Skip to main content

Ad Code

A17 Bionic, M3 SoC’ler, TSMC’nin 3nm Teknolojisi İçin Mart Ayında 45.000 Gofret Çıkışı Hazırladığını Söylediği Gibi Bol Arzda Olacak

TSMC’nin kazançlı müşterisinin siparişlerini yerine getirmek amacıyla maksimum kapasitede çalıştığı söylendiğinden, Apple’ın gelecekteki ürünleri için A17 Bionic ve M3 yonga setleri için sağlıklı bir tedarik elde etmede çok az sorunu olmalı. Daha dün, California merkezli devin sahip olduğu söylenenleri bildirdik. 3nm kaynağının tamamını güvence altına aldı Tayvanlı ortağından Mart ayından itibaren gofret üretimini artıracağı söyleniyor.

Qualcomm ve MediaTek herhangi bir 3nm çip kaynağına erişemeyebilir, ancak TSMC daha fazla müşteri için N3E sürecini başlatacağını söyledi

3nm wafer üretmenin daha yüksek maliyetlerine rağmen, DigiTimes’ın ödeme duvarlı bir raporu tarafından fark edildi. TSMC’nin dökümhanesinin üretim kapasitesini yavaş ama kademeli bir hızda artırdığını ve aylık üretimin Mart ayından itibaren etkileyici bir şekilde 45.000 gofrete ulaşmasının beklendiğini belirtiyor. A17 Bionic ve M3 siparişlerinin yüzdesi raporda yoktu, ancak Apple’ın daha yüksek miktarlarda iPhone sattığı göz önüne alındığında, bu wafer’ların çoğu cep telefonlarına ayrılacak.

3nm sürecinin seri üretimi Aralık 2022’de, yani erken bir başlangıç, Apple’ın 2023’ün ikinci yarısında duyurulması planlanan geniş bir ürün yelpazesi için bol miktarda çip kaynağına sahip olacağı anlamına gelecek. Bu ürünler iPhone’u içerecek 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max yalnızca A17 Bionic’e sahiptir ,dördüncü çeyrekte piyasaya sürülmesi beklenen daha yeni MacBook modelleri ise yeni ve geliştirilmiş M3’ü kullanacak.

TSMC’nin en son teknolojisinin enerji verimliliğinde yüzde 35’lik bir artış sağladığı söylendiğinden, 3nm işlemi gelişmiş performans yerine güç tasarrufuna daha fazla odaklanabilir. Bu istatistik, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in şunları yapabileceğini gösteriyor: pil ömründe önemli bir artış sunar A17 Bionic’in özellikleri sayesinde, yine de A16 Bionic’e kıyasla kayda değer bir performans artışı görmek isteriz.

M3’e gelince, Apple, gelecekteki MacBook’lar için tasarımıyla iki yol izleyebilir. Ya güç derecesini artırabilir, böylece aynı pil ömrünü pazarlarken M2’nin üzerinde ‘mega’ performans sıçraması sağlayabilir ya da tek bir şarjla rakipsiz dayanıklılığa daha fazla odaklanabilir. Apple’ın izlemeyi planladığı yoldan emin değiliz, ancak teknolojinin mobil SoC yarışında bir kez daha rekabette bir adım önde olacağını biliyoruz. Qualcomm, TSMC’nin N3E sürecine daha iyi tedarik erişimine sahip olabilir, ancak şimdilik, onun ve MediaTek gibi şirketlerin şansı kalmadı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar