Skip to main content

Ad Code

2022 Apple TV 4K, Şirketin Ürün Yelpazesinde Bir İlk Olarak 6 Çekirdekli Parça Yerine 5 Çekirdekli İşlemciye Sahip Benzersiz A15 Bionic’e Sahip

Apple’ın iPhone 13 serisine, iPhone SE’ye ve iPad mini 6’ya güç sağlayan A15 Bionic’i, iki performans çekirdeği ve dört güç tasarruflu çekirdek içeren 6 çekirdekli bir CPU’ya sahipti.

Ancak bu sefer, şirketin çip gruplama stratejisi yalnızca GPU çekirdeklerini kapsayacak şekilde genişletilmeyebilir çünkü en son bilgilere göre, 2022 Apple TV 4K’da çalışan aynı A15 Bionic, Apple’da bulunandan bir eksik olan 5 çekirdekli bir CPU’ya sahip.

Apple, Yeni Apple TV 4K’da Daha Az GPU Çekirdeği Bulunduğundan, Düşük Kaliteli A15 Bionic Kullanıyor

tvOS için TV Bilgisi uygulaması, en son Apple TV 4K hakkında değerli bilgiler sağladı ve sonunda FlatpanelsHD tarafından fark edildi. Görünüşe göre Apple, cihazı daha az CPU ve GPU çekirdeği içeren daha yavaş bir A15 Bionic ile birleştirdi. Hatırlarsanız iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max 5 çekirdekli GPU ile gönderilir, ve daha ucuz olan iPhone 13 ve iPhone 13 mini ise 4 çekirdekli bir GPU’ya sahipti.

Dört iPhone modelinin tümü aynı A15 Bionic’i çalıştırıyordu, ancak farklılıklar biraz araştırma yaparak bulundu. Web sitesi, A15 Bionic’i oluşturan performans ve güç tasarruflu çekirdek sayısı hakkında ek bilgi sağlamazken, 2022 Apple TV 4K’nın A12 Bionic’i çalıştıran önceki nesil modelden yaklaşık yüzde 40 daha hızlı olduğunu belirtiyor.

GPU performansında, yeni cihaz öncekinden yaklaşık yüzde 30 daha hızlı. Bu değişiklikten bahsetmemize rağmen, Apple’ın gerçekten A15 Bionic’te herhangi bir CPU değişikliği yapıp yapmadığını görmek için kendi durum tespitimizi yapmak istiyoruz.

Durum gerçekten böyleyse, bu stratejinin gelecekte diğer yonga setlerine de yayılabileceği anlamına gelir ve bu, performans sonuçlarını daha da kafa karıştırıcı hale getirir ve bir sonraki Apple ürününü kapsamlı bir şekilde araştırmazlarsa potansiyel alıcıları yanıltabilir.

İlgili bir haberde, iPad mini 6 da en son Apple TV 4K ile aynı 4 çekirdekli GPU’ya sahiptir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar