Skip to main content

Ad Code

Apple, ABD’de Üretilen Çipleri Açıklanmayan Bir Fabrika Aracılığıyla Tedarik Etmeye Başlayacak

Apple şu anda Tayvan’da üretilen tüm yongalarını satın alıyor, ancak bu tür planlar hiçbir zaman değişmez ve çeşitli nedenlerle çeşitlendirme fırsatı her zaman vardır. Bir rapor, teknoloji devinin bu çipleri önümüzdeki yıl ABD’deki bir tesisten almaya başlayacağına inanıyor.

İsimsiz Çip Üretim Tesisinin Arizona’da Bulunması Bekleniyor, Apple Gerekirse Gelecekte Tedarikini Avrupa’ya Uzatabilir

Güncelleme Bloomberg’den geliyor ve Apple CEO’su Tim Cook, 2024’te çeşitli ürünler için ABD’den çip tedarik etmeye başlama planlarını doğruladı. Fabrikanın Arizona eyaletinde olması bekleniyor, ancak doğrulanıp onaylanmadığı TSMC veya başka bir firmaya ait olacaktır.

TSMC’nin A serisi ve M serisi SoC’leri geliştirmek için kullanılan çiplerin tek tedarikçisi olduğu göz önüne alındığında, Tayvanlı devin buradaki operasyonlarını genişleteceğini varsayabiliriz.

Yine Tim Cook, sitenin TSMC’ye ait olup olmadığını aşağıda doğrulamadı ve bu, yavaş yavaş olgunlaşan diğer olayların siyasi doğasından kaynaklanıyor olabilir.

“Arizona’daki bir fabrikayı satın alma kararını çoktan verdik ve Arizona’daki bu fabrika 24’te faaliyete geçiyor, yani bu konuda önümüzde yaklaşık iki yıl var, belki biraz daha az.”

Planlar, Apple’ın Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, Perakende ve İnsanlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Deirdre O’Brien ve son olarak Tim Cook’un da dahil olduğu Almanya’da düzenlenen bir şirket içi toplantıyla açıklandı.

Apple’ın çip satın alma söz konusu olduğunda Avrupa’yı çeşitlendirme olasılığı da var, ancak bu sevkiyatların Apple’a ulaşması çok daha az zaman alacağından, ABD’den çip tedarik etmek daha kolay bir iş olacaktır.

Kağıt üzerinde, TSMC’nin Arizona’daki ilk tesisi, şirketin iPhone’lar da dahil olmak üzere çeşitli ürünler için 2023’te 3nm sürecine döndüğü bildirildiğinden Apple için gereksiz olacak 5nm yongaları seri üretmeye başlayacak. TSMC’nin daha geniş bir yatırıma başlaması ve sonunda tesisini yeni nesil gofretlerin seri üretimine yükseltmesi mümkündür.

Haber kaynağı: Bloomberg

Yorum Gönder

0 Yorumlar