Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Haber Google, Bir Hafta Süren Sosyal Dizilerde Değere Dayalı Teklif Vermeyi Açıklığa kavuşturuyor

Google, Bir Hafta Süren Sosyal Dizilerde Değere Dayalı Teklif Vermeyi Açıklığa kavuşturuyor

- Advertisement -

Geçen hafta Google Ads Liason, değere dayalı teklif vermeyle ilgili sık sorulan soruları ve yanlış anlamaları yanıtladı.

Ginny Marvin LinkedIn’e gitti ve twitter değere dayalı teklif vermenin artılarını ve eksilerini açıklayan bir haftalık gönderi dizisi için platformlar.

Geçen hafta Marvin, yol boyunca karşılaştığı yaygın reklamveren sorularını yanıtlayarak diziyi tamamladı.

Google’ın değere dayalı teklif verme yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Gün: Değere Dayalı Teklif Vermenin Temelleri

Marvin, gönderilerin ilk gününde değere dayalı teklif vermenin temellerini attı.

Değere dayalı teklif verme (VBB) nedir?

 • VBB, bütçeniz ve isteğe bağlı ROAS hedefiniz dahilinde dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmaya çalışır
 • Açık artırmalar için optimize eder tahmin edilen yüksek dönüşüm değeri sağlamak için
 • Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma/Hedef EBM (tCP)A teklifine kıyasla daha yüksek toplam dönüşüm değeri, ancak daha düşük dönüşüm hacmi getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Değere dayalı teklifi kimler kullanmalı?

Marvin’in deneyimine göre Google, çeşitli boyutlardaki ve dönüşüm döngülerindeki şirketler için VBB başarısı gördü:

 • Müşteri adayı oluşturma
 • çevrimiçi satış
 • Tuğla harcı

Marvin ayrıca şunları söyledi:

VBB’yi kullanmanın anahtarı, izlediğiniz dönüşümler için değerler belirlemek ve Google Ads’e doğru birinci taraf verilerini beslemektir. Satış geliri, kar marjları, yaşam boyu değer vb. gibi maksimize etmek istediğiniz değeri siz tanımlarsınız.

1. günü tamamlamak için Marvin, dönüşümler ve bunların VBB kullanımı üzerindeki etkileri hakkında birkaç soruyu yanıtladı.

VBB’yi kullanmak için çoğu kampanyanın son 30 gün içinde en az 15 dönüşüme ihtiyacı vardır.

Google, dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarıyorsa dönüşüm hunisinin alt kısmındaki dönüşümler için optimizasyon yapılmasını da önerir.

Değere Dayalı Teklif Ayar Değerleri

Bir hafta süren dizinin ikinci günü tamamen kampanya girdileri ve ayarlarıyla ilgiliydi. Marvin aşağıdaki soruları yanıtladı.

VBB, değer ve hacim için optimize edebilir mi?

 • Değer hedefleriniz varsa, VBB kullanmalısınız. ROAS hedefleri, reklamlarınızın açık artırmaya girme olasılığını artırmak veya azaltmak için kaldıracınızdır. Hedefiniz ne kadar yüksek olursa, reklamlarınızın girme olasılığı o kadar az olur.
 • Daha düşük ROAS hedeflerinin erişim ve hacmi artırma üzerindeki etkisini görmek için teklif simülasyon araçlarını kullanabilirsiniz.

Hedef ROAS’a (tROAS) geçiş yaparken hacim kaybını nasıl en aza indirebilirim?

Marvin, tROAS’a geçen reklamverenlerin, dönüşüme dayalı tekliften geçerken ilk başta daha düşük hacim beklemeleri gerektiğini belirtti.

Algoritma, hedefleriniz dahilinde en çok dönüşüm yerine en değerli müşteriler için optimizasyon yaptığından, daha düşük hacim bekleniyor.

Teklif stratejilerini değiştirmeye ilişkin Marvin’den bir tavsiye:

Teklif verme sisteminin değerlerinizden öğrendiğinden ve t ROAS dönüşüm kalitesinin sağlanmasına yardımcı olmak için geçmiş performansla uyumludur.

3. Gün: Bilgilendirme ve Performans Değerlendirmesi

3. Gün, Google’ın verilerinizi gerçek zamanlı teklif vermek için nasıl kullandığıyla ilgili soruları yanıtlamaya odaklandı.

Google, teklif vermek için ilettiğim değerlerin ardındaki anlamı bilmiyor mu?

Marvin, Google’ın değerlerinizi yalnızca hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kararları bildirmek için bir ölçek olarak yorumladığını açıkladı.

Ayrıca, Google’ın verileri güvenli bir şekilde Paylaşmak için Geliştirilmiş Dönüşümler gibi yenilikçi yöntemler geliştirmeye devam ettiğinden de bahsetti.

Dönüşüm değeri verilerim rakiplerime yardımcı olmak için kullanılıyor mu?

 • Google’ın teklif verme algoritması modelleri, tahminleri sürekli olarak öğrenmek ve iyileştirmek için yüksek oranda birleştirilmiş reklamveren verilerini kullanır.
 • Google, dönüşüm değerlerinizi veya hacminizi asla diğer reklamverenlerle paylaşmaz.

tROAS performansını ölçmek için ne kadar beklemeliyim?

Marvin, stratejiye öğrenmesi ve uyum sağlaması için yeterli süre sağlamak üzere, değerlendirmeden önce teklif stratejisine iki hafta veya üç dönüşüm döngüsü verilmesini önerdi. Değerlendirmek için yeterli dönüşüm verisine sahip olduğunuzdan emin olmanız daha uzun sürebilir.

4. Gün: Reklamveren Sorularının Yanıtlanması

Bir hafta süren değere dayalı teklif verme serisi, hem LinkedIn hem de Twitter’da yüksek katılım gösterdi.

Birçok reklamcı, Marvin’in en sık sorulan soruları yanıtlamayı amaçladığı sorularıyla araya girdi.

Farklı değerlere sahip birden fazla dönüşüm işlemi kullanmak için en iyi uygulamalar nelerdir?

 • Farklı değerlere sahip birden fazla dönüşüm işlemi kullanabilirsiniz. Google’ın en iyi uygulaması, işletme hedeflerinizle uyumlu gerçek dönüşüm değerlerini yüklemektir.
 • Dönüşümler sütununda yer alan tüm dönüşüm işlemleri, Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma/hedef ROAS teklifini bilgilendirmek için kullanılır.

Müşteri adayı oluşturmak için çevrimdışı dönüşümlere değer atamak için en iyi uygulama nedir?

Marvin bu soruyu şu alıntıyla yanıtladı:

Amacınız, dönüşümleri işletmeniz için ne kadar değerli olduklarına göre ayırmaksa, lütfen mümkünse bunları iş sonuçlarınıza göre değerlendirin.

tROAS kullanarak kâr veya başka bir KPI için optimizasyon yapabilir miyim?

 • Evet, bu nedenle Google, reklamverenlerin kâr değerleri gibi iş hedefleriyle uyumlu izleme değerlerini kullanmasına olanak tanır.
 • Reklamverenler, işletmeniz için en önemli değerleri optimize etmek için YBD, kar marjları, brüt ticari değer vb. verileri Google Ads’e aktarabilir.

Özet

Ginny Marvin, geçen hafta değere dayalı teklif verme konusunda reklamverenlerle etkileşimde bulunma konusunda harika bir iş çıkardı. Stratejilerin nasıl çalıştığını netleştirmekle kalmadı, aynı zamanda pazarlamacıların hala sahip olduğu birçok yaygın soruyu da yanıtladı.

BENZER YAZILAR

8SVX

8SVX dosyası nedir? 8SVX, Electronic Arts tarafından geliştirilen standart ses dosya biçimidir. IFF dosya biçiminin bir veri alt türü olarak kabul edilir. Dosya, 8 bitlik...

Namus (Andy Jessup)

KİTABIN ADI: NAMUS (ANDY JESSUP)KİTABIN YAZARI: WİNSTON M. ESTESYAYIN EVİ: ALTIN KİTAPLARBASIM YILI: 19671.KİTABIN KONUSUKitap, evde doğmuş bir çocuğun iç dünyasını konu alır.2. KİTABIN...

Samsung, katlanabilir su damlası menteşe kalıbını bu ay dahili olarak paylaşacak

Üretim başlangıcı yaklaşıyor Samsung'un yaklaşmakta olan katlanabilir akıllı telefonlarında uygulamak üzere tasarladığı su damlası menteşenin ilk kalıp versiyonunu dahili olarak paylaşmayı planladığını öğrendik. Kaynaklar, kalıp sürümünün...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...