Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Apple, saldırı altındaki iki sıfır gün yamasını (CVE-2023-41064, CVE-2023-41061)

Apple, saldırı altındaki iki sıfır gün yamasını (CVE-2023-41064, CVE-2023-41061)

- Advertisement -

Apple, NSO Group’un Pegasus casus yazılımını yaymak için kullanılan iki sıfır gün güvenlik açığını (CVE-2023-41064, CVE-2023-41061) yamaladı.

Citizen Lab, “Kötüye kullanım zinciri, kurbanın herhangi bir etkileşimi olmadan iOS’un en son sürümünü (16.6) çalıştıran iPhone’ları tehlikeye atabilecek kapasitedeydi” dedi.

“Söz konusu istismar Geçiş Kiti Saldırganın iMessage hesabından kurbana gönderilen, kötü amaçlı görüntüler içeren ekler.”

Güvenlik açıkları hakkında

CVE-2023-41064, ImageI/O çerçevesindeki uygulamaların çoğu görüntü dosyası formatını okumasına ve yazmasına olanak tanıyan bir arabellek taşması güvenlik açığıdır. Güvenlik açığı, kötü amaçlarla oluşturulmuş bir görüntüyle tetiklenebilir ve rastgele kod yürütülmesine yol açabilir.

CVE-2023-41061, kullanıcıların ödeme kartlarını, kimlikleri, etkinlik biletlerini, seyahat biletlerini vb. depolayabildiği Apple Cüzdanındaki bir doğrulama sorunudur. Güvenlik açığı, kötü niyetli olarak hazırlanmış bir eklentiyle tetiklenebilir ve rastgele kod yürütülmesine yol açabilir.

CVE-2023-41064, Toronto Üniversitesi Munk Okulu’ndaki The Citizen Lab tarafından rapor edilirken CVE-2023-41061, muhtemelen CVE-2023-41064’ün varlığını doğrularken Apple tarafından onların yardımıyla çözüldü.

CVE-2023-41064 için bir düzeltme de en son güvenlik güncelleştirmesine dahil edilmiştir. macOS Ventura (13.5.2) ve CVE-2023-41061 için watchOS 9.6.2.

Yamalar büyük olasılıkla yakında eski iOS, iPadOS ve macOS şubelerine desteklenecektir.

Yüksek riskli kullanıcıları hedef alan bir istismar zinciri

Citizen Lab tarafından BLASTPASS olarak adlandırılan istismar zinciri, Washington DC merkezli uluslararası ofisleri olan bir sivil toplum kuruluşunda çalışan bir kişinin cihazı analiz edildiğinde tespit edildi.

“Bu son bulgu, sivil toplumun son derece karmaşık istismarlar ve paralı casus yazılımlar tarafından hedef alındığını bir kez daha gösteriyor.” “Gelecekte istismar zincirine ilişkin daha ayrıntılı bir tartışma yayınlamayı umuyoruz.”

“Sıradan” kullanıcılara cihazlarını mümkün olan en kısa sürede güncellemeleri tavsiye edilir, ancak Pegasus gibi casus yazılımlarla yüksek hedefli siber saldırı riski altında olan kullanıcıların şunları düşünmesi gerekir.

“Biz buna inanıyoruz ve Apple’ın Güvenlik Mühendisliği ve Mimarisi ekibi de bunu bize doğruladı: Kilitleme Modu bu özel saldırıyı engelliyor,” diye belirtti.

Apple’ın işletim sistemlerinin en son sürümlerini çalıştıran kullanıcılar için bir başka iyi fikir de, güvenlik düzeltme eklerini kullanıma sunuldukça otomatik olarak yükleyen Apple Hızlı Güvenlik Yanıtını etkinleştirmektir.

BENZER YAZILAR

BestBuy Tarafından Sızan ASUS ROG Ally El Konsolu Fiyatı, 16 GB ve 512 GB Varyant için 699,99 ABD Doları

BestBuy, ASUS'un yaklaşmakta olan fiyatını sızdırdı ROG Ally avuçiçi oyun konsolu 699,99 ABD doları olarak fiyatlandırılacak. ASUS ROG Ally Elde Taşınabilir Oyun Konsolu Fiyatlandırması Sızdı:...

Phishing Nedir?

Phishing Nedir? Kimlik avı, gölde balık tutmaya benzer, ancak kimlik avcıları balık yakalamaya çalışmak yerine kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışır. eBay, PayPal veya diğer bankacılık kurumları...

François Philidor Kimdir – François Philidor Hayatı, Eserleri

François Philidor Biyografisi - François Philidor Resimleri - François Philidor Eserleri - François Philidor Hakkında Bilgi   François-André Danican PhilidorFrançois-André Danican Philidor (d. 7 Eylül 1726...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...