Skip to main content

Ad Code

AB, Apple Gibi Şirketleri Tüm Cihazlarında USB-C Kullanmaya Zorlayacak Yasaya ‘Nihai Onay’ Verdi

Apple dahil tüm şirketlerin USB-C standardını geniş bir cihaz yelpazesinde benimsemesini gerektiren yasa, Avrupa Birliği’nden nihai onay aldı. Kısacası, 2024’ün sonunda, teknoloji devlerinin tescilli konektörlerden ve bağlantı noktalarından kurtulması ve birden fazla aksesuarla kullanılabilecek her yerde bulunan bir girişi benimsemesi zorunlu hale gelecek.

Apple, en son düşük maliyetli tableti iPad 10 da dahil olmak üzere bir dizi cihaz için Lightning’den USB-C’ye yönelmiş olsa da, en büyük gelir kaynağı olan iPhone, Lightning arayüzüyle birlikte gönderilmeye devam ediyor, bu nedenle AB muhtemelen Firmanın telefon işi bu mevzuatla çıktığında.

Yeni kuralların cep telefonları, tabletler, e-okuyucular, dijital kameralar, video oyun konsolları, kulaklıklar, kulak içi kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, kablosuz fareler, klavyeler ve taşınabilir navigasyon sistemlerine uygulanacağını belirtiyor.

Apple bu kategorilerde birden fazla ürün sattığından, muhtemelen bu kurallara uyacak veya bir pazardan çıkma riskiyle karşı karşıya kalarak, potansiyel olarak yıllık gelirinde milyarlar kaybedecektir.

“Konsey bugün ortak şarj direktifine son onayını verdi. Bu, 2024’te cep telefonları, tabletler ve kulaklıklar gibi tüm elektronik cihazlar için bir USB-C bağlantı noktasının zorunlu hale geleceği anlamına geliyor. Her yeni cep telefonu veya benzeri bir cihaz satın aldığınızda artık farklı bir şarj cihazı almanıza gerek kalmayacak: hepsi aynı şarj cihazı kullanılarak şarj edilebilir.”

AB, USB-C’yi benimsemenin çevreye de fayda sağlayacağına ve tüketicilerin aşağı yukarı aynı görevi yerine getirmek için birden fazla kablo ve aksesuar taşımak zorunda kalmasını engelleyeceğine inanıyor. USB-C’nin ‘ortak bağlantı noktası’ olarak lanse edilmesiyle, bu arayüzün geniş çapta benimsenmesi elektronik israfı da azaltacaktır.

“Ortak bir şarj cihazına sahip olmak, şarj arayüzlerini ve hızlı şarj teknolojisini uyumlu hale getirerek tüketici rahatlığını artıracak ve elektronik israfı önemli ölçüde azaltacaktır.”

Apple’ın dördüncü çeyrekte iPhone 15 serisini piyasaya sürdüğünde 2023’te USB-C’ye geçeceği söyleniyor, ancak iPhone SE ve AirPods ailesi gibi diğer ürünler bir Lightning bağlantı noktasına sahip olmaya devam ediyor. Ne yazık ki, şirket için durum birkaç yıl içinde böyle olmayabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar