Güvenlik

Tehlikeyi tespit etmek için Android ve iOS cihazlarının adli analizi

Doğrulama Araç Seti (MVT), Android ve iOS cihazlarının potansiyel olarak tehlikeye atılmasını belirlemeye yardımcı olan adli izleri toplama sürecini basitleştirip otomatikleştiren bir yardımcı programlar koleksiyonudur.

MVT, mobil cihazları bilinen casus yazılım kampanyalarının olası hedefleme veya enfeksiyon izlerine karşı taramak için genel güvenlik göstergelerinin (IOC’ler) kullanılmasını destekler.

MVT, teknoloji uzmanlarına ve araştırmacılara yönelik bir adli araştırma aracıdır. Bunu kullanmak, adli analizin temellerini anlamayı ve komut satırı araçlarını kullanmayı gerektirir. MVT, son kullanıcının kendi kendini değerlendirmesi için tasarlanmamıştır.

tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Uluslararası Af Örgütü Güvenlik Laboratuvarı Temmuz 2021’de Pegasus Projesi kapsamında teknik adli tıp metodolojisi ile birlikte. Uluslararası Af Örgütü ve diğer katkıda bulunanlar tarafından sürdürülmeye devam ediyor.

Mobil Doğrulama Araç Seti’nin temel özellikleri

MVT’nin yetenekleri sürekli olarak gelişmektedir ancak temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Şifrelenmiş iOS yedeklemelerinin şifresini çözün.
  • Çok sayıda iOS sistemi ve uygulama veri tabanından, günlüklerden ve sistem analitiğinden gelen kayıtları işleyin ve ayrıştırın.
  • Yüklü uygulamaları Android cihazlardan çıkarın.
  • Adb protokolü aracılığıyla Android cihazlardan teşhis bilgilerini çıkarın.
  • Çıkarılan kayıtları STIX2 formatında sağlanan kötü amaçlı göstergeler listesiyle karşılaştırın.
  • Ayıklanan kayıtların JSON günlüklerini oluşturun ve tespit edilen tüm kötü amaçlı izlerin ayrı JSON günlüklerini oluşturun.
  • Çıkarılan kayıtların birleşik bir kronolojik zaman çizelgesinin yanı sıra tespit edilen tüm kötü amaçlı izlerin zaman çizelgesini oluşturun.

Mobil Doğrulama Araç Seti şuradan indirilebilir: GitHub. Geliştiriciler MVT’nin rızası olmayan kişilerin gizlilik ihlallerine olanak tanımasını istemiyor. Bunu başarmak için MVT kendi adı altında piyasaya sürüldü. lisans.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu