Skip to main content

Ad Code

Apple, Zayıf Talep Nedeniyle iPhone 14 Üretimini Kesecek

Apple, küresel ekonomik manzaradaki sürekli değişime karşı bağışık değil ve birden fazla bölgede enflasyon yükselirken, en yeni iPhone 14’e olan talep büyük ölçüde düştü. Teknoloji devinin bu aksilik nedeniyle üretimi kısmak zorunda kaldığı bildirildi.

Apple Daha Önce Görünüşe Göre Tedarikçileri Üretimi 6 Milyon Birime Kadar Artırmaları İçin Bilgilendirmişti

Apple’ın 2022 için önceki sevkiyat hedefi 90 milyon adetti ve Bloomberg’in son raporuna göre şirket bu hedefi sürdürmeyi planlıyor. California merkezli firmanın tedarik zincirine, üretimi 6 milyon birimlik bir delta artırmak için iPhone 14 montaj hatlarını ayarlaması konusunda bilgi verilmiş olsa da, görünen o ki gerçek talep orada değildi ve bu da Apple’ı bu sert kararı almaya itti.

Ancak, farklı kaynaklar iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e olan talebin Pro olmayan sürümlere göre daha yüksek olduğunu ve bunun nedeninin iPhone 14’ün daha premium üyelerinde bulunan yükseltme sayısının artması olabileceğini iddia ediyor.

Ayrıca, Apple’ın ‘Pro’ modelleri için bir fiyat artışı getireceği birçok kez söylendiğinde, şirket tüm raporlara karşı çıkarak, tüketicilere daha özel özellikler sunarken, iPhone 13 Pro için geçen yıl açıklanan 999 $ fiyatını korudu.

Ne yazık ki, müşterilerin iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e göz dikmesine rağmen, çeşitli ülkelerde toparlanması birkaç ay sürebilecek bir ekonomik çöküş yaşandı. Hacimce en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin, kullanılabilirliğin ilk üç gününde ‌iPhone 14‌ modellerinin satın alımlarının geçen yılki iPhone 13 serisine göre yüzde 11 düştüğünü gördü.

Bu trend devam etsin ya da etmesin, zamanı gelince okuyucularımızı güncelleyeceğiz. Şimdilik Apple, üretimi değiştirmek ve iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max çıktısını artırmak için tedarik zincirine haber verdi. 2023 için şirketin getireceği söyleniyor daha fazla farklılık ve ayrıcalıklı özellikler daha yüksek marjlar elde etmek için iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’ya geçti, bu da normal iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın üretiminin azaltılabileceği anlamına geliyor.

Haber kaynağı: Bloomberg

Yorum Gönder

0 Yorumlar