Skip to main content

Ad Code

İlk Apple AR Gözlüklerinin Lansmanına Uzun Yıllar Var, Şirket ‘Geçici Bir Ürün Piyasaya Sürebilir’

Apple, ilk AR kulaklığıyla tatlı tatlı zamanını geçirmeye devam ediyor, bu nedenle teknoloji devinin AR gözlüğünün hayata geçmesine daha yıllar var gibi görünüyor.

Aslında bir muhabir, şirketin lansman için acele etmesine gerek olmadığını ve bunları görmemizin biraz zaman alabileceğini belirtiyor.

AR gözlükleri, bir gemi dolusu teknolojik sınırlama nedeniyle yıllarca uzakta

Mark Gurman’ın ‘Power On’ bülteninin ücretsiz versiyonunda Bloomberg muhabiri, Apple’ın AR gözlüklerinden bahsediyor ve bu giyilebilir cihazın aşağıdaki nedenlerden dolayı birkaç yıl içinde piyasaya sürülmekten uzak olduğunu söylüyor.

“Değişimin nedeni açık: Gerçek AR gözlüklerine hâlâ uzun yıllar var. Gerekli bileşen minyatürleştirme, pil teknolojisi, lensler, yazılım desteği ve üretim kapasitesi, prime time için hazır olmanın yakınından bile geçmiyor.”

İlk AR kulaklığın seri üretim aşamasının 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Ancak bu sürümlerden sonra AR gözlükleri için heyecanlanabiliriz.

Ayrıca, Apple kitleler için bir çift AR destekli gözlük piyasaya sürmeyi planlamadan önce, birbirini izleyen kulaklıklarda birden fazla gelişme görmemiz kaçınılmazdır. Bu nedenle Gürman, şirketin bir ‘stopgap’ ürünü piyasaya sürmeye devam edeceğine inanıyor.

“2025’e kadar – yani gerçek AR gözlüklerinin mümkün olabileceği – ertelemek yerine, Apple pratik bir yol izleyecek ve bugün mevcut olan en iyi karma gerçeklik teknolojisini sunan geçici bir ürün piyasaya sürecek. Ve bu, özellikle gelecek vaat eden bir donanım pazarını Meta’ya bırakmak istemediği göz önüne alındığında, Apple için doğru karar gibi görünüyor.

Ayrıca, bu söylenti AR gözlüklerinde çalışacak yazılım türü hakkında da bir fikrimiz yok. İle AR başlığının xrOS üzerinde çalışması bekleniyor, gözlük bu işletim sisteminin bir varyantında veya aynı şeyde çalışabilir. Şimdiye kadar, bu ürün hakkında çok az bilgi biliniyor, çünkü muhtemelen hala prototip geliştirme aşamasında.

Sizce Apple ilk akıllı gözlüğü piyasaya sürmek için beklemeli mi? Yorumlarda bize bildirin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar