Skip to main content

Ad Code

Apple’ın TSMC’ye M2 Pro, M2 Max ve Gelecekteki SoC’lerini En Son 3nm Sürecinde Toplu Üretmesi İçin Büyük Bir Sipariş Verdiği Bildirildi

En son rapora göre, TSMC’nin yeni MacBook Pro modelleri için M2 Pro ve M2 Max’i seri üretmek için yeni nesil 3nm sürecini (N3 olarak da bilinir) kullandığı bildiriliyor.

Apple, görünüşe göre Tayvanlı çip tedarikçisine büyük bir sipariş verdi ve Cupertino teknoloji devinin ilk 3nm gofret grubunu güvence altına almak için ortağına devasa bir meblağ ödeyeceğini öne sürdü.

M2 Pro, M2 Max Kod Adları, CPU, GPU Çekirdek Sayısı, TSMC’nin M2 Ultra ve M2 Extreme’i Toplu Üretmeye Zorladığını İddia Eden Raporla Birlikte Açıklandı

Commercial Times’tan bir rapor TSMC’nin M2 Pro ve M2 Max’i seri üretmek için 3nm sürecini kullanarak. Daha önce bir vesileyle, Tayvanlı çip devinin bunun yerine 5nm mimarisini kullanırdı, bu MacBook Pro özel yonga setlerinden daha iyi performans ve daha yüksek verimlilik beklenemeyeceği anlamına gelir. Neyse ki, yeni modeller resmi olarak Kasım ayı başlarında duyurulduğunda, son teknoloji bir mimari kullanmanın faydalarını görmeliyiz.

Bunun yanı sıra rapor, M2 Pro’nun Rhodes Chop kod adını taşıdığını ve 10 çekirdekli bir CPU ve 20 çekirdekli bir GPU ile donatılacağını söylüyor. M2 Max, ikisinden daha güçlü olacak, kod adı Rhodes 1C olacak ve 12 çekirdekli CPU ve 38 çekirdekli GPU’ya sahip olduğu söyleniyor.

M2 Ultra ve M2 Extreme’e gelince, TSMC’nin Apple siparişlerini yerine getirmek için zamana karşı yarıştığı söyleniyor. M2 Ultra kod adı Rhodes 2C’dir ve M2 Max ile karşılaştırıldığında iki kat daha fazla CPU ve GPU çekirdeğine sahip olduğu söylenir.

M2 Extreme’in Apple’ın bugüne kadarki en güçlü özel silikonu olabileceğini ve muhtemelen şirketin Mac Pro’sunda bulunacağını bildirmiştik. Biri 24 çekirdekli CPU ve 76 çekirdekli GPU’ya sahip iki konfigürasyon olmalı ve üst düzey konfigürasyon bir kuyruklu havayı sergiliyor.

3nm gofret üretmenin getirdiği zorluk göz önüne alındığında, TSMC’nin siparişleri yerine getirirken karşılaşabileceği çok sayıda zorluk vardır. Bu zorlu mücadele, M2 Pro ve M2 Max MacBook Pro modellerinin büyük miktarlarda müşterilere sunulmayacağı anlamına gelebilir.

2023’ün başında arz artabilir, çünkü bu, daha fazla müşterinin TSMC’nin 3nm düğümü için sipariş vermeye başlayacağı ve üreticinin yeni nesil bir süreçte seri üretim gofretleriyle ilgili sorunların çoğunu ortadan kaldırmış olacağı zamandır.

M2 Pro ve M2 Max’i yakında çalışırken görmeyi ve Apple’ın masaya hangi iyileştirmeleri getirdiğini görmeyi umuyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar