Donanım

AMD Yeni Nesil Zen 5 CPU’ların Yeniden İşlenmiş Önbellek Tasarımı, Çekirdek Başına Daha Büyük L2 Önbellek Sunacağı Söylentileri

– Advertisement –

AMD Zen 5 çekirdek mimarisinin, yeni nesil CPU’lar için IPC’yi artırmaya yardımcı olacak tamamen elden geçirilmiş bir önbellek tasarımına sahip olduğu söyleniyor.

AMD’nin Yeni Nesil Zen 5 CPU’larının Çekirdek Başına Daha Fazla L2 Önbellek Alacağı ve Yeniden Çalışılan “Ladder” Paylaşılan Önbellek Alacağı Söylentileri

Hay TV AMD’nin yeni nesil Zen 5 mimarisi ile ilgili en son bilgileri kim paylaştı? AMD, Zen 4 mimarisi ile henüz işini bitirmemiş olsa da şirketin ilk Zen 5 örnekleri zaten laboratuvarlarda erken prototiplerde olacak.

Dahili olarak kod adı verilen AMD Zen 5 çekirdek mimarisi “Nirvana” 2020-2021’den beri üzerinde çalışmalar başladı. İlk Zen 5 ürünlerinin 2024’te çıkması bekleniyor ve son raporlara göre tamamen sıfırdan inşa edilecek.

Tamamen yeni bir tasarım olduğu için dahili CPU, mimari bazı büyük değişiklikler görecek ve bazı olası değişiklikler AdoredTV tarafından detaylandırılmıştır.

AMD Yeni Nesil Zen 5 CPU'ların Yeniden İşlenmiş Önbellek Tasarımı, Çekirdek Başına Daha Büyük L2 Önbellek Sunacağı Söylentileri
AMD’nin Zen 5 CPU çekirdeklerinin yepyeni bir önbellek tasarımına sahip olduğu söyleniyor.

AMD’nin Zen 5 CPU çekirdek mimarisi için söylentilere göre ilk büyük değişiklik, yeni bir “Ladder” paylaşımlı önbelleğin kullanılmasıdır.

Daha önceki Zen mimarilerinde L3 önbelleği, her CCD içindeki iki CCX tarafından paylaşılan iki 16 MB bloğa bölünmüştü. Her CCX, yalnızca 16 MB L3 önbellek havuzlarına erişebilir.

AMD, Zen 3 ile bunu değiştirdi ve çift CCX’i, kalıptaki 8 çekirdeğe bir halka konfigürasyonunda bağlanan, paylaşılan bir 32 MB L3 önbellek havuzuna sahip tek bir CCX’e bıraktı.

AMD aynı tasarımı Zen 4 yongalarında da korudu ancak Zen 5 ile bunun bir kez daha değişerek yeni bir 32 MB L3 “Ladder” önbelleğe dönüşeceği söyleniyor.

Bu yapının, çekirdekler arası gecikmeyi ve iletişim darboğazlarını öncekine kıyasla büyük ölçüde azalttığı söyleniyor. halka ara bağlantı tasarımı Şimdi burada gösterilen şekil, yalnızca yeni L3 önbellek yapısının nasıl çalışacağına dair görsel bir perspektif sağlamak içindir ve L3 önbelleğinin 32 MB’ye sabitlenip artmayacağından emin olamayız.

AMD Yeni Nesil Zen 5 CPU'ların Yeniden İşlenmiş Önbellek Tasarımı, Çekirdek Başına Daha Büyük L2 Önbellek Sunacağı Söylentileri
AMD Yeni Nesil Zen 5 CPU’ların Yeniden İşlenmiş Önbellek Tasarımı, Çekirdek Başına Daha Büyük L2 Önbellek Sunacağı Söylentileri

Destek alacağı söylenen şey L2 önbelleğidir. AdoredTV, her AMD Zen 5 CPU çekirdeği için L2 önbelleğinin bir artış göreceğini söylüyor. Kaynaklarının, AMD’nin laboratuvarlarında çekirdek başına hem 2 MB hem de 3 MB L2 önbelleğe sahip olduğunu gösterdiğini ancak bunların Zen 5 parçaları olabileceğini veya olmayabileceğini belirtiyorlar.

Zen 5 yongaları olması durumunda, bu, mevcut Zen 4 çekirdeklerinde bulunan çekirdek başına 1 MB önbellek üzerinde sırasıyla 2x ve 3x artış olacaktır.

AMD Zen 5 CPU çekirdeklerindeki bu artan önbellek, %4’e kadar IPC kazancı sağlayan çekirdek başına 2 MB L2 önbellek ve %7 IPC kazancı sunan çekirdek başına 3 MB L2 önbellek ile IPC’ye doğrudan fayda sağlayabilir.

Kazançlar, çok iş parçacıklı iş yüklerinde değerlendirilir ve tek iş parçacıklı iş yükleri, %1 veya marjinal IPC faydaları sağlayabilir.

Gecikme, bahsedildiği gibi çekirdek başına daha fazla önbellek eklenmesinden etkilenmeyecektir, ancak bunların tümü, yongalar piyasaya sürüldüğünde test edilmesi ve onaylanması gereken bir şeydir ve bu, bundan bir yıl daha uzaktadır.

2024’te AMD Zen 5, Yepyeni Mikromimariye Sahip V-Cache ve Bilgi İşlem Varyantlarına Sahip

AMD şimdiye kadar onaylanmış yeni Zen 5 mimarisinin 2024’te piyasaya sürüleceğini. Zen 5 CPU’lar üç türde gelecek (Zen 5 / Zen 5 V-Cache / Zen 5C) ve çipin kendisi sıfırdan tamamen yeni bir mikro mimari ile tasarlandı.

Entegre yapay zeka ve makine öğrenimi optimizasyonunun yanı sıra gelişmiş performans ve verimlilik, yeniden oluşturulmuş bir ön uç ve geniş sorun sağlamaya odaklanır. Zen 5 CPU’ların temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Gelişmiş performans ve verimlilik
  • Yeniden şekillendirilmiş ön uç ve geniş sorun
  • Entegre Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi optimizasyonları

AMD’nin Zen 5 CPU çekirdek mimarisi için tasarımın kendisi şimdilik bir muamma. Mimari, masaüstü bilgisayarlar için Ryzen 8000 “Granite Ridge” de dahil olmak üzere birden fazla CPU ailesine güç sağlayacak.

AMD Zen İşlemci / APU Yol Haritası:

Zen Mimarisi zenci 1 Zen+ zenci 2 zenci 3 Zen 3+ Zen 4 zenci 5 Zen 6
Çekirdek Kod Adı Zen Zen+ Valhalla Beyin Warhol telefon Nirvana Morfeus
CCD Kod Adı Yok Yok Aspen Yaylaları Brekenridge TBC Colorado eyaletinde bir şehir Eldora TBA
İşlem Düğümü 14nm 12nm 7nm 7nm 6nm 5nm/4nm 4nm/3nm 3nm/2nm?
Sunucu EPYC Napoli (1. Nesil) Yok EPYC Roma (2. Nesil) EPYC Milano (3. Nesil) Yok EPYC Cenova (4. Nesil)
EPYC Siena (4. Nesil)
EPYC Bergamo (4. Nesil)
EPYC Torino (6. Nesil) EPYC Venedik (7. Nesil)
Üst Düzey Masaüstü Ryzen Threadripper 1000 (Beyaz Cennet) Ryzen Threadripper 2000 (Coflax) Ryzen Threadripper 3000 (Kale Zirvesi) Ryzen Threadripper 5000 (Chagal) Yok Ryzen Threadripper 7000 (Fırtına Zirvesi) TBA TBA
Yaygın Masaüstü CPU’ları Ryzen 1000 (Zirve Sırtı) Ryzen 2000 (Doruk Sırtı) Ryzen 3000 (Mat) Ryzen 5000 (Vermeer) Ryzen 6000 (Warhol / İptal Edildi) Ryzen 7000 (Raphael) Ryzen 8000 (Granit Sırtı) TBA
Genel Masaüstü . Dizüstü Bilgisayar APU’su Ryzen 2000 (Raven Sırtı) Ryzen 3000 (Picasso) Ryzen 4000 (Renoir)
Ryzen 5000 (Lucienne)
Ryzen 5000 (Cezanne)
Ryzen 6000 (Barcelona)
Ryzen 6000 (Rembrandt) Ryzen 7000 (Anka kuşu) Ryzen 8000 (Strix Noktası) TBA
Düşük Güçlü Mobil Yok Yok Ryzen 5000 (Van Gogh)
Ryzen 6000 (Ejderha Arması)
TBA TBA TBA TBA TBA

Şimdiye kadarki en iyi sürüm hangi AMD Zen çekirdek mimarisi oldu (tüm platformlarda)?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu