Skip to main content

Ad Code

iPhone 14, Tatil Sezonu Boyunca Kıt Arzda Kalacak, Apple’ın 2022 Satış Tahminini Olumsuz Etkileyecek

Tatil sezonu, Apple gibi şirketlerin iPhone da dahil olmak üzere çok sayıda ürün satması için ideal bir zamandır. Ne yazık ki, şirketin belirttiği gibi bir basın açıklaması aracılığıyla Yaklaşan durumla ilgili olarak analistler, Apple’ın tedarik zincirindeki vahşi hakimiyetine rağmen, en son modellerin arz sıkıntısı çekmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Bu, müşterilerin parlak yeni iPhone 14’lerinin kapılarına kadar daha uzun bekleme süreleri yaşayacağına da işaret edebilir.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in Artan Teslim Süreleri Arz Açıklarının Kalıcı Olduğunu Gösteriyor

Daha önce, Foxconn’un Çin’deki Zhengzhou iPhone montajının, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max gönderilerini doğal olarak etkileyen COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle kilitlenmelerle karşı karşıya olduğunu belirten raporlar vardı. AppleInsider tarafından tespit edilen bir yatırımcı notuna göre, JP Morgan analistleri, fabrikaya getirilen operasyonel kısıtlamalar nedeniyle etkilenen sevkiyatları belirlemenin zor olsa da, arz sıkıntısı olup olmadığını anlamanın başka yolları olduğunu belirtti.

Müşterilerin iPhone 14 Pro veya iPhone 14 Pro Max’lerini almak için ne kadar uzun süre beklemeleri gerekiyorsa, tedarik süresi o kadar yüksek olur ve bu da arz ve talep arasında bir eşitsizlik olduğunu gösterir.

Ne yazık ki, Apple bu montaj engellerinin üstesinden gelemedi ve muhtemelen daha önce amaçladığından daha az iPhone 14 modeli gönderecek. Cupertino firmasının başlangıçta 2022’nin sonuna kadar 90 milyon sevkiyat yapmayı planladığı yerde, bu tahmin şu şekilde değişti: 87 milyon adet, 3 milyon adetlik bir düşüşe işaret ediyor.

Bu 3 milyon iPhone’un ortalama satış fiyatının (ASP) 800 dolar olduğunu varsayarsak, Apple 240 milyon dolar veya yaklaşık çeyrek milyar dolar gelir kaybeder. Bununla birlikte, JP Morgan, Apple’ın yıl için sevkiyat tahminine ilişkin değişken bir istatistiğe sahip ve şirketin bu dönem için 82 milyondan 74 milyona düşeceğine inanıyor. Apple şu anda üretiminin bir kısmını Vietnam ve Hindistan’a kaydırarak tedarik zincirini çeşitlendirmek için çalışıyor.

Mevcut üretimle bile, her iki ülke de Foxconn’un Çin’deki montaj fabrikasına göre hala yetersiz durumda, bu nedenle Apple’ın bölgedeki bağımlılığını tamamen kesmesi birkaç yıl alacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar