Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı

Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı

Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı
Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı
- Advertisement -

Google Perşembe günü, yeni bir açık kaynak girişimine katkıda bulunanlar aradığını duyurdu. Artifakt Kompozisyonunu Anlama Grafiği GUAC olarak da bilinen ve devam eden çabaların bir parçası olarak.

Google’dan Brandon Lum, Mihai Maruseac ve Isaac Hepworth, “GUAC, ekosistem genelinde yazılım oluşturma, güvenlik ve bağımlılık meta verileri oluşturmaya yönelik gelişen çabaların yarattığı bir ihtiyaca hitap ediyor”.

“GUAC, yalnızca kurumsal ölçekte güvenlik ve BT finansmanı olanlar için değil, her kuruluş için ücretsiz erişilebilir ve yararlı hale getirerek bu güvenlik bilgilerinin kullanılabilirliğini demokratikleştirmeyi amaçlıyor.”

Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı
Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı

 

Google, geçen yıl adında bir çerçeve yayınladı. SLSA (Tedarik Zinciri Düzeyleri for Software Artifacts’in kısaltması), yazılım paketlerinin bütünlüğünü sağlamayı ve yetkisiz değişiklikleri önlemeyi amaçlar.

Ayrıca güncellenmiş bir sürümünü başlattı Güvenlik Puan Kartları Hangi tanımlar üçüncü taraf bağımlılıklarının bir projeye getirebileceği risk, geliştiricilerin savunmasız kodu kabul etme veya diğer alternatifleri değerlendirme konusunda bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı
Google, Güvenli Yazılım Tedarik Zinciri İçin GUAC Açık Kaynak Projesini Başlattı

Geçtiğimiz Ağustos ayında Google, Angular, Bazel, Golang, Protocol Buffers ve Fuchsia gibi bir dizi projeyi kapsayan güvenlik açıklarını belirlemek için bir hata ödül programı tanıtıldı.

GUAC, şirketin tedarik zincirinin sağlığını güçlendirmeye yönelik en son çabasıdır. Bunu, kamu ve özel kaynakların bir karışımından elde edilen yazılım güvenliği meta verilerini bir araya getirerek tedarik zinciri riskleriyle ilgili soruları yanıtlayabilen bir “bilgi grafiği” haline getirerek başarır.

Google, “Bu grafiği sorgulamak, denetim, politika, risk yönetimi ve hatta geliştirici yardımı gibi daha üst düzey organizasyonel sonuçlara yol açabilir” dedi.

Başka bir deyişle, fikir, bir proje ile geliştiricisi, bir güvenlik açığı ile karşılık gelen yazılım sürümü ve ait olduğu yapı ve kaynak deposu arasındaki farklı noktaları birbirine bağlamaktır.

Bu nedenle amaç, kuruluşların yalnızca belirli bir güvenlik açığından etkilenip etkilenmediklerini belirlemelerini sağlamak değil, aynı zamanda tedarik zincirinin tehlikeye girmesi durumunda patlama yarıçapını da tahmin etmektir.

Bununla birlikte, Google, sistemin, veri belgelerinin kriptografik doğrulaması yoluyla hafifletmeyi umduğu eserler ve bunların meta verileri hakkında sahte bilgiler alması için kandırıldığı senaryolar da dahil olmak üzere, GUAC’ı baltalayabilecek potansiyel tehditlerin farkında görünüyor.

BENZER YAZILAR

Cable Management Nedir?

Cable Management Nedir? Kablo yönetimi, elektrikli cihazlara bağlı kabloların organizasyonudur. Buna güç kabloları, ağ kabloları, ses/video kabloları ve diğerleri dahildir. Kabloları yönetmek, temiz ve güvenli...

Advanced Interactive Executive Nedir?

Advanced Interactive Executive Nedir? AIX “Gelişmiş Etkileşimli Yönetici” anlamına gelir, ancak bazı Linux hayranlarının “UNIX değil” olarak adlandırdığı bilinmektedir. AIX, IBM tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir...

Layers of Fear 2023 Rehberi

Layers of Fear 2023 Rehberi Orijinal Layers of Fear, muhtemelen Bloober Takımının en çok tanındığı şeydir ve onları kritik bir üne kavuşturan amiral gemisi projesi...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...