Haber

Tüm Meta Ürünlerde Entegrasyon – Son Haberler

– Advertisement –

Lex Fridman ile yakın tarihli bir podcast bölümünde, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yapay zekayı Meta’nın Facebook, Instagram, WhatsApp ve Metaverse dahil olmak üzere Meta ürünlerine entegre etme vizyonunu paylaştı.

Zuckerberg, özellikle, yapay zekanın tekil bir ürün değil, her yere entegre edilmiş pratik bir araç olduğu bir gelecek tasavvur ediyor.

Yapay zekayı reklamcılıkta kullanma, sosyal etkileşimlere yardımcı olma ve hatta Metaverse’deki karmaşık görevleri basitleştirme konusundaki fikirlerini tartıştı.

Şirketin LLaMA dil modeli, geliştirilmekte olan başlıca yapay zeka teknolojilerinden biridir.

Meta, LLaMA’ya ek olarak, farklı ihtiyaçlara ve işletmelere ince ayarlı çeşitli büyük dil modellerini (LLM’ler) dağıtmayı planlıyor.

Zuckerberg’in vizyonu, sosyal asistan olarak hizmet veren AI sohbet robotlarından, markaların reklam anlaşmaları yapmasına yardımcı olan AI araçlarına kadar, insanların ve işletmelerin çevrimiçi etkileşim kurma biçiminde bir değişimi temsil ediyor.

Zuckerberg’in Yapay Zeka Vizyonu

Zuckerberg’in yapay zeka özelleştirme konsepti, kişiselleştirilmiş yapay zeka deneyimlerini destekleyen “herkese uyan tek beden” yaklaşımından ayrılıyor.

“Tek gerçek şeyin olacağını düşünmüyoruz. Çok fazla gelişme olması gerektiğini düşünüyoruz, ”dedi Zuckerberg podcast sırasında.

Topluluk odaklı, demokratik ürün geliştirmenin önemini vurguladı ve Meta’nın portföyündeki her ürünü geliştirmek için bir dizi yapay zeka aracına zemin hazırladı.

Yapay Zeka İle Reklamcılığı Yeniden Tasarlamak

Zuckerberg, basit kullanıcı girişlerine dayalı olarak reklam birimleri oluşturan bir yapay zeka öngörüyor.

Reklamverenler tekliflerini belirtebilir ve yapay zeka onları doğru hedef kitleye bağlamak için bir reklam birimi oluşturur.

Zuckerberg’in belirttiği gibi:

“Gelecekte, hizmetlerimizle ilgili reklam yapıyorsanız, kendi reklam kreatifinizi yaratmanız gerekecek mi? Hayır, bize, tamam, ben bir köpek gezdiriciyim ve insanların köpeklerini gezdirmeye ve doğru insanları bulmama ve en iyi performansı gösterecek reklam birimini oluşturmama yardım etmeye hazırım diyeceksin.

Ayrıca, işbirliği yapmak isteyen markalarla pazarlık yapmakta sık sık mücadele eden içerik oluşturucuların yapay zeka yardımından nasıl yararlanabileceğini açıklıyor.

Zuckerberg’in belirttiği gibi:

“Yaratıcılar DM’lerine giriyor ve markaların kendileriyle bir şeyler yapmak istediğini görüyorlar ve nasıl pazarlık yapacaklarını veya saygılı bir şekilde geri çevireceklerini bilmiyorlar. Pek çok insandan ilgileneceklerini duydum.”

Yapay Zeka ve Meta Evren

Metaverse açısından Zuckerberg, AI’nın kodlama gibi karmaşık görevleri basitleştirmede rol oynayacağını tahmin ediyor.

Kullanıcılar oluşturmak istedikleri dünyaları tanımlayabilir ve AI onlar için kodu üretecektir.

Zuckerberg, yapay zekanın dönüştürücü potansiyelini vurgulayarak, “Böylece doğal dil, bilgisayarla, dijitalle etkileşim kurduğumuz tüm yollarda kullandığımız arayüz haline geliyor” dedi.

Instagram’da Üretken Yapay Zeka

Meta’nın üretken AI teknolojilerini Instagram’a getirme planı özellikle ilgi çekicidir.

Meta, kullanıcıların bir metin istemi kullanarak fotoğraflarını Instagram’da paylaşmak üzere değiştirmelerine olanak tanıyan araçlar geliştiriyor.

Henüz dahili teste girmemiş başka bir proje, kullanıcıların Instagram’da yayınlamayı planladıkları bir fotoğrafı metin istemlerini kullanarak nasıl düzenlemek istediklerine rehberlik etmesine olanak tanıyacak.

Bu hamle, AI fotoğraf editörlerine artan tüketici ilgisinden yararlanıyor.

Sosyal Olarak Aktif Bir Yapay Zeka

Zuckerberg’in AI vizyonu, sosyal arkadaşlığı içeriyor.

Yapay zeka asistanlarının sosyal bağlantıları geliştirmek ve iletişimi iyileştirmek için araçlar olabileceğine inanıyor.

Birçok insanın kendilerini ifade etmek için daha fazla arkadaş ve daha iyi yollar kullanabileceğine dikkat çekti.

Zuckerberg, “Arkadaşınızın doğum günü olduğunu ve onu nasıl kutlayabileceğinizi size hatırlatmak için daha iyi bir iş çıkaran AI asistanlarını hayal edebilirsiniz.” Dedi. “Bu anlamda daha çok bir sosyal asistana sahip olmak, onların hayatlarında neler olup bittiği ve onlara nasıl etkili bir şekilde ulaşıp daha iyi bir arkadaş olabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirebilir.”

Zuckerberg, akıl hocası, yaşam koçu ve amigo olarak hizmet veren bu AI asistanlarının iletişimdeki engelleri yıkmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bunu, fikirlerini ifade etmekte zorlandıkları için ağlayan yeni doğan ve beş yaşındaki kızına benzeterek, “Tüm bu farklı teknolojiler, sosyal karmaşıklıkta gezinmemize ve hissettiklerimizi ve hissettiklerimizi daha iyi ifade etmemize yardımcı olabilir. Düşünüyorum, bence bu genel olarak iyi.

Kullanılabilirlik

Meta’nın tüketiciye yönelik ilk araçlarının bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu gelişmelere rağmen, AI teknolojisinin tartışmasız olmadığını belirtmekte fayda var.

Ancak Zuckerberg, yapay zeka araçlarını zararlı amaçlar için kullanan kişilerin meşru bir endişe olsa da varoluşsal tehditlerin yakın olmadığını belirterek bu korkuları reddediyor.

Özetle

Zuckerberg, AI’yı bağımsız bir üründen ziyade her yerde bulunan bir araç olarak görüyor, reklamcılıkta kullanımını öngörüyor, sosyal etkileşimleri geliştiriyor ve Metaverse’deki karmaşık görevleri basitleştiriyor.

LLaMA gibi özelleştirilebilir LLM’ler, AI’ya her duruma uyan tek bir yaklaşımdan uzaklaşarak bu vizyonun temelini oluşturacaktır.

Bu ilk AI uygulamalarının bu yıl başlaması bekleniyor.

Kaynak: lex fridman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu