Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Haber Norveç Meta Davranışsal Reklam Yasağı Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

Norveç Meta Davranışsal Reklam Yasağı Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

- Advertisement -

Meta’ya Norveç’te davranışsal reklamcılığı durdurma emri verildiği için, kullanıcı gizliliğine yönelik savaş bu hafta devam ediyor.

Meta, siparişi 14 Temmuz’da Norveç Veri Koruma Kurumu’ndan aldı.

Emir, Meta’nın artık Facebook ve Instagram’da tüketicilere kişiselleştirilmiş davranışsal reklamlar sunamayacağını belirtiyor. Yasak 4 Ağustos’ta başlayacak ve üç ay sürecek.

Şimdi ve gelecekte yasaklama kararının kendisine ve bunun reklamverenler için ne anlama geldiğine bakalım.

Meta Kişiselleştirilmiş Reklam Yasağının Arka Planı

Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 4 Temmuz tarihli önceki bir kararında, Meta’nın “insanların verilerini, firmanın ‘meşru çıkarına’ dayalı olarak ve onların açık rızaları olmadan, onları reklamlarla hedeflemek için hukuka aykırı bir şekilde topladığını belirtti.

AB kararına ek olarak Meta, benzer reklamcılık uygulamaları nedeniyle İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından soruşturuluyor.

Ocak 2023’te, şirketin Avrupalı ​​tüketicilerin gizliliğini ihlal ettiğine inandıkları için Meta’ya 410 milyon dolar para cezası verdiler. Meta karara itiraz ettiğinden, bu özel soruşturma halen devam etmektedir.

İrlanda gizlilik düzenleyicisi, tüm Avrupa için Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) uyumluluğuna öncülük ettiğinden, o bölgedeki ülkeler üç aya kadar kendi kararlarını verebilirler.

Devam eden soruşturma sonucunda Norveç, Meta’ya bu hafta böyle bir yasak getiren ilk ülke oldu.

Davranışsal Reklam Yasağı Açıklandı

Görünüşte, Meta tüketicilere kişiselleştirilmiş reklamlar sunamıyor gibi görünüyor.

Bir reklamcı olarak bu tür haberler sizi geceleri uyutmaya yetiyor.

Bununla birlikte, yasaklama emrini daha derinlemesine incelediğimizde, neyin hala kabul edilebilir olduğunu ve uyumsuzlukla ilgili sonuçları açıklığa kavuşturuyoruz.

Facebook ve Instagram, yalnızca bir kullanıcı profilinin “Hakkında” bölümüne dayalı olarak özelleştirilmiş reklamlar sunmaya devam edebilir. Bir kullanıcının bu bilgiyi isteyerek vermesi, izin vermeme politikalarına aykırı değildir.

Meta, kullanıcıları izlemeye dayanmayan içeriğe dayalı hedefleme reklamları yayınlamaya devam edebilir.

Meta herhangi bir zamanda uyumsuzlukta bulunursa, günlük 1 milyon Norveç Kronu tutarında ağır bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bu kabaca 99.495 ABD dolarına eşittir.

Karar, yasağın kaldırılması için bir seçenek sunuyor – ancak bu yalnızca Meta’nın kişisel verileri GDPR’ye göre yasal olarak işlemenin yeni bir yolunu bulması ve kanıtlaması durumunda. Kullanıcıların, izlemeye dayalı olarak hedeflenen reklamları devre dışı bırakmalarına da izin verilmelidir.

Yasağın Reklam Etkileri

Peki bu, Norveç nüfusuna ulaşmak isteyen reklamverenlerin artık Facebook veya Instagram reklamlarını kullanamayacağı anlamına mı geliyor?

Kesinlikle hayır.

Ancak, yasak nedeniyle meydana gelebilecek birkaç olası sonuç vardır:

  • Kullanıcılar reklamları görmeye devam edecek, ancak muhtemelen daha sık ve art arda.
  • Kullanıcıların gördüğü ve etkileşime geçtiği reklamlar daha az alakalı olacaktır.
  • Reklamveren BGBM’leri, hedefleme sınırlamaları nedeniyle hızla yükselebilir.

Bunlar sadece spekülasyon olsa da, bu senaryolar çok uzak değil.

Şirketler kullanmayı duraklatır veya kullanmayı bırakırsa Meta reklamlar yasak sırasında platform, bu daha az rekabet anlamına gelir. Daha az rekabet, aynı reklamların bir kullanıcıya tekrar tekrar gösterilmesine neden olabilir. Sonuç olarak:

  • Daha yüksek reklam sıklığı ve BGBM’ler
  • Reklamlar, kullanıcılar için daha az alakalı hale gelir

Küçük işletmeler, özellikle Meta reklamlar birincil işletme itici güçse, muhtemelen en çok etkilenecektir. İşlerini kaybetmemek için alıştıkları hedefleme mekanikleri olmadan ücretli medya stratejilerini değiştirmek zorunda kalabilirler.

Öte yandan Facebook, aldığı reklam geliri miktarı nedeniyle her zamanki gibi reklam yayınlamaya devam etme kararı alabilir. Günlük ~95.000$’lık para cezasını, gelir seviyesini korumak için asgari bir masraf olarak görebilirler.

Özetle

Meta veri toplama ve gizlilik uygulamaları, daha uzun olmasa da önümüzdeki birkaç ay boyunca mercek altına alınacak.

Norveç böyle bir emri yürürlüğe koyan ilk ülke olmasına rağmen, aynı şeyi yapacak başka ülkeler de olabilir. Şu anda, başka ülkelerin benzer bir yasağı ilan ettiğine dair bir rapor yok.

Bu hükümler ve yasaklar, bir dünyada başka zorunlu değişikliklere zemin hazırlayabilir.

Daha fazla gelişme ortaya çıktıkça sizi güncelleyeceğiz.

BENZER YAZILAR

Molex Connector Nedir?

Molex Connector Nedir? Molex konektörü, dahili bilgisayar bileşenlerine güç sağlamak için kullanılan yaygın bir konektör türüdür. Adı, bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda standart hale gelen...

Retro ve Daha Eski 2D Oyun, Ekran Kusuru Nedeniyle GPD Win 4 El Konsolunda İyi Oynanamıyor

Aradan birkaç ay geçti GPD WIN 4 el bilgisayarı kitlesel fonlama kampanyasını sonlandırdı ve tüketicilere sevkiyatlara başladı. 5799 Yen (840,85 $ olarak tahmin edilen)...

Cesetler Denizde Eğlenmezler!

Dalgıçlar genç çocuğu usulca sahile doğru taşıdılar. Birkaç saat önce denize girdiği sahilin kumlarında şimdi cansız bir şekilde uzanmış yatıyordu. Vücudunda gözle görülür bir...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...