Cuma, Aralık 9, 2022
Ana Sayfa Haber Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

- Advertisement -

Google’ın ana şirketi Alphabet Inc., Arizona eyaleti tarafından açılan bir tüketici mahremiyeti davasını sonlandırmak için 85 milyon dolar ödeyecek.

Arama motorunun eyaletteki Tüketici Dolandırıcılık Yasasını ihlal ettiğini ve internet kullanıcılarını konum verilerinin kullanımı ve veri toplama uygulamaları konusunda yanlış yönlendirdiğini iddia etti.

Google, kullanıcılar ayarlarda konum geçmişini kapattıktan sonra bile, reklam gelirini artırmak için kullanıcının konumunu izinsiz izlemeye devam etmekle suçladı.

Arizona Başsavcısı Mark Brnovich’in ofisi, 2018’in ardından Google’ın konum verisi toplama uygulamalarını araştırmaya başladı. Associated Press bu, arama motoru şirketinin kullanıcı hareketlerini nasıl izlediğini ortaya çıkardı.

Brnovich bir basın açıklamasında, “Başsavcı seçildiğimde, Arizonalılara onlar için savaşacağıma ve Google gibi şirketler de dahil olmak üzere herkesi sorumlu tutacağıma söz verdim” dedi. Hiçbir varlığın, hatta büyük teknoloji şirketlerinin bile yasaların üstünde olmadığını kanıtlayan bu tarihi anlaşmadan gurur duyuyorum” dedi.

Anlaşma, Arizona’nın genel fonuna ödenen 77.250.000 doları ve başsavcılık ofisinin dış danışmanına ödenen 7.750.000 doları içeriyor. Anlaşmanın büyük kısmı Arizona yasama organı tarafından eğitim, geniş bant ve internet gizliliği çabalarını ve amaçlarını finanse etmek için kullanılacak.

Anlaşmanın şartlarına göre Google, herhangi bir görevi kötüye kullandığını veya yasaların ihlal edildiğini kabul etmek zorunda kalmayacak.

Google, Davanın Yıllar Önce Değiştirilen Eski Politikalara Dayandığını Savundu

Google, savunmasında Arizona’nın davasının artık kullanılmayan eski politikalara dayandığını iddia etti.

Google sözcüsü Jose Castañeda yaptığı açıklamada, “Konum verileri için basit kontroller ve otomatik silme seçenekleri sunuyoruz ve her zaman topladığımız verileri en aza indirmek için çalışıyoruz.” Dedi. “Bu sorunun çözülmesinden memnunuz ve dikkatimizi kullanıcılarımız için faydalı ürünler sağlamaya odaklamaya devam edeceğiz.”

2021’de reklam geliri %81’i oluşturdu (209.5 milyar dolar) Google’ın 257.6 milyar dolar kazanç demek. Bunların çoğu, açık rıza ve/veya bilgi olsun veya olmasın, kullanıcı verilerinin toplanmasıyla oluşturulur.

Google’ın iddia ettiği gibi, dava artık uygulamada olmayan politikalara dayanıyorsa, bu anlaşmanın bu kazançları önemli ölçüde etkilememesi gerekir.

Arama motoru devi, daha önce eyalet tüketici koruma yasalarının bir satış veya reklamla bağlantılı dolandırıcılık iddiasını gerektirdiğini savunarak davayı düşürmeye çalışmıştı. Ocak ayında bir yargıç bu talebi reddetmişti..

Google, Bir Çok Benzer Durumla Karşı Karşıya

Bu Arizona davası, Google’ın karşı karşıya olduğu birkaç gizlilik ihlali davasından sadece biri. Benzer şikayetler, Indiana, Texas ve District of Columbia dahil olmak üzere bir grup eyalet başsavcısı tarafından, ilgili eyalet mahkemelerindeki konum verileriyle ilgili olarak yapılmıştır.

Ocak 2022’de bir California ABD Bölge Yargıcı beş iddiadan ikisini reddetti. Google’ı, Arizona Başsavcısı tarafından açıklananlara benzer şekilde Android kullanıcılarından uygulama verilerini toplamakla suçlayan bir toplu davada. Alphabet Inc., diğer üç iddianın da reddedilmesini istemedi.

RELATED ARTICLES

Wix, Sayfa Düzeyinde SEO Ayarlarını Düzenlemenin Yeni Yolunu Duyurdu

Wix, sayfa düzeyinde kritik teknik SEO verilerinin tek bir yerden %100 kontrolünü sağlayan yeni SEO ayarlarını duyuruyor. Bu güncelleme, SEO'lara ve işletmelere, tek bir ayar...

Elon Musk’ın Twitter’ı Devralması: Olayların Zaman Çizelgesi

Elon Musk, sosyal medya şirketini 44 milyar dolara satın aldıktan sonra 27 Ekim 2022'de Twitter'ın sahibi ve CEO'su oldu. Aşağıda, Musk'ın Twitter'ı satın almasına yol...

Netflix Sonunda Freeloader’lardan Kurtulmanın Daha İyi Bir Yolunu Sunuyor

Belki de sahip olmanın en sinir bozucu şeylerinden biri Netflix hesabınızı başkalarıyla paylaşmanın tüm çilesidir. Elbette, hesap paylaşma özelliği, neredeyse herkes hesabınızı akış içeriği için...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments