Skip to main content

Ad Code

NVIDIA GeForce RTX 4090 Üzerindeki Tam Bağlı 16-Pin Konektörün Erimesi de Bitiyor

– Advertisement –

Birkaç gün önce, NVIDIA GeForce RTX 4090 grafik kartlarındaki 16-Pin ’12VHPWR” konektörlerinde meydana gelen erime sorunlarının çoğunun kötü veya yanlış bağlantıdan kaynaklandığını açıkladı. Şimdi, 16 pinli ’12VHPWR’ kablosunu gösteren yeni bir durum ortaya çıktı. Düzgün bağlanmasına rağmen eriyor.

NVIDIA GeForce RTX 4090 16-Pin ’12VHPWR’ Konektörü Doğru Bağlantıya Rağmen Eriyor, 4090 Founders Edition’ın İlk Vakası Ayrıca Bildirildi

NVIDIA alt dizininde, özel ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO’sunun 16 pinli konektörü nasıl erittiğini yayınladı. Kullanıcı, kartının sorunsuz çalıştığını ve önceki kartı olan bir RTX 3080’e göre performansta büyük bir sıçrama olduğunu bildirdi ancak Cyberpunk 2077 oynarken bilgisayarının yanıp sönmeye başladığı ve bildirildiğine göre bir yanık kokusu fark etti ve bunun üzerine hemen gücü kesti. PSU. Kabloları kontrol ederken, karttaki 16 pinli konektörün eridiği doğrulandı.

Kullanıcı aşırı bükülme olmadığını ve kablonun düzgün takıldığını belirtiyor. Konektörün sıkıca takıldığını doğrulayan bir tıklama sesi bile duydu. GeForce RTX 4090 grafik kartına ve adaptöre de zarar verildi, bu nedenle kullanıcının uygun bir çözüm çıkana kadar RTX 3080’e geri dönmekten başka seçeneği kalmadı.

Ama hepsi bu değil. Şimdiye kadar, yalnızca özel NVIDIA GeForce RTX 4090 konektörlerinin eridiğini gördük, ancak bir Founders Edition varyantının ilk örneği ve 16 pinli ’12VHPWR’ konektör erimesi Tayvan’da bildirildi.

Sorunu bildiren kullanıcının, kartı büyük grafik kartını desteklemek için yeterli alana sahip bir Corsair 7000X RGB kasası içinde bir EVGA 1000W G5 Modüler PSU’da çalıştırdığını bildiriyor. PC sahibi ayrıca League of Legends oynarken bir yanık kokusu fark etti ve bunun üzerine sistemi kapattı ve eriyen kabloları kontrol etti. Bir kez daha, hem konektör hem de adaptör etkilendi.

Şu andan itibaren, sorunun kullanılan adaptör türüyle (150V veya 300V) ilgili olmadığını, bağlantıyla da (tamamen takılı veya kısmen takılı) ilgili olmadığını ve ayrıca ilgili olmadığını görebiliyoruz. ATX 3.0 PSU’lar olarak eski ATX 2.0 PSU’ları kullanmak da aynı sorunlara tanık oldu. Yani bu üçünden hiçbiri değilse, tasarım hatası gibi çok daha kötü bir şey olabilir.

Kasalar, sevk edilen toplam NVIDIA GeForce RTX 4090 grafik kartı sayısından çok daha küçük olsa da (100.000 sevkıyata karşılık <100 kasa = %0,001), hala ciddidir ve birçok insan sorunlarını henüz bildirmemiş olabilir. Bulgularımıza dayanarak:

  • 1 – Tamamen takılı konektör eriyebilir
  • 2 – Kısmen takılan konektör eriyebilir
  • 2 – ATX 3.0 PSU ayrıca konektörü eritebilir
  • 3 – Yalnızca 12VHPWR adaptörüyle ilgili bir sorun değil (16-pin – 4 x 8-pin)
  • 4 – Kablo bir süre sonra kendiliğinden gevşeyebilir (bükülmeler ve direnç nedeniyle)
  • 5 – 6 Aralık için PCI-SIG planlı revizyonu
  • 6 – NVIDIA fiş revizyonu üzerinde çalışıyor (şimdilik söylenti)

NVIDIA henüz yanıt vermedi veya bulgularını paylaşmadı ancak şirketin yeni bir adaptör revizyonu yayınlamak için PCI-SIG ile çalıştığını biliyoruz ve duyduklarımıza göre 12VHPWR fişinin yeni bir revizyonu bile yolda . Önümüzdeki hafta bu konuda bir güncelleme daha yapacağız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar