Skip to main content

Ad Code

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple’ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor.

Apple’ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel veya WiFi bağlantılarının bulunmadığı durumlarda uydu bağlantısı aracılığıyla acil servislerle iletişim kurmasına olanak tanıyan Uydu aracılığıyla Acil Durum SOS’tur.

Bugün, iPhone 14’ün Acil SOS özelliğinin Alaska’da mahsur kalan bir adamın hayatını kurtardığı ilk vakayı bildiriyoruz. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı okumak için aşağı kaydırın.

Alaska’da Mahsur Kalmış Bir Adam iPhone 14’ünü Kullanarak Uydu Üzerinden Acil SOS Göndererek Hayatını Kurtardı

1 Aralık sabahı Alaska Eyalet Polisleri bir Alarmda Noorvik’ten Kotzebue’ye kar makinesiyle seyahat eden bir adamın mahsur kaldığını belirtiyor. Adam, iPhone 14’ündeki uydu özelliği aracılığıyla Acil SOS’u etkinleştirdiğinde hücresel bağlantının olmadığı soğuk ve uzak bir yerdeydi. Uyarı yetkililere gönderildi ve gerekli yardımı tam zamanında aldı.

Kurtarma ekibi, adamı uydu bağlantısının mevcut olduğu ancak sınırlı olduğu uzak bir yerde buldu. Apple’a göre, 62° enleminin üzerindeki bölgelerde uydu bağlantısı kullanılamayabilir. Buna karşılık, Noorvik ve Kotzebue 69° enlemlerine yakındır. Kurtarma ekibi, etkileyici bir doğruluk ve “ilk uyarıda yer alan bilgilerin eksiksizliği” ile konuma ulaştı.

iPhone 14'ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska'da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı
iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

iPhone 14’ün Acil SOS özelliği, arama yapanları GPS koordinatlarına göndermek için Kuzeybatı Arktik Bölgesi Arama ve Kurtarma Koordinatörü ile birlikte yerel arama yetkilileriyle birlikte çalıştı.

WiFi veya hücresel gibi ağ çözümlerinin olmadığı durumlarda ihtiyaç anında devreye alınabilir. Bu noktada özelliğin kullanımı iki yıl boyunca ücretsiz ancak şirket uygun gördüğünde bir plan ekleyecek. Uydu bağlantısı şu anda Kuzey Amerika’da mevcuttur ve şirket bunu yakın gelecekte diğer bölgelere de genişletecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar