Skip to main content

Ad Code

Samsung, 1 TB DDR5 Bellek Modüllerini Geliştirmeye Başladı

– Advertisement –

Samsung, 1 TB DDR5 Bellek Modüllerini Geliştirmeye Başladı
Samsung, 1 TB DDR5 Bellek Modüllerini Geliştirmeye Başladı

Samsung, Yeni Nesil Sunucu ve HPC Çözümleri için 1 TB DDR5 Bellek Modüllerini Hazırlıyor

Bilgisayar sistemlerindeki ve bileşenlerindeki gelişmelerle birlikte, daha yüksek bellek biçimlerine duyulan ihtiyaç, günümüz dünyasında önemli bir gereksinim haline geliyor. Intel’in 13. Nesil Core işlemcilerinin ve AMD’nin Ryzen 7000 serisinin lansmanlarına yaklaştıkça, DDR5 yavaş yavaş ana akım tüketici alanı için norm haline geliyor.

Özellikle çoğu kullanıcı 32 GB’a varan kapasitelere sahip DDR5 bellek satın almayı düşünürken. Bu arada, sunucu alanı, Samsung’un 64 GB, 128 GB, 512 GB ve hatta 768 GB kapasite bu sonbaharın EPYC Genoa sürümü için ilk 1 TB DDR5 bellek modülünü geliştirerek.

DDR4 bellek ve daha eski bellek modülleriyle karşılaştırıldığında, DDR5’in voltajı 1,1V’a düşürülürken, frekanslar 7200MHz veya daha yükseğe ulaşabilir ve ardından sıralar orijinalin iki katı olan 32’ye yükseltilir. Önceden getirilen bit sayısı da 16n’ye yükseldi.

Samsung’daki araştırmacılar, daha yüksek kapasite seviyeleri üzerinde çalışıyor ve geliştiriyor. Şirket, yığın sayısını sekize çıkarırken, DRAM için kapasiteyi 32 Gb’ye çıkarıyor. Şirket, SSD sabit sürücülerini geçerek tek bellek kapasitesini birinci sınıf bir seviyede tutarken 3D-İstifleme ve 8-Hi yığınları ile 32Gb’ye ulaşmayı umuyor.

Sektördeki söylentiler, şirketin olası 1 TB kapasiteye sahip DDR6 bellek geliştirdiğini belirtti. Ancak şirketin söz konusu kapasiteye daha yeni teknolojinin gelmesinden önce ulaştığı görülüyor. 1 TB DDR5 modülünün maliyeti, özellikle tüketiciler için oldukça pahalı olacaktır, bu nedenle odaklanmış istemci, işletmeler ve bulut sunucuları olacaktır. AMD’ler EPYC 9000 “Cenova” Zen 4 CPU’lar sunmak zorunda oldukları 96 çekirdeği ve 192 iş parçacığını beslemek için çok yüksek miktarda bant genişliği ve kapasite gerektirecektir.

Teknoloji, DDR6 kapasitelerine geçtiğinde, 1 TB’tan daha yüksek boyutlar, o zamanlar ulaşılan standartlara göre şaşırtıcı veya şaşırtıcı görünmeyebilir.

Samsung’un gelişmeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. burada.

Yorum Gönder

0 Yorumlar