Skip to main content

Ad Code

Apple, App Store Veri Toplamalarından Mali Olarak Yararlanırken Kullanıcı Gizliliğini İhlal Ediyor ve Dava Açıyor

Bir dava, Kasım ayında yayınlanan araştırmaya göre, Apple’ın yalnızca App Store aracılığıyla kullanıcının izni olmadan verileri izlemek, kaydetmek ve toplamakla kalmayıp, aynı zamanda bundan para da kazandığını iddia ediyor. Bu veriler, davacının davanın toplu davaya dönüşmesini umduğu tarama geçmişi ve etkinliğini içerir.

Apple’ın Bir Kullanıcının App Store’da Nelere Göz Attığına İlişkin Bazı Bilgilere Sahip Olduğu İddia Ediliyor

Davacının adı Elliot Libman’dı ve AppleInsider, 5:2022cv07069 numaralı davanın ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde açıldığını bildirdi. Ne yazık ki, Libman’ın avukatları davayı kazanmanın zor olacağına inanarak müvekkilleriyle aynı heyecanı paylaşmıyorlar, detaylarına gelince, bunlar aşağıda verilmiştir.

“Apple’ın uygulamaları tüketicilerin gizliliğini ihlal ediyor; kasıtlı olarak tüketicileri aldatmak; Apple’a ve çalışanlarına, bireylerin yaşamları, ilgi alanları ve uygulama kullanımı hakkında samimi ayrıntıları öğrenme gücü vermek; ve Apple’ı bireylerin mahremiyetini, güvenliğini veya özgürlüğünü baltalamak isteyen herhangi bir hükümet, özel veya suç aktörü tarafından “tek noktadan alışveriş” için potansiyel bir hedef haline getirmek. Apple, yaygın ve yasa dışı veri izleme ve toplama işi sayesinde, kullanıcının Apple’ın bu tür etkinlikleri gizli tutma konusundaki aldatıcı teklifini kabul edip etmemesine bakılmaksızın, kullanıcının uygulama kullanımının en mahrem ve potansiyel olarak utanç verici yönlerini bile biliyor.”

Raporda ayrıca Libman’ın bahsettiği verilerin Apple’ın sunucularında toplandığı belirtiliyor. Örneğin, Netflix ayrıca, sunucularda kullanıcı verilerinin toplandığı ve bu belirli hesapla bağlantılı olduğu bir uygulamayı takip eder ve bu, avukatların veya davacıların sunucu tarafı veri toplama anlayışı konusunda kafasının karışabileceğini düşündürür.

Dava ayrıca Apple’ın kullanıcıların kişisel verilerinden finansal olarak yararlandığından bahseder, ancak rapor davaya dahil edilen çalışmanın veri satışından ve hack yoluyla ihlal edilen bilgilerden bahsettiğinden bahseder.

Hatırlatmak gerekirse Apple, kullanıcı verilerini toplamadığını ve reklam platformundaki verileri nasıl kullandığı konusunda şeffaf olduğunu ve bunun tek başına davanın tabutunun son çivisi olabileceğini belirtiyor.

App Store ve iPhone kullanıcıları, Apple’ın bunları kullanmaya başlamadan önce belirlediği hüküm ve koşulları her zaman kabul eder, bu nedenle bu uygulamaların bir ihlal olduğunu iddia etmek çok uzak görünüyor. Bir davanın fiilen mahkemeye taşınabilmesi için müşterilerin sözleşmede belirtilmeyen uygulamalara girişerek bir şirket tarafından yanlış yönlendirilmesi gerekir.

Şu ana kadar dava için bir duruşma tarihi yok ve ne yazık ki bu konuda da bir güncellememiz yok.

Yorum Gönder

0 Yorumlar