Skip to main content

Ad Code

Son Söylentilere Göre Snapdragon 8 Gen 3’ün Adreno 750 GPU’su Snapdragon 8 Gen 2’nin Grafik İşlemcisinden Yüzde 45 Daha Yüksek Saat Hızına Sahip Olacak

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ü seri üretmek için Snapdragon 8 Gen 2’nin TSMC 4nm sürecine bağlı kaldığı söyleniyor. Adreno 750, Adreno 740’tan daha yüksek bir saat hızında çalışırken, en son söylentinin doğru olduğu varsayılırsa.

Son söylentiler ayrıca Snapdragon 8 Gen 3’ün en hızlı çekirdeğinin 3,72 GHz’de çalışacağını iddia ediyor, ancak daha önceki bilgiler farklı bir frekans bildiriyor

MyDrivers’a göre Snapdragon 8 Gen 3’te çalışan Cortex-X4, görünüşe göre 3.72GHz’de çalışacak. Cortex-X4 tarafında ise son güncellemeye kadar Adreno 750’nin saat hızından bahsetmek mümkün olmadı.

Yeni söylenti, grafik biriminin Snapdragon 8 Gen 2’de çalışırken Adreno 740’ın 689MHz değerinden yüzde 45 daha yüksek bir frekans olan 1.00GHz’de çalışacağını belirtiyor.

Bu iyileştirme, Snapdragon 8 Gen 3 çalıştıran herhangi bir akıllı telefona büyük bir grafik performansı artışı sağlayacak olsa da, özellikle yaklaşan silikonun aynı üretim sürecinde seri üretileceği söylendiği düşünülürse, SoC tüm bu ısı üretimini nasıl içerecek? Snapdragon 8 Nesil 2? Belki de Qualcomm, ani güç tüketiminden ödün vermeden daha yüksek performans elde etmeye yardımcı olmak için geliştirilmiş yeni bir tasarıma sahiptir.

Snapdragon 8 Gen 3’ü içeren bir mühendislik birimi tarafından elde edilen bu başarının ardından, Qualcomm’un bir sonraki üst düzey yonga setinin yüzde 20 daha az güç tüketeceğinden de bahsedildi. Snapdragon 8 Gen 3’ün bu sürümünün tüm amiral gemileri için mi yoksa sadece gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Galaxy S24 için mi sunulacağını belirtmiyor.

Bilmeyenler için Qualcomm geçen yıl iki Snapdragon 8 Gen 2 varyantı piyasaya sürdü. Daha yüksek CPU ve GPU saat hızlarında çalışır, ancak yalnızca Galaxy S23 ailesi için mevcuttur. 1.00 GHz hızında çalışan Adreno 750 GPU’nun her Galaxy S24 modelinde test edilmesi mümkün ancak şu an için bu detayları doğrulamamızın bir yolu yok.

Ana endişemiz, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ün potansiyel aşırı ısınma ve termal kısma sorunlarını nasıl aşacağı. bu yüzden önümüzdeki aylarda her şeyin nasıl ilerlediğini görmemiz gerekecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar