Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Haber Google, Yapay Zeka Eğitimi İçin Herkese Açık Verileri Toplama Amacıyla Gizlilik Politikasını...

Google, Yapay Zeka Eğitimi İçin Herkese Açık Verileri Toplama Amacıyla Gizlilik Politikasını Güncelliyor

- Advertisement -

Hafta sonu boyunca Google, Gizlilik Politikası şirketin yapay zeka modellerini eğitmek için insanların çevrimiçi paylaştığı bilgileri toplamasına ve analiz etmesine olanak sağladı.

Google, bu bilgileri hizmetlerini iyileştirmek ve yapay zeka destekli yeni ürünler geliştirmek için kullanacağını söylüyor.

Google’ın gizlilik politikasındaki güncelleme şu şekildedir:

“Google, bilgileri hizmetlerimizi iyileştirmek ve kullanıcılarımıza ve kamuya fayda sağlayan yeni ürünler, özellikler ve teknolojiler geliştirmek için kullanır. Örneğin, Google’ın AI modellerini eğitmeye ve Google Translate, Bard ve Cloud AI yetenekleri gibi ürünler ve özellikler oluşturmaya yardımcı olmak için halka açık bilgileri kullanıyoruz.”

İşte politikadaki değişiklik ve bunun internet kullanıcıları için ne anlama gelebileceği hakkında daha fazla bilgi.

“Dil” Modellerinden “AI” Modellerine Geçiş

Güncellenen politika, Google’ın önceki hizmet şartlarından açık bir şekilde farklı olduğunu gösteriyor.

Bu hafta sonu yapılan güncellemeden önce Google’ın politikası, “dil” modellerini iyileştirmek için insanların verilerini kullandığını söylüyordu.

Artık Google, çeviri sistemleri, metin oluşturan sistemler ve bulut AI hizmetleri dahil olmak üzere tüm “AI” modellerini ve ürünlerini iyileştirmek için insanların verilerini kullanma hakkını saklı tutar.

Google, gizlilik politikasındaki değişiklikleri vurgular arşiv sayfası (yeşil, yeni eklenen bilgileri temsil eder):

Google, Yapay Zeka Eğitimi İçin Herkese Açık Verileri Toplama Amacıyla Gizlilik Politikasını Güncelliyor
Google, Yapay Zeka Eğitimi İçin Herkese Açık Verileri Toplama Amacıyla Gizlilik Politikasını Güncelliyor

Tipik olarak, gizlilik politikaları şirketleri, kullanıcıların doğrudan sağladığı verileri toplama konusunda kısıtlar. Google’ın yeni politikasıyla şirket, insanların çevrimiçi olarak herkese açık olarak yayınladıkları tüm bilgileri kullanabilir.

Gizlilik endişeleri

İnsanların çevrimiçi gönderilerini analiz etmek için AI sistemlerini kullanmak, gizlilik endişelerini artırıyor.

Google’ın Bard’ı ve OpenAI’nin ChatGPT’si gibi yapay zeka teknolojileri, insanların yayınlarını, incelemelerini ve diğer çevrimiçi içeriklerini alıyor ve yeniden kullanıyor olabilir.

Çevrimiçi olarak herkese açık olarak yayınlanan herhangi bir şey herkes tarafından görülebilse de, bu bilgilerin nasıl kullanılabileceği değişiyor.

Biz ilerledikçe, mahkemelerin karmaşık telif hakkı sorunlarıyla boğuşmasını bekliyoruz.

Web Kazıma

Web kazıma sorunu, endişelerini dile getiren ve hatta platformun veri çıkarmayı önleme çabalarını son zamanlarda meydana gelen birkaç Twitter aksiliğini suçlayan Elon Musk gibi yüksek profilli teknoloji figürlerinin dikkatini çekti.

Hafta sonu Twitter, kullanıcıların günlük görüntüleyebileceği tweet sayısını azalttı ve hizmeti neredeyse kullanılamaz hale getirdi.

Teknoloji devlerinin web kazıma uygulamalarının yaygınlığı, artık tüketici verilerinin kullanımı ve mahremiyet tartışmalarında çok önemli bir tartışma.

Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

Google’ın gizlilik politikasındaki değişikliklerle ilgili endişeleriniz varsa, Google’ın AI sistemlerini eğitmek için verilerinizi kullanmasını önlemek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

  • Yalnızca Google dahil herkesin erişmesi ve kullanması konusunda rahat olduğunuz bilgileri herkese açık olarak yayınlayın.
  • Google’ın gizlilik kontrollerini kullanın. Google Hesabınıza gidin ve gizlilik ayarlarınızı inceleyin. “Web ve Uygulama Etkinliği”, “Konum Geçmişi” ve “Ses ve Ses Etkinliği” gibi seçenekleri devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.
  • Arama, Gmail, YouTube, Chrome vb. Google hizmetlerini kullanmak yerine, daha katı gizlilik politikaları olan alternatif sağlayıcılara geçiş yapabilirsiniz. Seçenekler arasında arama için DuckDuckGo, e-posta için ProtonMail, video paylaşımı için Vimeo ve web’de gezinme için Brave yer alır.
  • Google hizmetlerini kullanırken, gizli veya özel tarama modunu etkinleştirin.
  • Kullanmadan önce web siteleri, mobil uygulamalar veya diğer hizmetler için gizlilik politikalarını okuyun. Verilerinizi Google ile paylaştığını söyleyenlere dikkat edin.
  • Verilerinizin yapay zeka modellerini eğitmek için nasıl kullanılabileceği konusundaki endişelerinizi dile getirmek için doğrudan Google ile iletişime geçin.

Özetle

Google’ın, şirketin AI sistemlerini eğitmek için genel verileri toplamasına ve analiz etmesine izin veren güncellemesi, önemli konuları vurgulamaktadır.

İlk olarak, AI teknolojileri daha da geliştikçe, teknoloji şirketlerinin verilere olan iştahı artıyor. Ancak bu veri toplama işlemi, kullanıcıların onayı ve bilgilerinin nasıl kullanıldığına dair bilgisi dahilinde yasal ve etik olarak yapılmalıdır.

İkinci olarak, insanlar çevrimiçi olarak ne paylaşacaklarına dikkatlice karar vermeli ve herkese açık gönderilerin öngörülmesi zor şekillerde kullanılabileceğinin farkında olmalıdır.

Yapay zeka pek çok fayda vaat ederken, yapay zeka ile sorumlu bir gelecek inşa etmek için üstesinden gelmemiz gereken yeni zorlukları da beraberinde getiriyor.

BENZER YAZILAR

Arkadaşlar (Oyun)

OYUNCULAR Açelya   : Gönül Canpolat Hüsamettin Ballıses:   Seda BilginŞevket Çınar Altında Yatar Yatmaz Uyur Oğlu: Ayşe TopuzTaşkın: Halil ZincirTijen Tizses: Müfide GülerTEKNİK KADRO:   YAZARLAR:Gönül CanpolatSeda BilginAyşe TopuzHalil...

İlk Apple AR Gözlüklerinin Lansmanına Uzun Yıllar Var, Şirket ‘Geçici Bir Ürün Piyasaya Sürebilir’

Apple, ilk AR kulaklığıyla tatlı tatlı zamanını geçirmeye devam ediyor, bu nedenle teknoloji devinin AR gözlüğünün hayata geçmesine daha yıllar var gibi görünüyor. Aslında bir...

GDB

GDB dosyası nedir? ESRI dosyası Geodatabase (FileGDB), özellik veri kümeleri, özellik sınıfları ve ilişkili tablolar gibi ilgili jeo-uzamsal verileri tutan diskteki bir klasördeki dosyaların bir...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...