Skip to main content

Ad Code

Web Push, iOS’a Geliyor – Son Haberler

WebKit’in mesaj uyarı hizmeti Web Push, yakında WebKit tarafından Apple cihazlarının kullanıcıları için desteklenecek.

Jen Simmons’tan tweet Safari ve Webkit web geliştirici deneyimi ekibinin bir üyesi.

Web Push, bildirim göndermeden önce kullanıcılardan izin istemesini gerektiren bir isteğe bağlı bildirim hizmetidir. macOS Ventura’daki sürüm için kesin bir tarih verilmedi. Apple Developer Program üyeliği gerekmeksizin tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir.

Bu ekleme, önceki yayın tarihinden önce gelir. Web Push’un önümüzdeki yıl cihazlarında kullanıma sunulmasını Apple duyurdu. Duyuru, iOS, macOS Monterey ve Big Sur için Safari 16.0 ile aynı gün geliyor.

Web Push, Safari Bildirimlerinde Çoklu Standartlara İzin Veriyor

Geliştiriciler bir süredir Safari’de anında iletme bildirimleri gönderebiliyorlardı, ancak bunlar daha önce farklı bir standart izliyordu.

Web Push desteğinin dahil edilmesi, Safari uygulamalarının artık diğer tarayıcılarla aynı web standartları kombinasyonuyla bildirim gönderebileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bir geliştirici, bildirimleri web standartlarına göre kodlamışsa, uygulamalarının Safari’de çalışması için artık ek kod satırları eklemesi veya herhangi bir değişiklik yapması gerekmeyecektir.

Web Push ile çalışan bazı standartlar arasında Push API, Notifications API ve Service Workers bulunur. Safari için Web Push, tüm iOS aygıtlarında Native Push’a güç veren aynı Apple bildirim hizmetini kullanır.

Yeni uç nokta URL’leri, push.apple.com’un alt alanlarından bildirimler gönderir.

Web, Safari’ye Birkaç WebKit Eklemesinden Birini İtiyor

WebKit, birçok macOS, iOS ve Linux uygulaması tarafından kullanılan açık kaynaklı bir web tarayıcı motorudur. Bir blog yazısında 12 Eylül’de yayınlanan Simmons, motorun Safari 16.0’da kullanılabilecek tüm yeni özelliklerini vurguladı.

Bunlar, oturum açmanın kolay ve güvenli bir yolunu sağlamak için geçiş anahtarlarını, geliştiricilerin bir web sitesindeki öğelerin düzenini ve stilini görünüm yerine boyuta göre ayarlamasına olanak tanıyan kapsayıcı sorguları ve erişilebilirlik iyileştirmelerini içerir.

E-ticaret şirketleri için özellikle ilgi çekici bir özellik, Apple Pay’de Merchant Token desteğinin eklenmesidir. Blog gönderisine göre bu, “yinelenen ödemeleri desteklemek için daha verimli bir yol, çok satıcılı ödemeler için destek ve tek bir işlemde birden fazla satıcıya ödeme yapmanın bir yolu” sağlıyor.

Safari 16 ayrıca Sipariş Takibi’ni de destekler ve çevrimiçi satıcıların müşterilere Apple Cüzdan aracılığıyla ayrıntılı sipariş ve gönderi bilgileri sağlamasına olanak tanır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar