Skip to main content

Ad Code

iPhone 14’ün Uydu Özellikleri Qualcomm’un Snapdragon X65 5G Modemi Sayesinde Mümkün

Apple’ın en yeni iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in Qualcomm’s özelliklerine sahip olduğu tespit edildi.

Bu temel bant çipi ve diğer bileşenler, en yeni modeller için temel uydu özelliklerinin mevcut olmasının nedenidir.

Apple Ayrıca Bu Uydu Özelliklerini Etkinleştiren En Son iPhone 14 Serisinde Kullanılan Kendi RF Tasarımlarına Sahiptir

Okurlarımızın çoğunun bildiği gibi, tüm iPhone 14 modelleri Apple’ın Uydu üzerinden acil SOS ve bu Qualcomm’un 5G modemi sayesinde mümkün oldu.

Reuters, Apple tasarımı özel radyo frekansı bileşenlerinin, yazılımla birleştiğinde, bu iPhone’ların, kullanıcıların affedilmeyen bir çıkmazda kalması durumunda yakındaki uydulara erişmesine izin verdiğini bildiriyor.

Ne yazık ki, bu Acil SOS özelliği, resmi olarak bu yıl içinde kullanıma sunulduğunda şu anda ABD ve Kanada ile sınırlıdır, ancak şu anda kullanıma sunulması mümkündür.

Snapdragon X65, 5G hücresel bağlantı sağlar, ancak telefon görüşmeleri yapma ve veri hizmetine izin vermenin yanı sıra, ‘n53 bandı’ iPhone 14 modellerinin uydularla iletişim kurmasına izin verir.

Apple’ın en yeni iPhone’larını bu yörüngesel makinelerle nasıl oynattığına gelince, bu teknoloji devinin sayesinde değil.

Bu özellik, mevcut ve gelecekteki ağ kapasitesinin yüzde 85’ini iPhone 14 modellerini ve muhtemelen gelecekteki uydu bağlantısını destekleyen iPhone’ları desteklemek için tahsis edecek olan Globalstar’ın katılımı sayesinde mümkün olmuştur.

Bununla birlikte, Globalstar’ın uydularını yer üstünde ve yörüngede tutmak kaynak gerektirir, bu nedenle Apple’ın uydu üzerinden Acil Durum SOS’u iki yıl boyunca ücretsizdir, bundan sonra müşterilerden yıllık veya aylık ücretler olabilecek açıklanmayan bir miktar tahsil edilecektir.

Belki Apple nihayet kendi 5G modemini piyasaya sürdüğünde, masaya ek uydu özellikleri getirebilir.

Ne yazık ki, Cupertino teknoloji devinin kendisini yapmaya zorlayan çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğu bildirildiğinden, şirket içi bir temel bant silikonu geliştirmeyi söylemek yapmaktan daha kolay.

Apple’ın gelecek yıl acil durum özelliklerini genişlettiğini görmeliyiz, bu yüzden bizi izlemeye devam edelim ve ne olduklarını görelim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar