Skip to main content

Ad Code

Qualcomm Başkan Yardımcısı, Akıllı Telefon Kameralarının Beş Yıl İçinde DSLR’leri Gölgede Bırakacağını İddia Etti

Şüphesiz, akıllı telefon kameraları, on yıl önce mümkün olduğuna inanmayacağımız bir aşamaya evrildi. Kişiye özel yazılım çalıştıran ve arkada ve önde tek arka sensörlerle gönderilen el cihazları olarak başlayan şey, şimdi bu tür cihazların her iki ucunda çok sayıda optik üniteye sahip olduğu bir platoya ulaştı.

Bu gelişmeler, muhtemelen bir Qualcomm Başkan Yardımcısı’nın akıllı telefon kameralarının beş yıl içinde DLSR’lerden daha iyi performans göstereceğini iddia etmesine yol açtı.

Qualcomm Yöneticisi Ayrıca Snapdragon Yonga Setlerinde İşlemenin Bu Büyük Kameralarda Yapılanlardan 10 Kat Daha İyi Olduğunu İddia Ediyor

Qualcomm’da Kamera, Bilgisayarla Görme ve Video Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Judd Heape, Android Authority ile yaptığı bir röportajda, akıllı telefon sensörlerinin yeni bir şafak göreceğine inanıyor, ancak bu yolculuk yarım on yıl kadar sürebilir.

“AI fotoğrafçılığının kutsal kasesine ulaşmamıza üç ila beş yıl kaldı.”

DLSR ünitelerine kıyasla akıllı telefon kameralarının en büyük sınırlamalarından biri sensörün fiziksel boyutudur. Hiçbir üstün mühendislik, mobil cihazların daha büyük sensörler üretmesine izin veremez, bu nedenle donanımın bir darboğaz haline geldiği durumlarda, yazılım aracılığıyla görüntü kalitesi iyileştirmeleri sağlamak bir sonraki adım olur.

Qualcomm yöneticisine göre, yonga seti üreticisinin Snapdragon serisi, Nikon ve Canon tarafından büyük markalar tarafından geliştirilen ve satılan kameralara kıyasla 10 kat daha iyi işleyebiliyor.

“Snapdragon’daki işleme, en büyük ve en kötü Nikon ve Canon fotoğraf makinelerinde bulabileceğinizden 10 kat daha iyi. İşte bu yüzden görüntü kalitesi üzerindeki engeli gerçekten aşabiliyoruz. Çünkü küçük bir lensimiz ve küçük bir görüntü sensörümüz olmasına rağmen, bir DSLR’dekinden kat kat daha fazla işlem yapıyoruz.”

Sadece birkaç yıl önce, akıllı telefon markaları, yapay zeka yardımıyla görüntünün kalite seviyesinin nasıl birkaç çentik yükseltildiğini belirterek, ürünlerine ‘AI’ terimini sunmaya başladı.

Qualcomm’dan Judd Heape, AI’nın önemli bir katkıda bulunduğunu ve saç gibi daha küçük nesneleri tanımlayıp değiştirebileceği noktaya kadar iyileştirme görmeye devam edeceğini ima ediyor.

“Gelecekte, sahneyi anlamak, cilt ve saç, kumaş ve arka plan ve bu tür şeyler arasındaki farkı anlamak için çok daha fazla AI yeteneği görüyoruz. Ve tüm bu pikseller, gerçek zamanlı olarak farklı şekilde işleniyor, sadece anlık görüntü çekildikten birkaç saniye sonra işlem sonrası değil, aynı zamanda bir video kamera video çekimi sırasında gerçek zamanlı olarak.”

Şimdiye kadar, bir akıllı telefonda bulunan en büyük sensör, çapraz olarak ölçüldüğünde 1 inç boyutunda ve biraz çabayla Heape, bu eşiğin ötesine geçebileceklerine inanıyor.

Ne yazık ki, ne kadar süreceğini belirtmedi, bu yüzden önümüzdeki yıl veya sonraki yıl 1,25 inç veya 1,5 inçlik bir sensörün gelmesini sabırla beklemememiz gerektiği açık.

“Doğrudan yakın vadede, hayır, bir inçin üzerine çıktığımızı görmüyorum. Ama gelecekte, evet, muhtemelen oraya ulaşabiliriz.”

Snapdragon 8 Gen 2, Qualcomm’un yaklaşmakta olan amiral gemisi SoC’sidir ve söylendiği gibidir. Qualcomm resmi olarak duyurduğunda hangi gelişmelerin yapıldığını görmekten heyecan duyuyoruz ve Heape ve ekibinin akıllı telefon kamera sensörlerine katkıda bulunduğu çabalara bir göz atacağız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar