Skip to main content

Ad Code

Elon Musk’ın Twitter’ı Devralması: Olayların Zaman Çizelgesi

– Advertisement –

Elon Musk, sosyal medya şirketini 44 milyar dolara satın aldıktan sonra 27 Ekim 2022’de Twitter’ın sahibi ve CEO’su oldu.

Aşağıda, Musk’ın Twitter’ı satın almasına yol açan olayların ve onun liderliğinde uygulanan değişikliklerin bir zaman çizelgesi yer almaktadır.

25 Mart 2022

Musk, takipçilerine şirketin ifade özgürlüğü ilkesine uyup uymadığına inanıp inanmadıkları konusunda anket yaparak Twitter’ı açıkça eleştirmeye başlar.

4 Nisan 2022

Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarı olduğunu ve şirkette %9 hisseye sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Twitter’ın yönetim kuruluna katılmak için davet edildi.

Musk tweet attı:

10 Nisan 2022

Eski Twitter CEO’su Parag Agrawal, Musk’ın Twitter’ın yönetim kuruluna katılma davetini reddettiğini duyurdu.

14 Nisan 2022

Musk, Twitter’ı 43 milyar dolara veya hisse başına 54.20 dolara satın almak ve şirketi özel olarak almak için bir teklifte bulunur.

Musk tweet attı:

25 Nisan 2022

Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik ve Borsa Komisyonu, Twitter yönetim kurulunun Musk’ın satın alma teklifini alenen ve oybirliğiyle kabul ettiğini açıkladı.

Musk tweet attı:

13 Mayıs 2022

Musk, Twitter’ın günlük aktif kullanıcılarının %5’inin spam hesaplar olduğu yönündeki raporların ardından satın alma anlaşmasını askıya aldı.

Musk tweet attı:

6 Haziran 2022

Musk’ın Twitter’a gönderdiği mektup avukatından Musk, anlaşmasını feshetmekle tehdit ediyor. Musk, Twitter’ın spam hesaplarının sayısına ilişkin veri taleplerine uymayı reddettiğini iddia ediyor.

8 Haziran 2022

Twitter yönetim kurulu, Musk’ın taleplerine uyuyor ve ona tweet’lerden oluşan bir “ateş hortumu” veri akışı sağlamayı kabul ediyor.

Bu ilk tarafından bildirildi Washington post.

8 Temmuz 2022

Musk, Twitter satın alımını sona erdirme niyetini açıkladı. Dosyalama SEC ile Twitter, bot hesaplarındaki veri taleplerine uymayı hâlâ reddediyor.

Twitter’ın başkanı Bret Taylor, kurulun anlaşmayı uygulamak için yasal işlem başlatmayı planladığını söyledi.

12 Temmuz 2022

Twitter resmen davayı başlattı, satın alma işleminden vazgeçmesine yanıt olarak Musk’a karşı.

Musk tweet attı:

6 Ağustos 2022

Musk, eski Twitter CEO’su Parag Agrawal’ı spam hesaplar hakkında halka açık bir tartışmaya davet ediyor ve takipçilerine, Twitter’ın günlük aktif kullanıcılarının %5’inden azının sahte olduğuna inanıp inanmadıkları konusunda anket yapıyor.

4 Ekim 2022

Musk, Twitter’ın davasını geri çekmesi koşuluyla, başlangıçta üzerinde anlaşmaya varılan 44 milyar $’lık (hisse başına 54.20 $) fiyatla satın almayla ilerlemek için bir teklif sunuyor.

Bir tweet’te Musk, Twitter’ı satın almanın “X” adlı bir “her şey” uygulaması oluşturmak için daha büyük bir hedefin parçası olduğunu söyledi:

20 Ekim 2022

The Washington Post’ta Musk, yatırımcılara Twitter çalışanlarının yaklaşık %75’ini işten çıkarmayı planladığını söylüyor.

26 Ekim 2022

Musk, Twitter genel merkezine bir mutfak lavabosu taşırken çekilmiş bir videosunu tweet’ler ve Twitter biyografisini “Şef Twit” olarak değiştirerek, satın alma işleminin tamamlanmak üzere olduğunun sinyalini verir.

Musk ziyareti sırasında Twitter çalışanlarına önceden bildirilen ölçekte olmasa da işten çıkarmaların olacağını söyler.

27 Ekim 2022

Musk ve Twitter anlaşmayı tamamlayarak Musk’ı yeni sahibi yapar. Agrawal, mali işler müdürü (CFO) Ned Segal, Gadde ve baş hukuk müşaviri Sean Edgett.

O akşam Musk tweet attı:

30 Ekim 2022

Musk, tweet atarak Twitter’ın doğrulama sistemini yenileme planlarını açıklıyor:

Musk’ın doğrulanmış olarak kalmak için kullanıcılardan ücret talep etmeyi düşündüğü ortaya çıkmaya başlar.

Ayrı bir bildiri Musk, Twitter Blue aracılığıyla doğrulama onay işaretleri sunmayı ve fiyatı ayda 19,99 dolara çıkarmayı planladığını söylüyor.

1 Kasım 2022

Musk, Twitter’da Stephen King ile yaptığı bir alışverişte, doğrulama için ayda 8 ABD doları gibi indirimli bir fiyatla da olsa ücret almayı planladığını doğruladı.

Bir takip tweet’inde Musk şunları ekliyor:

“Bu uygulanmadan önce gerekçesini daha uzun bir şekilde açıklayacağım. Robotları ve trolleri yenmenin tek yolu bu.”

Musk bildirildiğine göre Twitter personeline, yeni doğrulama sistemini bir hafta içinde başlatma hedefine ulaşmak için 12 saatlik vardiyalarda çalışmasını emreder.

4 Kasım 2022

Twitter’da Musk, işten çıkarmaların şirket gelirindeki büyük düşüşten kaynaklandığını söylüyor:

İşten çıkarmalarla ilgili olarak Musk, başka seçeneği olmadığını iddia ediyor:

9 Kasım 2022

twitter tüm kullanıcıların Twitter Blue satın alarak mavi bir onay işareti aldığı yeni bir doğrulama sistemi açıkladı.

10 Kasım 2022

Musk, şirketin sahipliğini aldığından beri Twitter çalışanlarına yaptığı ilk konuşmada, vahim bir son durum hakkında uyarıda bulunuyor.

Musk bildirildiğine göre iflasın mümkün olduğundan bahsederek Twitter’ın hayatta kalacak nakit akışına sahip olmadığına inanıyor.

11 Kasım 2022

Musk, markaların ve tanınmış kişilerin kimliğine bürünerek doğrulama onay işaretini kötüye kullanan hesaplar nedeniyle Twitter Blue aboneliklerini duraklatır.

Musk tweetleri:

Ayrıca, daha fazla üst düzey yönetici çekildiTwitter’daki konumlarından.

14 Kasım 2022

Musk, Twitter’ın sitenin çalışması için gerekli olmadığını iddia ettiği “bloatware” mikro hizmetlerini kapattığını duyurdu:

Uzmanlar, mikro hizmetlerin kapatılması nedeniyle olası bir Twitter kesintisi konusunda uyarıyor ve kişisel verilerin yedeklenmesini tavsiye ediyor.

15 Kasım 2022

Musk özel bir Slack kanalında kendisi hakkında olumsuz görüş bildiren çalışanlar.

Twitter’ın eski Baş Yazılım Mühendisi Yao Yue tweet’ler:

Twitter ve Musk arasındaki hukuk savaşı yargıç olarak sona erdi.

Musk, 29 Kasım’da yeni bir “Blue Verified” programının başlatılacağını duyurdu:

Yorum Gönder

0 Yorumlar