Skip to main content

Ad Code

Apple’ın A16 Bionic’i, Önemli Kazançlarından Anlaşılan Yeni Performans ve Güç Verimliliği Çekirdeklerini Kullanıyor

Apple, önceki sürümlerinde kullandığı en yeni ve en iyi A16 Bionic için aynı sayıda yüksek performanslı ve verimli çekirdek kullanır. Bununla birlikte, yeni SoC, muhtemelen geliştirilmiş bir mimariden türetilen yeni çekirdeklerden yararlanıyor.

A16 Bionic ve A15 Bionic Kağıt Üzerindeki Benzerlikleri Paylaşıyor, Ancak Bu Apple’ın Daha Yeni Çekirdekler Kullanmasını Durdurmadı

İki yüksek performanslı ve dört güç verimliliği çekirdeği kullanmak, Apple’ın iPhone’larında kullandığı yonga seti için yaklaşımı olmuştur. Daha pahalı iPad serisi artık 8 çekirdekli bir CPU yapılandırmasına sahip M1’den oluşuyor.

iPad’lerin boyutu daha büyük olduğundan, bu ısıyı etkili bir şekilde dağıtan daha büyük ısı yayıcıları barındırabilir ve sonuç olarak daha iyi bir sıcaklık kontrolü sağlayabilir. A16 Bionic özellikli iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile Apple, alan lüksüne sahip değil.

Bizi bu noktaya getiren iPhone yonga setlerini daha da geliştirecek kaynaklar, A16 Bionic, TSMC’nin 4nm mimarisinde seri olarak üretiliyor ve bu Apple’ın ‘güç verimliliği’ hedeflerine katkıda bulunurken, daha yeni çekirdekler kullanmak da bunu sağlıyor. Twitter’daki Longhorn’a göre, yonga setinin kendisi Girit kodlu, performans çekirdekleri Everest, verimlilik çekirdekleri Sawtooth olarak adlandırılıyor.

A15 Bionic, Avalanche ve Blizzard adlı çekirdeklere sahiptir ve adlandırma farklılıklarının yanı sıra, geçen yılki performans çekirdekleri, optimize edilmiş koşullarda 3.23GHz’de zirveye çıkabilirdi. A16 Bionic’in Everest çekirdeği, Apple’ın en son SoC’sinin rakipsiz bir tek çekirdek puanı ve yüzde 14 ile A15 Bionic’i geçtiği önceki bir kıyaslamada gösterildiği gibi doğal olarak daha iyi performansa dönüşecek olan 3.46GHz’e kadar çalışabilir.

Apple’ın hangi GPU çekirdeklerini kullandığını henüz görmedik. Kısa karşılaştırmamızda, hem A16 Bionic hem de A15 Bionic’in aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu bildirdik.

GPU ve Neural Engine çekirdekleri ve siz okurken, mimari iyileştirmeler kendileri için konuşur. Yakında daha fazla güncellemenin gelmesi bekleniyor, bu nedenle okuyucularımızı zamanında bilgilendireceğiz.

Haber kaynağı: Longhorn

Yorum Gönder

0 Yorumlar