Skip to main content

Ad Code

WordPress, Wix, Squarespace, Joomla, Duda ve Drupal

Core Web Vitals teknoloji raporu, en popüler altı içerik yönetim sisteminden beşinin Nisan 2024’te yılın başına göre daha kötü performans gösterdiğini gösteriyor. HTTPArchive tarafından toplanan gerçek dünya performans verileri, performans puanlarının neden düşüş eğiliminde olduğuna dair bazı ipuçları sunuyor.

Önemli Web Verileri Teknoloji Raporu

Önemli Web Verileri (CWV) sıralamaları, gerçek dünya ve laboratuvar verilerinin bir karışımıdır. Gerçek dünya verileri Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan (CrUX) gelir ve laboratuvar verileri, HTTP Arşivi genel veri kümesinden alınır (laboratuvar verileri, CrUX raporunda yer alan web sitelerini temel alır).

Veriler, çok çeşitli içerik yönetim sistemleri için mobil ve masaüstü performanslarını herhangi bir kombinasyonda ölçmek ve ayrıca JavaScript, CSS HTML ve görüntü ağırlığı hakkında veri sağlamak üzere dilimlenebilen ve parçalara ayrılabilen Core Web Vitals teknoloji raporunu oluşturmak için kullanılır.

Arama Motoru Dergisi makalelerinde bildirilen veriler, mobil veri ölçümlerine dayanmaktadır. Puanlar, iyi bir Önemli Web Verileri (CWV) puanıyla sonuçlanan web sitesi ziyaretlerinin yüzdesini temsil eden yüzdeler biçimindedir.

CWV için HTTP Arşivi puanlamasının arka planı şöyle:

“Önemli Web Verileri
Bir web sitesinin veya web sitesi grubunun CWV ile ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için farklı yaklaşımlar olabilir. Bu kontrol panelinin kullandığı yaklaşım, PageSpeed ​​Insights’taki CWV değerlendirmesine en yakın şekilde eşleşecek şekilde tasarlanmıştır”

HTTP Arşivi laboratuvar verileriyle ilgili arka plan bilgileri şunlardır:

“HTTP Arşivi web sitelerinin tamamını değil, tek tek web sayfalarını ölçer. Kapasite sınırlamaları nedeniyle HTTP Arşivi, web sitesi başına bir sayfayı test etmekle sınırlıdır. Belirli bir web sitesi için test edilecek en doğal sayfa, ana sayfası veya kaynağın kök sayfasıdır.”

Alıntıların kaynağı, HTTP Arşivi.

En Önemli Web Verileri Performansı

Karşılaştırılan altı CMS arasında en yüksek performanslı içerik yönetim sistemi (CMS), ajanslar ve geliştiriciler tarafından geniş müşteri sitesi portföyleri oluşturmak ve yönetmek için kullanılan kapalı kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformu olan Duda’dır. Web sitesi ziyaretlerinin %71’i iyi bir temel web hayati puanıyla sonuçlandı. Duda’nın puanı, ikinci sırayı alan, başka bir kapalı kaynak web sitesi oluşturma platformu olan Squarespace’in yüzde 13 puan önünde bulunuyor.

Duda ile oluşturulan siteler, diğer CMS’lerden çok daha yüksek CWV performans oranlarına sahiptir. Squarespace, Drupal ve Wix benzer performans puanlarına sahipken Joomla ve WordPress beşinci ve altıncı sırada yer alıyor.

WordPress Daha Hızlıdır Ancak Diğer Faktörler Yavaşlatıyor

WordPress altıncı sırada yer almasına rağmen performansı diğer önde gelen içerik yönetim sistemleri kadar düşmedi, bu da muhtemelen WordPress’teki pek çok performans iyileştirmesini yansıtıyor.
WordPress’in her yeni sürümünde mevcuttur. WordPress 6.5, Nisan 2024’ün başlarında piyasaya sürülen bu sürüm, arka uçta ve ön uçta 100’den fazla performans iyileştirmesi içeriyordu.

WordPress’in performans puanı Nisan 2024’te yılın başına göre biraz daha düşük, ancak yüzde bir puanın altındaydı. Ancak bu yüzdesel düşüş, yüzde 5,41’lik bir düşüş yaşayan en üst sıradaki CMS Duda’dan daha düşük.

Chrome Lighthouse, web sitesi performansını ölçmek için kullanılan otomatik bir araçtır. Bu yılın Ocak ayında WordPress’in Lighthouse puanları %35’ti, bu da ölçülen WordPress sitelerinin %35’inin iyi bir Lighthouse CWV puanına sahip olduğu anlamına geliyor. CWV puanı Şubat ve Mart aylarında düşüş gösterdi ancak Nisan ayında %35’e geriledi; bu belki de WordPress 6.5 sürümündeki birçok performans iyileştirmesini yansıtıyordu.

Ortalama Sayfa Ağırlığı puanları muhtemelen performansın geciktiği noktadır. Sayfa Ağırlığı, ağ üzerinden gönderilen ve sıkıştırılabilen ortalama bayt sayısıdır. WordPress sitelerinin ortalama Sayfa Ağırlığı Ocak ayında 568,48’den başlayıp 11,44 artışla 579,92’ye yükseldi.

Ocak-Nisan 2024 ile karşılaştırıldığında görsellerin ortalama indirme boyutu 49,5 Kilobayt arttı ancak bu, WordPress’in nasıl kullanıldığıyla değil, yayıncıların WordPress’i nasıl kullandığıyla ilgili daha fazla bir şey. Bunlar, bu yıl esasen sabit performans değişikliğine katkıda bulunabilir. Ancak yine de performansta neredeyse hiç değişiklik olmaması, performans oranlarında daha büyük düşüşler yaşayan diğer içerik yönetim sistemlerinde olup bitenlerden daha iyi değildir.

CMS’ye Göre En İyi CWV Performansı

CWV performansı listesi, iyi bir CWV puanına sahip belirli bir CMS’yi kullanan sitelerin yüzdesini temsil eder. İşte yüzde oranlarıyla en iyi performans gösterenlerin listesi:

  1. Duda 71%
  2. Drupal’ın %54’ü
  3. Wix’in %52’si
  4. Joomla’da %43
  5. WordPress’te %38

CMS’ye Göre Performans Düşüşleri

CMS’nin performans düşüşünü karşılaştırdığımızda, altı içerik yönetim sisteminden dördünün performansta nispeten yüksek düşüşler yaşadığını gösteren tuhaf bir eğilim görülüyor. Aşağıda, eksi işaretiyle gösterilen yüzde puanlarına göre performans düşüşlerinin karşılaştırması yer almaktadır.

Performans Değişikliğine Göre Listele

  • Wix-7.11
  • Duda -5.41
  • Joomla-2.84
  • Drupal -2,58
  • WordPress -0.71

Yukarıda görüldüğü gibi performansta en düşük düşüşü WordPress yaşadı. Performansta en büyük düşüşler Wix ve Duda’da görülürken +3,92 pozitif puanla Squarespace performansı artan tek CMS oldu.

Önemli Web Verileri Puanları – Çıkarımlar

Duda, bu karşılaştırmada tüm içerik yönetim sistemlerini geride bırakarak Core Web Vitals performans şampiyonu olduğu açıkça görülüyor. Squarespace, Wix ve Drupal sıkı bir paket içinde hemen arkalarındadır. Bu karşılaştırmadaki altı platformdan yalnızca Squarespace bu yıl puanlarını yükseltmeyi başardı.

Bu karşılaştırmadaki diğer platformların tümü, Nisan ayında yılın başına göre daha düşük puanlar aldı; bunun nedeni, özellikle görsellerdeki sayfa ağırlığındaki artış olabilir, ancak bu anormalliği açıklayan başka bir şey de olabilir.

WordPress performans ekibi, WordPress çekirdeğinde dikkate değer iyileştirmeler elde etmeye devam ediyor ve yüzde birden daha az olan hafif performans düşüşü, yayıncıların platformu kullanma biçiminden kaynaklanıyor olabilir.

Bu karşılaştırmadaki tüm platformların kazanan olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü hepsi genel olarak istikrarlı gelişmeler gösteriyor.

Keşfedin HTTP Arşivi Temel Web Verileri raporu burada.

Yorum Gönder

0 Yorumlar