Skip to main content

Ad Code

Apple’ın Google’ı alt etmek için kendi arama motorunu geliştirdiği bildiriliyor

Apple’ın Google’ı alt etmek için kendi arama motorunu geliştirdiği bildiriliyor

The Information’ın yeni raporu, Apple’ın kurum içi arama yeteneklerini geliştirmeye yönelik devam eden projesini araştırıyor, ancak Google aramaya doğrudan bir rakibin piyasaya sürülmesiyle ilgili kasvetli bir tablo çiziyor.

Raporun kaynaklarına göre, bir Apple arama motoru faaliyete geçerse, önümüzdeki dört yıl içinde gerçekleşmesi gerçekçi bir şekilde mümkün değil.

Apple’ın arama planı, 2018’de üç eski Google arama çalışanı tarafından kurulan haber/öneri girişimi Laserlike’nin satın alınmasıyla desteklendi. O zamanlar, Laserlike’nin kurucu ortağı Srinivasan Venkatachary’nin en az 200 çalışandan oluşan arama odaklı bir ekipte üst düzey bir rol üstlendiği proje, Cupertîno için önemli bir projeydi.

Ancak The Information, Laserlike’ın üç kurucusunun da o zamandan beri Google’a döndüğünü ve “Google’ınkiyle kafa kafaya rekabet edebilecek arama yeteneklerini sessizce geliştiren Apple ekibine potansiyel bir darbe indirdiğini” ortaya koyuyor. Kaynaklar artık Apple’ın “potansiyel bir Google arama ikamesini başlatmasına en az dört yıl kaldığını” tahmin ediyor.

Apple’ın arama yeteneğinin Google’a kaptırılmasından önceki ve sonraki planlarının, Google’a doğrudan bir rakip oluşturmaya odaklanma ihtimalinin düşük olduğunu vurgulamak önemlidir. Arama, entegre bir öğe olarak Apple için bir önceliktir: Siri’nin sorguları yanıtlama yeteneğini geliştirmek, Mac ve iPhone’da Spotlight ve Siri Önerileri için hayati önem taşır.

App Store araması da tarihsel olarak harika değil ve bu ekip ayrı olsa da, bir departmandaki gelişmelerin en azından bir dereceye kadar kesişebileceği umulabilir. Nitekim rapor, Venkatachary’nin eski ekibinin çalışmalarının gelecekte bu alanda ve Apple Music için kullanılabileceğini belirtiyor.

Şirket içi arama yetenekleri, ürünlerinin kalitesini artırmanın yanı sıra, Apple’ın kâr hanesini daha doğrudan şekillerde etkileyebilir. Şu anda, aramayı Google’a yılda tahmini 18 ila 20 milyar dolar kazandıran bir anlaşmayla yaptırıyor, ancak aramanın dahili kontrolünü yeniden kazanmak, Apple’ın sahip olmadığı reklamcılık ve veri toplama alanlarına dayalı yeni gelir fırsatları açacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar