Güvenlik

Siber güvenlik riskleri kurumsal teknoloji yatırımlarına yönelik heyecanı azaltıyor

Siber güvenlik riskleri kurumsal teknoloji yatırımlarına yönelik heyecanı azaltıyor
Siber güvenlik riskleri kurumsal teknoloji yatırımlarına yönelik heyecanı azaltıyor

HPE Aruba Networking tarafından hazırlanan bir rapora göre siber güvenlik kaygılarının, kuruluşlarının yenilikçi teknolojiye yatırım yapma isteğini olumsuz etkilediğine inanıyorlar.

Bu belki de şaşırtıcı değil çünkü %91’i ya gelişen teknolojiyi bir tehlike olarak görüyor ya da bu yüzden zaten bir ihlalle karşı karşıya kaldıklarını kabul ediyor.

Ancak bu, BT liderlerinin aşağıdaki gibi yenilikleri benimseme konusunda güçlendirilmesi gerektiği bir zamanda geliyor: üretken yapay zeka iş açısından kritik dönüşümü hızlandırmak için – %89’u, kuruluşlarının başarılı olabilmesi için önümüzdeki 12 ay içinde yüksek seviyelere ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

En son teknolojilerin vaatleriyle dolu manşetlerin yer aldığı araştırma, kuruluşların inovasyon ve risk arasındaki etkileşime şu anda nasıl yaklaştıklarını inceledi.

Rapor aynı zamanda BT liderlerinin ve ağın daha güvenli inovasyonu kolaylaştırmak için oynaması gereken role de ışık tutuyor.

Yeniliğin yükselişi

BT liderlerinin %95’i, önümüzdeki 12 ay içinde yeni gelir akışlarının kilidini açmak için dijitalleşmenin temel olarak önemli olduğunu belirtiyor.

Aslında hem BT hem de daha geniş anlamda işletme, işletmenin işleyişi ve sundukları açısından yenilikçiliği artırabilecek yeni teknolojilerin getirilmesi için baskı yapıyor.

İnovasyonu artırmaya çalışan kuruluşlar, gelişen teknolojiye yöneliyor ve şu anda 5G (%91), yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) çözümlerini (%89) veya Nesnelerin İnterneti ve akıllı sensörleri (%88) kullanıyor veya sunmayı planlıyor. ).

Bu zorlamaya rağmen, BT liderlerinin yalnızca %45’i kuruluşlarını yenilikçi olarak tanımlıyor; endişe verici bir şekilde, daha da azı (%44) güvenli olarak tanımlıyor.

Artan riski yönetmek

Teknoloji talepleri ile BT ekibinin tüm bunları yönetme becerisi arasında da büyüyen bir uçurum var; BT liderlerinin %66’sı, kuruluşlarının en son teknoloji ve dijital taleplere ayak uydurabilme becerisi konusunda endişe duyuyor ve %55’i, BT ekiplerinin zaten buna ayak uydurabildiğini söylüyor. kapasitesine kadar uzatıldı.

Teknoloji kullanımındaki bu artışı kaynak eksikliği ve uzaktan çalışmaya ilişkin daha geniş eğilimlerle birleştirerek, hibrit bulutve dağıtılmış veri merkezleri nedeniyle kuruluşlar her zamankinden daha fazla riskle karşı karşıyadır.

“İş ihtiyaçları gelişti ve ekipler bu ihtiyaçları karşılamak için giderek daha fazla yeni teknolojiler kullanıyor. Ancak gelişen teknolojinin yükselişini destekleyebilecek güvenlik önlemlerinin de bunlarla birlikte gelişmesi gerekiyor” dedi. Scott Calzia Pazarlama Başkan Yardımcısı, HPE Aruba Ağ İletişimi.

Calzia şöyle devam etti: “BT ekipleri için bu, yapay zeka ağının ekiplerinin daha verimli olmasını destekleyebileceğini, zahmetli yönetici görevlerini hafifletebileceğini ve yerleşik koruma sağlayarak güvenlik stratejilerini geliştirebileceğini fark etmek anlamına geliyor.”

Ağın rolü

Araştırmaya göre, iş dönüşümünde ağın rolünün ve özellikle de ağ ile güvenlik ve inovasyon arasındaki bağlantının giderek daha fazla kabul edildiği görülüyor. Aslında, BT liderlerinin %64’ü ağın siber güvenlik etkinliğini destekleyebileceğine, %61’i ise daha fazla yeniliği destekleyebileceğine inanıyor.

BT liderleri de buna göre yatırım yapıyor; kuruluşlar Güvenlik Hizmeti Uç Noktası (SSE) veya benzer uçtan buluta güvenlik (%89), politika tabanlı ağ erişim kontrolü (%88) dahil olmak üzere ağ tabanlı güvenlik çözümleriyle ilerlemeye başlıyor ve Güvenli Erişim Hizmeti Uç Noktası (SASE) güvenlik (%87).

Ancak kanıtlar, faydalarını gerçekleştirmek için bu yatırımları birbirine bağlama konusunda hâlâ yardıma ihtiyaç duyduklarını gösteriyor; BT liderlerinin yalnızca %47’si mevcut ağlarının esnek kurumsal güvenlik sağlayabileceğine veya destekleyebileceğine inanıyor ve hatta daha azı (%37) gelişen teknolojileri desteklemedeki rolünü görüyor.

Calzia şu sonuca varıyor: “Yenilik yapma baskısı hafiflemeyecek olsa da, BT liderlerinin risk açmazının üstesinden gelmek için güvenli ve akıcı bir yol bulması gerekiyor. Bu, tüm farklı ağ teknolojilerini bir araya getirmek ve güvenli inovasyonu destekleyebilecek kapasitede bir ağı gerçek anlamda sunmak için birleşik bir SASE (SSE + SD-WAN) yaklaşımını gerektirir. Hibrit çalışmanın yaygınlığı göz önüne alındığında, sıfır güven ilkelerini kullanmayı içeren güçlü bir ağ güvenliği temeli, SASE, SSE ve NAC yatırımlarına rehberlik etmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu