Skip to main content

Ad Code

ABD Düzenlemeleri ve NVIDIA ile Rekabet Nedeniyle Çin’in Biren GPU’ları TSMC’de Yapılamıyor

– Advertisement –

Çin’in En Güçlü GPU’su Biren BR100, ABD Kuralları ve NVIDIA Rekabeti Nedeniyle TSMC’de Üretilmeyecek

ABD kısa süre önce NVIDIA ve AMD dahil olmak üzere tüm üst düzey yonga üreticilerinin yongalarını Çin’e satmalarını askıya aldı. AI ve veri merkezi için NVIDIA ve AMD GPU’larına erişimin Çin’e savaşta Amerika Birleşik Devletleri ile benzer bir avantaj sağlayabileceği belirtildi. Şimdi ABD, TSMC’nin Biren BR100 dahil olmak üzere Çin’den herhangi bir çip üretmesini askıya alarak işleri daha da zorlaştırıyor.

Biren BR100, Birentech olarak bilinen Çin’in Şanghay kentinde bulunan küçük bir girişim tarafından geliştirilen genel amaçlı bir GPU’dur.

Ayrıntılara göre Birentech, GPU’larını üretmek için TSMC’nin 7nm işlem düğümünü kullanmıştı. GPU, 1074 mm2 gibi devasa bir boyutta ölçüm yapacaktı ve toplamda 77,0 Milyar transistöre sahip olacaktı. Birentech, çiplerinin erişilebilecek en hızlı veri merkezi çiplerinden biri olan NVIDIA Ampere A100 GPU’lardan 2,8 kata kadar daha hızlı olacağını da açıkladı.

Çip, NVIDIA’nınkilere bir alternatif olabilirdi. Ancak Bloomberg’in bir raporu şimdi ABD’nin TSMC’den Birentech için gelişmiş silikon üretimini askıya almasını resmen istediğini öne sürüyor.

Kararın, Biren’in ürünlerinin, Çin pazarında yasaklanan Nvidia Corp.’un A100 çiplerinden daha iyi performans gösterdiğine dair kamuya açık bilgiyle bağlantılı olduğunu söyleyen kişi, hassas bir konuyu tartışırken kimliğinin açıklanmamasını istedi. TSMC, Biren’in ürünlerinin kısıtlamalar için ABD eşiğini karşılayıp karşılamadığı konusunda bir sonuca varmamış olsa da, Tayvanlı yonga üreticisi şimdilik Çinli girişime tedariki durdurmaya karar verdi.

Bloomberg’in Cuma günü bildirdiğine göre, Çin’in en umut verici yarı iletken tasarımcılarından biri olan Biren, daha önce TSMC tarafından üretilen yapay zeka çiplerinin, ürünlerinin özellikleri bordür kriterlerini karşılamadığı için en son ABD ihracat kısıtlamaları kapsamında olmadığı sonucuna vardı.

TSMC temsilcisi, şirketin ilgili tüm kurallara uyduğunu söyledi ve daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. Şanghay merkezli Biren’de hiç kimse, normal çalışma saatleri dışında yorum taleplerine hemen yanıt vermek için müsait değildi.

Bloomberg aracılığıyla

Birentech, Intel, NVIDIA ve AMD ile rekabet edecek Biren BR100 ve BR104 gibi bir GPU filosu yaratmayı amaçlıyordu. Kesinlikle iddialı bir tasarımdı ve Asya Pasifik pazarlarında sunucu/AI segmentindeki ilk üç ABD şirketi için büyük bir göçük olduğunu kanıtlayabilecek gibi görünen bir tasarımdı, ancak TSMC’nin askıya alınmasıyla Birentech’in gecikmesi gerekecek gibi görünüyor. veya öngörülebilir gelecek için Biren GPU’larının üretim planlarını askıya alabilir.

Haber kaynağı: Bloomberg

Yorum Gönder

0 Yorumlar