Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa do8 Q2 2022 için Backblaze HDD İstatistikleri Yayınlandı

Q2 2022 için Backblaze HDD İstatistikleri Yayınlandı

- Advertisement -

Yakın zamanda şirket tarafından analiz edilen HDD’ler kapasiteleri 4GB ile 14GB ve üzeri arasında değişen HDD’ler on yıla yakın bir sürede incelenmiştir. Şimdi, şirket şirketin kullandığı HDD’lerin arıza oranını bulmak için bu yılın ikinci çeyreğine ait sabit disk istatistiklerinin bir analizini yayınladı. Seagate, HGST (satın alındıktan sonra şimdi Western Digital markası altında) ve Toshiba gibi büyük sürücü şirketleri. Şirket ayrıca bu yıl içinde SDD’lere odaklanacağını da belirtiyor.

Backblaze, 2022’nin ikinci çeyreği için HDD istatistiklerini açıkladı

Backblaze, bu yılın ikinci çeyreğinin sonu itibarıyla dünya genelinde şirketin veri merkezlerinde 219.444 HDD ve SSD gözlemliyordu. 4.020 analizi, 2.558 SSD ve 1.462 HDD arasında bölünerek önyükleme sürücüleri olarak kullanılır. Backblaze, en son raporlarında, yönetim altındaki veri sürücülerine odaklanıyor – tam olarak 215.424 – ve üç aylık ve ömür boyu arıza oranlarını gözden geçiriyor.

Analizlerinin ilk kısmı, HDD’lerin ömür boyu arıza oranlarını gözden geçirmektedir. Backblaze, 413 HDD’yi gözlemden çıkardı. Dışlama, bu sürücülerin test için kullanılmış olması veya 60 sürücüye kadar bakım sağlamayan sürücü modellerinde bulunmasıdır. Sabit sürücüler, rapor için analiz edilen toplam 215.011 HDD ile yirmi yedi HDD modeline bölünecek.

Backblaze’in çalışmalarında not ettiği bazı gözlemler, “yukarıda listelenen tüm sürücüler için ömür boyu yıllık arıza oranının %1,39 olduğudur. Bu, geçen çeyrekle aynıdır ve bir yıl önce (6/30/2021) %1,45’ten aşağıdır.” Yıllıklandırılmış arıza oranının, test edilen yirmi yedi sürücü arasında en yüksek arıza oranına sahip üç belirli sürücü olduğunu kaydettiler.

  • %6,26’da 8 TB HGST (model: HUH728080ALE604).
  • Seagate 14TB (model: ST14000NM0138) %4,86.
  • Toshiba 16TB (model: MG08ACA16TA %3,57’de.

Üçü, diğerlerine kıyasla örnek boyutları sınırlı olduğu için analiz edilen sürücülerin geri kalanından öne çıkıyor. Oranlar, düşük ve yüksek güven aralığı değerlerinin kapsamlı olduğu ve üç sürücünün analiz için daha az güvenilir olduğu anlamına geliyordu.

Aşağıdaki çizelgede Backblaze, HDD’leri “geniş güven aralıkları” olarak düşündükleri şekilde kaldırdı ve yalnızca tüm müşterilerin kolayca erişebileceği sürücüleri listeledi.

Aşağıdaki tablo, dikkate değer noktalarla birlikte analizin tam sonuçlarını listeler.

  • 6 TB Seagate HDD diskleri (model: ST6000DX000) nihayet bu çeyrekte bir arıza yaşadı – aslında iki kayıp. Bunun, ortalama 86,7 aylık hizmet yaşıyla filomuzun en eski tahrik modeli olduğu göz önüne alındığında, bir veya iki arıza bekleniyor. Yine de bu, geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana bu sürücü modelinin ilk başarısızlığıydı. Bu sürücülerin gelecekte devre dışı bırakılacağını umuyoruz, ancak yalnızca %0,87’lik ömür boyu AFR’leri ile ilk sırada değiller.
  • Koleksiyonumuzun bir sonraki en eski sürücü grubu olan 85,3 ayda 4 TB Toshiba sürücülerinde (MD04ABA400V), 2. çeyrekte sıfır hata oluştu. Son arıza bir yıl önce 2021’in 2. çeyreğinde kaydedildi. Ömür boyu güven aralığı boşlukları %1.3 olmasına rağmen ömür boyu AFR’leri sadece %0,79’dur. Yine de, yılda bir başarısızlıkla 97 yıl daha dayanabilirler – muhtemelen hayır.
  • Bu çeyrekte diğer üç sürücüde sıfır hata oluştu: 8 TB HGST (model: HUH728080ALE604), 14 TB Toshiba (model: MG07ACA14TEY) ve 16 TB Toshiba (model: MG08ACA16TA). Yukarıda belirtilen 4 TB Toshiba’da olduğu gibi, bu sürücüler sınırlı sayıda veri noktası tarafından yönlendirilen kapsamlı güven aralığı boşluklarına sahiptir. Örneğin, 16 TB Toshiba, bu sürücü modellerinden en fazla sürücü gününe (32.064) sahipti. %95 güven aralığına ulaşmak için üç ayda bir en az 500.000 sürüş gününe ihtiyacımız var. Yine de, bu sürücülerden herhangi biri önümüzdeki çeyreklerde büyük rakamlar yayınlamaya devam edebilir. Henüz %95 emin değiliz.
  • 4 TB Seagate diskleri (ST4000DM000), ortalama yaşlarını 80,3 ayda gösterir. Bize iyi hizmet ettiler, ancak yaklaşık yedi yıllık sürekli dönüşten sonra yorgun görünüyorlar. Üç aylık başarısızlık oranları, son dört çeyreğin her birini bu çeyrekte %3.42’ye yükseltti. Veri dayanıklılık programımızın bir parçası olarak bu diskler için disk klonlama programımızı devreye aldık ve önümüzdeki birkaç ay içinde bu diskleri devre dışı bırakacağız.
  • 2. çeyrekte, tüm sürücü modelleri için AFR %1,46’ya yükseldi. 2022’nin ilk çeyreğinde %1,22’den bir yıl önce 2021’in ikinci çeyreğinde %1,01’e yükseldi. Eskiyen 4 TB Seagate diskleri artışın bir parçası, ancak hem Toshiba hem de HGST disklerinin arıza oranları da geçen yıl arttı. Bu, tüm sürücü filosunun yaşlanmasıyla ilgili gibi görünüyor ve gelecek yıl eski sürücülerin kullanımdan kaldırılmasıyla bu sayının düşmesini bekliyoruz.

Raporlarında daha ayrıntılı açıklamaları görebilirsiniz burada.

BENZER YAZILAR

Değişim MühendisliğiMichael HAMMERJames CHAMPY

Değişim mühendisliği, maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi çağımızın en önemli performans ölçülerinde çarpıcı geliştirmeler yapmak amacıyla iş süreçlerinin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal...

600 Milyon Yıllık Bitki Yaşamının Sırlarını Çözmek

Göttingen Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, "merkez genleri" tanımlamak için 10 milyar RNA parçacığı üzerinde bir araştırma yürütüyor. Dünya kara yüzeyinin büyük bir kısmı, karadaki biyokütlenin...

Instagram, Güçlü ve Sezgisel Bir İçerik Filtreleme Aracını Test Etmeye Başlayacak

Hepimiz şu gerçeği biliyoruz Instagram, platforma yeni özellikleri test ettiği için bir süredir meşgul. Yazma sırasında, feed’inizde neyin biteceğini özelleştirmenin bir yolu olmasa da, bu...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...