde büyük bir Discovery geliştirmesiyle ilerliyor.

Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin
Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin

Teknoloji sektöründeki başka bir müşteri için benzer bir performans gördük. İstemci zaten Arama, Görüntülü Reklam ve YouTube kullanıyordu.

Huninin üstünü ve altını kapatmışlardı – sadece bir orta huni stratejisine ihtiyaçları vardı.

Discovery reklamlarına girin.

Bu müşteri için sonuçlar, yukarıdaki ilk örnekle neredeyse aynıydı.

Discovery reklamları, Arama’dan önemli ölçüde daha düşük tıklama başına maliyet (TBM) ve daha düşük olası satış başına maliyet (CPL) elde etti ve Discovery, maliyetin yalnızca %32’si için Arama’dan %60 daha fazla potansiyel müşteri sağladı.

Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin
Discovery Reklamlarla B2B Potansiyel Müşteri Oluşturmanızı Ölçeklendirin

Bu iki örnekte Discovery reklamları, geniş bir ağ oluşturmanın ve reklamlarımızı başka şekilde görmemiş olabilecek nitelikli kullanıcılara ulaşmanın etkili bir yoluydu.

Discovery Reklamları İçin Uyarılar

Gördüğünüz gibi, Discovery reklamları olası satışları artırmak için huni ortası oldukça etkili bir taktik olabilir. Ama mükemmel değiller.

Discovery kampanyaları başlatırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlamak önemlidir.

Yeterli Varlığa Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Buna resimler ve reklam metni dahildir.

Discovery reklamlarını ücretli sosyal reklamlar gibi düşünün. Ne kadar çok reklam varyasyonu kullanırsanız, test etmek ve reklam yorgunluğunu önlemek o kadar kolay olur.

Yalnızca bir görseliniz ve bir metin varyasyonunuz varsa, reklamlarınız muhtemelen iyi performans göstermez. Daha fazlası daha iyidir.

Gösteriminizi İzleyin ve Tıklama Hacmi

Özellikle müşteri eşleştirme kitleleri kullanıyorsanız, ilk başta Discovery kampanyalarınızın hacminin çok düşük olduğunu görebilirsiniz.

Discovery kampanyalarının bir maksimum dönüşüm veya hedef EBM teklifi modeliyle yayınlandığını unutmayın. Dönüşümleri artırmak için gösterimleri ve tıklamaları artırmanız gerekir.

Lansmandan hemen sonra bu olmazsa, sistem dönüştürülecek trafiği bulmaya çalışırken hacminizin büyük ölçüde kısıldığını göreceksiniz.

Trafiğiniz sıfıra bile düşebilir.

Küçük müşteri eşleştirme kitleleri, herhangi bir kampanyada, özellikle de “maks. tıklama” teklif seçeneğinin olmadığı Discovery için hacim zorlukları oluşturabilir.

Discovery Kampanyalarınızın Her Şeyi Yapmasını Beklemeyin

Müşteri adaylarını Arama ile aynı maliyette görmelerini umarak Discovery’yi test ettik. Bunun iki örneğini paylaşmış olsam da, durum her zaman böyle olmuyor.

Binlerce tıklama alan, ancak yalnızca bir veya iki potansiyel müşteri getiren Discovery kampanyalarını, Arama Ağı’nın 20 katı CPL ile test ettik.

Discovery her şeyde işe yaramaz.

Discovery’nin Display ile aynı olmadığını hatırlamak da önemlidir; TBM’ler genellikle Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kadar düşük olmayacaktır.

Discovery TBM’lerinin genellikle Görüntülü Reklam Ağı’na Arama’dan daha yakın olduğunu, ancak yine de Görüntülü Reklam Ağı’ndan yaklaşık %50 daha yüksek olduğunu gördük.

Dolayısıyla, hedefiniz düşük maliyetli tıklamalarsa veya bir yeniden hedefleme kitlesi oluşturmaya çalışıyorsanız, Görüntülü Reklamcılık Keşif’ten daha iyi bir seçimdir.

B2B olası satış yaratma çabalarınızı Arama’nın ötesine taşımak istiyorsanız Discovery reklamlarını deneyin.

Test etmeye değer.

BENZER YAZILAR

56 Çekirdekli Xeon Platinum 9480 Fiyatı Belirlendi: 12980 ABD Doları

Birkaç gün önce Intel, Xeon Max 'Sapphire Rapids' CPU serisi HBM2e belleğe sahip Intel, serinin performans tahminlerini ve teknoloji özelliklerini içeren teknik bir açıklama...

Bunlar Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Web sitenizin trafiğe ihtiyacı var - ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Bunu yapmak için de arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almanız...

Şirket Patent Alırken ve Bir Prototip Üzerinde Çalışmaya Başlarken Gelecekteki Samsung Galaxy Telefonları Katı Hal Pillerle Gelebilir

Bugünlerde akıllı telefonlarda ya lityum iyon ya da lityum polimerden yapılmış piller kullanılıyor ve bu pillerin dezavantajları olsa da uzun süredir endüstri standardı durumundalar. Samsung,...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...