Skip to main content

Ad Code

Apple nihayet îPhone’lara aylık güvenlik güncellemeleri getirebilir

Apple nihayet îPhone'lara aylık güvenlik güncellemeleri getirebilir
Apple nihayet îPhone’lara aylık güvenlik güncellemeleri getirebilir

Apple nihayet îPhone’lara aylık güvenlik güncellemeleri getirebilir

Apple, yeni Hızlı Güvenlik Yanıtları özelliğini iOS 16.2 ve iPadOS 16.2 beta test cihazlarına sunmaya başladı. iPhone, iPad ve Mac’teki güvenlik düzeltmelerinin dağıtımını hızlandırmak için tasarlanan mekanizma, WWDC’de duyurulmuştu ve Ekim ayında test edilmeye başlandı ve kullanıma hazır görünüyor – ancak ilk olarak ne zaman uygulanacağını henüz bilmiyoruz. macOS testçilerinin kullanımına sunulacak.

Appleosophy Twitter hesabının bildirdiği gibi, bu ilk Hızlı Güvenlik Yanıtı herhangi bir gerçek güvenlik içeriği içermiyor. Apple’ın deyimiyle “yalnızca test amaçlıdır”.

Ancak bu şortun gelecekteki güncellemeleri oldukça önemli olabilir. Şu anda, Apple’ın güvenlik açıkları için yamaları yerleştirmesinin tek yolu iOS, iPadOS veya iOS 16.1 veya macoS 13.0.1 gibi macOS güncellemeleridir. Yeni mekanizma, şirketin tüm işletim sistemini güncellemeye gerek kalmadan yamaları ayırmasına ve bunları daha hızlı ve daha çevik bir şekilde dağıtmasına olanak tanır. 

Cihazınızın çalışmakta olduğu İOS sürümü için bir Hızlı Güvenlik Yanıtı varsa, onu alacaktır (Rapid Güvenlik Yanıtlarının etkin olduğu varsayılarak). Güvenlik düzeltmelerini almak için yalnızca cihazınızı hızlı bir şekilde kurup yeniden başlatmanız (veya düzeltme tarayıcıyla ilgiliyse Safari’den çıkmanız) gerekir.

Güvenlik yamaları dağıtma söz konusu olduğunda Apple, Google’ın Android platformuna göre zaten bir avantaja sahip çünkü kullanıcıları güncellemeleri yükleme konusunda daha gayretli. (Ayrıca daha sık güncelleme yapmaktan rahatsız oluyorlar.)

Ancak Google, 2015’ten beri aylık güvenlik güncellemeleri sunarken, Apple çok daha seyrek geliyor. Bu yeni özellik, şirketin Raw’lara ve güvenlik açıklarına tepkisini daha da hızlandırır ve umarım herhangi bir zarara yol açmadan hataların durdurulmasını sağlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar