Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Makine öğrenimi ile dolandırıcılığın önlenmesini modernleştirme

Makine öğrenimi ile dolandırıcılığın önlenmesini modernleştirme

- Advertisement -

Makine öğrenimi ile dolandırıcılığın önlenmesini modernleştirme
Makine öğrenimi ile dolandırıcılığın önlenmesini modernleştirme

Tüketiciler çevrimiçi harcama yapmaya ve etkileşime girmeye devam ettikçe güvenlik ve güvenlik konusunda artan beklentilere sahip oluyorlar.

Dolandırıcılar daha bilgili ve daha fırsatçı hale geldikçe, işletmelerin kusursuz bir çevrimiçi deneyim sunarken aynı zamanda müşterilerini sahtekarlıktan koruma ihtiyacı da artıyor.

Aynı zamanda işletmeler her zamankinden daha fazla içgörü ve veriye erişme olanağına sahip ancak tüketicileri çevrimiçi olarak doğru bir şekilde tanımlamak ve doğrulamak için en etkili teknoloji çözümlerinden yararlanamıyor olabilir.

Dolandırıcılık endişeleri ve güvenlik beklentileri artmaya devam ediyor

Belirsiz ekonomik koşullar ve yeni dolandırıcılık yağmuru hissi, tüketicileri ve işletmeleri daha fazla endişeye sevk etti.

Experian’ın 2023 ABD Kimlik ve Dolandırıcılık Raporu, tüketicilerin yarısından fazlasının, bir yıl öncesine göre daha fazla dolandırıcılık hedefi olduklarını düşündüklerini ortaya çıkardı. Ayrıca işletmelerin yarısı dolandırıcılık riski konusunda yüksek düzeyde endişe duyduğunu bildiriyor.

Raporda insanların en çok kimlik hırsızlığı (%64), çalınan kredi kartı bilgileri (%61) ve çevrimiçi gizlilik (%60) konularında endişelendiği ortaya çıktı. Öte yandan işletmeler, yetkili anlık ödeme sahtekarlığı (%40) ve işlemsel ödeme sahtekarlığı (%34) konusunda endişe duyuyor. Ayrıca işletmelerin yaklaşık %70’i dolandırıcılık kayıplarının son yıllarda arttığını ve çoğu işletme dolandırıcılık yönetimi bütçelerini en az %8 ile %19 arasında artırmayı planladıklarını bildirdi.

Dolandırıcılığı önleme bütçelerini artırma planlarına rağmen veriler, işletmelerin tüketici beklentilerine tam olarak uyum sağlayamayabileceğini gösteriyor.

Örneğin, insanların %85’i fiziksel biyometri kendilerini en güvende hissetmelerini sağlayan kimlik doğrulama yöntemi olarak yüz tanıma ve parmak izi gibi. Ancak bu kimlik doğrulama yöntemi şu anda işletmelerin yalnızca üçte biri tarafından sahtekarlığı tespit etmek ve buna karşı koruma sağlamak için kullanılıyor; bu da tüketici tercihleri ​​ile işletmelerin sundukları arasında hala bir kopukluk olduğunu gösteriyor.

Son olarak, tüketiciler yalnızca daha iyi güvenliğin önemini vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimiçi deneyimlerinin sorunsuz olmasını bekliyorlar. Bu verilerde açıkça görülüyor; %51’i olumsuz bir deneyim nedeniyle yeni bir hesap açmaktan vazgeçmeyi düşünürken, %37’si kötü bir deneyimin işlerini başka bir yere götürmelerine neden olduğunu söyledi. İşletmelerin, sahtekarlığı tanımlayıp tedavi ederken ve olumlu bir deneyim sunarken, gerçek müşterileri doğru bir şekilde doğrulayabilen dolandırıcılık çözümlerini uygulaması çok önemlidir.

Dolandırıcılığın önlenmesi için makine öğrenimi gereklidir

İşletmeler makine öğrenimini dolandırıcılıkla mücadele stratejilerine dahil etme ihtiyacının farkındadır.

Makine öğrenimini dolandırıcılık yönetimine dahil etmenin temel faydaları şunları yapabilmesidir:

Gerçek zamanlı dolandırıcılık tespitini etkinleştirin

Makine öğrenimi, işletmelerin dolandırıcılık tehditlerini gerçek zamanlı olarak tespit etmesine ve önlemesine yardımcı olarak, dolandırıcıların önünde kalmak için hem bilinen hem de bilinmeyen tehditlerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca bu işlemleri manuel olarak yaparken yakalanması zor olabilecek anormallikleri de tespit edebilir.

Büyük işlemleri analiz edin

Makine öğrenimi, işletmelerin büyük miktarda işlemi ve veri kümesini otomatik olarak analiz etmesine olanak tanıyarak, dolandırıcılık önleme tedbirleri tüm müşteri portföyünde.

Bu, yeni ve mevcut dolandırıcılık risklerinin hızlı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca meşru müşterilerin işletmeyle herhangi bir sürtüşme olmadan işlem yapmaya devam edebilmesini sağlar.

Zaman ve deneyimle öğrenerek stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olun

Makine öğreniminin bir diğer önemli faydası da sürekli olarak önceki işlemlerden ve yeni dolandırıcılık modellerinden öğrenmesidir.

Bu, makine öğrenimini dolandırıcılık önleme yaklaşımlarına dahil eden işletmelerin artık daha hızlı ve daha iyi sonuçlar için çözüme daha fazla veri dahil edilmesinin avantajlarından yararlanacağı anlamına geliyor.

Dolandırıcılığa karşı verilerden, makine öğreniminden ve gelişmiş analizlerden yararlanan çok katmanlı bir yaklaşım, dolandırıcılık eğilimlerinin önünde kalmaya çalışan işletmeler için çok önemlidir.

Makine öğrenimi, tanımlama ve sahtekarlığın önlenmesini modernleştirerek işletmelerin yeni ve eski dolandırıcılık biçimleriyle ortaya çıktıkça mücadele etmelerine olanak tanırken aynı zamanda müşterilerine kusursuz, olumlu bir deneyim sunar.

BENZER YAZILAR

PRC

PRC PRC dosya formatları Ürün Temsili Kompakt 3D dosya formatı ve MobiPocket tarafından bir e-kitap dosya formatı için “.prc” uzantıları kullanılmaktadır. Product Representation Compact (PRC) dosyası nedir? PRC...

EXE

EXE dosyası nedir? EXE kelimesi executable‘ın kısaltmasıdır. Bir .exe dosyası, Microsoft Windows işletim sisteminde yürütülebilen bir programdır. Uygulama geliştiriciler çoğunlukla Windows işletim sistemi için programlarını yürütülebilir biçimde...

Inbox Nedir?

Inbox Nedir? Gelen kutusu, gelen postanızın saklandığı ana klasördür. Postanızı ister bir web posta arabirimi aracılığıyla kontrol edin, ister Outlook veya Mac OS X Mail...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...