Skip to main content

Ad Code

Geçen Yıl Satışları 20 Milyar Dolara Ulaşan Samsung’un Dökümhane İşletmesi, TSMC’yi Yakalamak İçin Hızlandırılmış Girişimler Yapıyor

Samsung, herhangi bir teknoloji devi için en kötü mali dönemlerden birini yaşadı ve sefil bir durumda olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, Koreli devin bellek yongası üretimini kesmek zorunda kaldığı yerde, dökümhane işi biraz daha iyi durumda ve şimdiye kadar 20 milyar dolar kazandı.

Samsung daha fazla son teknoloji gofret üretmeye hazırlanırken, bu, mücadeleyi doğrudan TSMC’ye götürmek ve bu pazar payının bir kısmını elinden almak anlamına gelebilir.

Samsung, döküm işini sadece beş yıl önce kurdu

Pazar araştırma şirketi Omdia’ya göre, geçen yıl Samsung’un dökümhanesi yaklaşık 7,2 milyar dolarlık çip satışı yaptı. TSMC’nin üretim süreçlerinden daha düşük olmasına rağmen, sadece yarım on yıl sonra milyarlarca dolar üretmek şirket için çılgın bir başarı ve her iki dökümhane de çeşitli uygulamalar için yeni nesil teknoloji geliştirmek için yarışırken rekabetin daha da kızışması muhtemel.

Qualcomm, 4nm düğümü için TSMC’ye atlamasaydı, Samsung’un dökümhane işi 2022’de 20 milyar dolarlık satış sınırını geçebilirdi, ancak bunun nedeni, Samsung’un kendi 4nm varyantının olumsuz verimleri ve hayal kırıklığı yaratan performans sonuçlarıydı.

Neyse ki, şirketin bu yıl toparlandığı ve geliştirdiği söyleniyor. 4LPP olarak adlandırılan yeni 4nm işlemi hem güç verimliliği hem de performans açısından güçlüdür. Ancak Samsung için başka olumlu haberler de var.

Üreticinin, yaklaşan Exynos 2400 için ayrıldığı söylenen 4LPP+ gofretleri seri ürettiği söyleniyor. Bununla birlikte, Samsung muhtemelen bugüne kadarki en gelişmiş üretim süreci için müşterilerini güvence altına almak istiyor; 3 nm GAA. TSMC’nin Apple’a yönelik çip talebini karşılamakta zorlandığı bildirilirken, Samsung, kendi 3nm GAA düğümünü dikte etmek için güçlü bir konumda.

Ne yazık ki, Samsung’un 3nm GAA süreciyle ilgilenen kuruluşlara sahip olduğunun söylendiği herhangi bir yakın tarihli rapor yok, ancak önceki kazanç çağrısı sırasında şirket şunu belirtmişti.

Bariz nedenlerden dolayı, potansiyel müşterilerinin isimleri listelenmedi, ancak 2023’ün ikinci yarısında yayılan olumlu haberler duyabiliriz. Apple gibilerinin dökümhane değiştirmesini beklemesek de Samsung, Qualcomm ve diğerleri gibi kayıp isimleri yatıştırabilir. gelecekte.

Yorum Gönder

0 Yorumlar