Skip to main content

Ad Code

Apple’ın Şirket İçi 5G Modemi 2025’e Kadar Hazır Olmayacak ve Qualcomm’un Tek Tedarikçi Olmanın Avantajlarından Yararlanmasını Sağlayacak

Qualcomm’un daha önce olduğu bildirildi Apple’ın özel 5G modem tedarikçisi 2023’te piyasaya sürülen iPhone 15 serisi için en son rapora göre San Diego çip üreticisi, birkaç yıl sonra piyasaya sürülmesi beklenen bir şirket içi modemle muhtemelen iPhone 16’nın tüm 5G modem gönderilerini karşılayacak. TSMC ve Qualcomm söz konusu olduğunda, Apple’ın şartlarını kabul etmekten başka seçeneği kalmayacak.

Analiste Göre Apple’ın Dahili 5G Modemi 2025’e Kadar Hazır Olmayacak, iPhone 16 2024’te Habersiz Qualcomm Chips Kullanacak

Qualcomm’un bugüne kadarki en yeni ve en büyük 5G modemi, Qualcomm X70 ve muhtemelen yaklaşan amiral gemilerinde bulunacak. Haitong International Securities analisti Jeff Pu’ya göre, şirketin yakın gelecekte halefi Snapdragon X75’i Apple da dahil olmak üzere bir müşteri listesi için hazırladığı bildiriliyor.

Snapdragon X70 gibi, Snapdragon X75’in de TSMC’nin 4nm mimarisinde seri üretileceğini, yani güç açısından son derece verimli olacağını, maksimum verim sunacağını ve tüm iPhone 16 modellerinde bulunduğunda muhtemelen daha az yer kaplayacağını belirtiyor.

Ne yazık ki, TSMC’nin 4nm mimarisinde yapıldığı bildirildiğinden, üretilmesi maliyetli olacak, yani Apple’ın bu artışları müşterilere iletmesi veya şirketin kar marjlarını azaltacak bileşen maliyetlerini karşılaması gerekecek.

Apple’ın yıllardır kendi 5G modemini geliştirdiği söyleniyor. Bu hamle, Apple’ın Qualcomm’a olan bağımlılığını azaltırken, teknoloji devine bileşen üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak temel bant yongasını daha derin bir yazılım düzeyinde entegre etmesine olanak tanıyarak pil tasarrufu ve maksimum performans gibi ek optimizasyonlara olanak tanıyacak.

Ne yazık ki, bu çipi geliştirmek, bir A serisi veya M serisi SoC’yi seri üretmekle aynı şey değil, bu yüzden Apple’ın birkaç yıl daha Qualcomm’un uzmanlığına güvenmek zorunda kalması gerekiyor. Pu, Apple’ın 5G modeminin 2025’e kadar hazır olmayacağını ve çıkış yaptığında bile şirketin Qualcomm ile olan iş ilişkisini tamamen sonlandıracak gibi olmadığını savunuyor.

Apple’ın bu bileşeni büyük miktarlarda üretmede tamamen kendi kendine yeterli hale gelmesi için şirket içi çözümün piyasaya sürülmesinden sonra birkaç yıl daha geçmesi gerekiyor, bu nedenle o zamana kadar Qualcomm bu ortaklığa yatırım yapmaya devam edecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar