Skip to main content

Ad Code

Apple Çalışanlarının, Şirketin Haftada Üç Gün ‘Ofise Dönüş’ Çalışma Programından Memnun Olmadığı Bildirildi

Apple Çalışanlarının, Şirketin Haftada Üç Gün ‘Ofise Dönüş’ Çalışma Programından Memnun Olmadığı Bildirildi
Apple Çalışanlarının, Şirketin Haftada Üç Gün ‘Ofise Dönüş’ Çalışma Programından Memnun Olmadığı Bildirildi

COVID-19, Apple gibi teknoloji devlerini çalışanlar için ‘evden esnek bir çalışma’ programı başlatmaya zorladığında, şirketin orijinal ‘günlük’ saha operasyonlarına geri dönmesi sadece bir zaman meselesiydi.

Sorun şu ki, çalışanlar işlerini evde tamamlama fikrine muhtemelen fazla alışmışlar ve bildirildiğine göre Apple’ın hibrit bir çalışma ortamı getirme kararından memnun değiller. Kısacası, çalışanların gelecek aydan itibaren haftada üç gün ofise rapor vermeleri gerekiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu çalışanlar meseleleri kendi ellerine almaya karar verdiler.

Apple Çalışanları ‘Konumda Esnek Çalışma’yı Savunuyor ve Grup Tarafından ‘Apple Birlikte’ Adlı Bir Dilekçe Açıldı

Yeni çalışma programı, çalışanların Salı, Perşembe ve kişinin hangi takımdan geldiğine bağlı olarak başka bir günü içeren haftada üç gün ofise dönmesini gerektiriyor. Financial Times, birkaç işçinin bu plandan memnun olmadığını ve Apple’ı çalışanların ‘konum esnek işlerine’ devam etmelerine izin vermeye zorlamak için bir dilekçeyle imza topladıkları ‘Apple Together’ adlı bir grup kurduklarını bildiriyor. üzenlemelerinin dışında çalışırken “daha mutlu ve daha üretken” olmasının “birçok zorlayıcı nedenine” saygı göstermediğini söylüyor.

Grup, Apple’ın çalışanlarının çalışma düzenlemelerine karar vermeleri için “acil yöneticileri” ile çalışmasına izin vermesini ve “üst düzey onaylara” ve “karmaşık prosedürlere” tabi tutulmamalarını veya özel bilgi vermek zorunda kalmamalarını talep ediyor.

Görünüşe göre dilekçe, Apple’ın esnek çalışmayı yasaklamaması, aksine teşvik etmesi, çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini ve farklı düşünmelerine izin vermesini belirtiyor. Apple’ın işinin doğası göz önüne alındığında, şirket ürün geliştirme konusunda muazzam bir gizliliğe lazer odaklı olduğundan, sürekli evden çalışmak planlarına bir engel olarak görülecektir. Esnek bir çalışma programı isteyen çalışanlar, ekipler arasındaki koordinasyon tesis dışında daha zor olduğu için daha fazla başlatma gecikmesine neden olabilir.

Apple’ın ofis içi çalışma takviminin 5 Eylül’den itibaren başlaması bekleniyor, ancak Cupertino merkezli firmanın çalışanların yeni gereksinimlere uymaması durumunda ne gibi önlemler alacağı belirsiz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar